Pamiętaj o wypełnieniu tego dokumentu. Czas do końca czerwca. Inaczej kara

22

Zgodnie z nowym obowiązkiem właściciele budynków lub lokali muszą zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jakie źródła energii wykorzystują. Jeśli go nie dopełnią, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Czasu jest coraz mniej.

Pamiętaj o wypełnieniu tego dokumentu. Czas do końca czerwca. Inaczej kara
To nowy obowiązek, za którego niewypełnienie grożą surowe konsekwencje (Getty Images)

Czas na złożenie deklaracji kończy się już 30 czerwca. Obowiązek dotyczy również właścicieli lub zarządców budynków niemieszkalnych, o ile są w nich zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW – do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – deklaracja o źródłach energii

Jak podkreśla portal Money.pl, osobom, które nie dopełnią nowego obowiązku, grozi kara w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Deklarację można złożyć w formie elektronicznej – czyli bezpośrednio do CEEB – lub w wersji papierowej za pośrednictwem urzędu gminy.

Jeśli dany budynek istniał przed 1 lipca 2021 roku, czas na złożenie deklaracji upływa do końca bieżącego miesiąca. W przypadku nieruchomości wzniesionych w późniejszym okresie termin był jeszcze krótszy, ponieważ wynosił jedynie dwa tygodnie od zainstalowania źródła ciepła.

Zobacz także: Zobacz też: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Przeczytaj także: Podatek od darowizny

Mimo surowych konsekwencji zwłoki Polacy wcale nie spieszą się ze składaniem deklaracji. Jak podkreśla rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego na portalu samorządowym, ponad połowa budynków i lokali wciąż nie została zarejestrowana w tej ewidencji. Głos zabrała także Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, która zaapelowała, by właściciele lokali i budynków nie czekali do ostatniej chwili.

Obecnie do bazy trafia ok. 40 tys. deklaracji dziennie, co jest dobrym wynikiem, choć wiemy, że ten szczyt dopiero nastąpi teraz wraz ze zbliżaniem się końca czerwca. Apelujemy jednak, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę – mówiła Dorota Cabańska w rozmowie z Money.pl.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić