Omijaj je szerokim łukiem. Sprawdź szkodliwe ryby

47

Od lat dietetycy i lekarze biją na alarm, że jemy za dużo czerwonego mięsa i za rzadko sięgamy po ryby. Jak się okazuje, także nie wszystkie ryby pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Dowiedz się, które z nich lepiej omijać szeroki łukiem.

Omijaj je szerokim łukiem. Sprawdź szkodliwe ryby
[Na weekend]. Omijaj je szerokim łukiem. Sprawdź szkodliwe ryby (Adobe Stock)

Ryby są niezwykle cenne dla naszego zdrowia ze względu na obfitość witamin, minerałów i innych wartościowych składników, które zawierają. Nie wszystkie gatunki ryb jednak są korzystne dla naszego organizmu. Niektóre z nich mogą bowiem zawierać szkodliwe substancje, które niszczą nasze zdrowie.

Tilapia nie jest dobrym wyborem, jeśli chcemy zjeść dobrą i zdrową rybę. Ta pochodząca przede wszystkim z Afryki, a importowana do Polski z Chin i Wietnamu ryba również bywa hodowana w dramatycznych warunkach.

Co więcej, badania ryb tego gatunku przez Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy wykazały, że w porównaniu do innych gatunków, tilapia ma najwyższe stężenie ołowiu, ale też rtęci i kadmu. Obecność tych metali ciężkich zdecydowanie powinna dyskwalifikować tilapię i wykluczyć ją z naszego jadłospisu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wyjątkowe odkrycie w Lubuskiem. Masowy grób z artefaktami

Niebezpieczną rybą jest panga, występująca w mocno zanieczyszczonej rzece - Mekongu. W Polsce sprzedawana głównie z hodowli, które również nie budzą zaufania. Wietnamskie hodowle są brudne i przerybione, a ryby pozbawione warunków do naturalnego wzrostu.

Kolejną niebezpieczną rybą jest flądra, która nazywana jest także płastugą. Można ją rozpoznać po płaskim kształcie. Jej niesymetryczna budowa ciała wynika z tego, że flądry spoczywają na dnie, leżąc na boku i w ten sposób się przemieszczają. Warunki, w jakich przebywają, sprawiają, że w ich mięsie znajdują się szkodliwe dla nas substancje.

Do niebezpiecznych ryb maślanych można zaliczyć taki gatunki jak oilfish, kostropak, rudderfish, i escolar. W niektórych z nich można znaleźć woski, których nadmiar wywołuje biegunki, ból brzucha i wymioty.

Ryby, które mają dużo rtęci

Jednym z najbardziej niebezpiecznych związków chemicznych, który może być obecny w rybach, jest rakotwórcza rtęć. W formie organicznej, znanej jako metylortęć, rtęć dostaje się do organizmu ryb przez skrzela.

Oprócz tego najwięcej rtęci i metylortęci zawierają takie gatunki ryb, jak rekiny, szczupaki, łososie, węgorze, mieczniki, śledzie, strzępiele, tuńczyki w puszce, wędzone makrele, ośmiornice i kraby.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić