Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Podatek od spadków i darowizn. Eksperci oczekują zmian

12
Podziel się:

Prawo polskie mówi o tym, że opodatkowaniu podlega nieznaczna część transferów majątkowych, takich jak spadki czy darowizny. Eksperci oczekują zmian w tym zakresie.

Podatek od spadków i darowizn. Eksperci oczekują zmian
Pieniądze (Pixabay)

Kwestię podatków od spadków i darowizn pod lupę wziął Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zwrócono uwagę na to, że w większości państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które stosują podatki od tych transferów, wpływy z tego tytułu są niewielkie.

Średnia wartość zysków wśród państw OECD stosujących taką formę podatku wynosi 0,51 proc. łącznych przychodów podatkowych" - wskazali analitycy. Tylko w Belgii, Francji, Japonii i Korei zyski przekraczają 1 proc. łącznych przychodów podatkowych. Wpływy Polski z tytułu podatku od spadków i darowizn wynoszą 0,04 proc. łącznych wpływów podatkowych budżetu państwa - zaznacza PIE, powołując się na dane OECD.

Konieczna reforma systemów podatkowych?

Eksperci wyraźnie podkreślają, że podatki od spadków i darowizn są regularnie przywoływane jako potencjalny element reformy podatkowej w pocovidowej rzeczywistości.

Zwiększone wydatki państw związane ze zwalczaniem negatywnych skutków pandemii będą wymagały reformy systemów podatkowych w kierunku ich większej progresywności, zminimalizowania negatywnego wpływu na aktywność zawodową osób o niższych dochodach oraz zwiększenia dochodów tych gospodarstw domowych, które mają większą skłonność do konsumpcji - zaznaczyli przedstawiciele PIE.

Specjaliści dodają, że szerzej wykorzystywany podatek od spadków i darowizn wskazuje się jako jeden ze sposobów osiągnięcia tych celów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Opodatkować
11 miesięcy temu
firmę Kościół Katolicki - jednego z największych posiadaczy ziemi w PL>
osa,,,
rok temu
SPADKI POWINNY BYC TAK OPODATKOWANE BY WDOWA MOGŁA POZOSTAĆ NA TYM CO Z MEZEM SIE DOROBIŁA A NIE JAK MAŻ UMIERA TO ZARAZ RODZINA IDZIE PO SPADEK PO NIM A WDOWA ZOSTAJE Z NICZYM BO NAWET NIE MA GDZIE MIESZKAĆ BO MIESZKANIE TYLKO WPOŁOWIE JEJ TO PRZECIEŻ DRUGIEJ POŁOWY NIE SPRZEDA WIĘC SPRZEDAC MUSI CAŁOSC A POTEM ZA POŁOWĘ CENY TO GDZIE KUPI MIESZKANIE I JAKIE ??? SPADEK TO POWINIEN DAWAC WDOWIE CZY WDOWCOWI MOŻLIWOŚC POZOSTAC DO ŚMIERCI NA TYM CO ŻYŁ MAŁŻONKIEM A POTEM PO SMIERCI OBOJGA TO NIECH RODZINA SPADKI DZIELI A NIE WDAWA NAJCZĘŚCIEJ ZOSTAJE Z NICZYM BO JAK PODZIELI NA WSZYSTKICH TO NIEWIELE JEJ ZOSTAJE , JAK SA MAŁŻEŃSTWEM TO DOPIERO PO SMIERCI OSTATNIEGO Z NICH DZIELIĆ NALEZY SPADEK A DZIECI PO RODZICACH POWINNY DZIEDZICZYĆ BEZ PODATKU , BO TEZ PRACOWALI NA TEN DOBYTEM ZANIM WYSZŁY Z DOMU
Jadzia
rok temu
Rodzina podobno jest pod konstytucyjną ochroną państwa. Rodzina zmarłych, w tym wdowy jest inaczej chroniona, bo wdowa musi oddać emeryturę, gdy ma prawo do renty rodznnej. Dzieci,sieroty od sprzedaży spadku muszą podatek płacić, nawet, gdy zmarły był zwolniony. Rządzącym wciąż mało. Nie włożyli, a chcą brać.
Ddcgg
rok temu
Wszystko chcą Polakom rozkraść. Nawet nie można ich postawić przed sądem, bo wszystko jest przez nich obsadzone. Jdeo okupanci okrągłego stołu.
Ddcgg
rok temu
Wszystko chcą Polakom rozkraść. Nawet nie można ich postawić przed sądem, bo wszystko jest przez nich obsadzone. Jdeo okupanci okrągłego stołu.
Zbrodniarze
rok temu
Wszystko chcą Polakom rozkraść. Nawet nie można ich postawić przed sądem, bo wszystko jest przez nich obsadzone. Jdeo okupanci okrągłego stołu.
dziadziajara@...
rok temu
Bramki na wjeździe do miast 5 zł za wjazd. W krakowie dla kwi kbr kra 10 zł
gosc
rok temu
jeszcze od braku dzieci podatek wprowadzcie , albo od singli podatek .
Mamuska
rok temu
Uważam że podatku od spadku w żadnym wypadku nie powinno BYC. Dlaczego, bo to nasi Rodzice ciężko pracowali, aby coś zostawić swoim dziecia i już dość płacili podatków!!!!!
KILI
rok temu
PROSZE PREZESIE WPROWADZIC PODATEK OD ZGONOW W TYM WLADZA JEST NAJLEPRZA LUDZIE WSPANIALE LECZENI PRZEZ PIS DA WSPANIALE WYNIKI W EUROPIE MAMY PIERWSZE MIEJSCE
bolek
rok temu
CO ROZDAC?? MAFIE PRZESTAJA DZIALAC WIEC BRAK PIENIEDZY W KASIE PANSTWA BO DO DZIS KARMIONO NAS Z PIENIEDZY ZABRANYCH MAFIA TAK TWIERDZI ZIOBRO MORAWIECKI I KACZYNSKI KUPIEC WLADZY I GLOSOW A UNIA DALAALE TRZEBA ODDAC KIEDYS WIEC TERAZ PODNOSI SIE PODATKI ZMIANY W ULGACH ZABRAC WSZYSTKO CO POKOLENIA WYPRACOWYWALY
Emeryt
rok temu
Pewnie!! Wprowadzić podatek od darowizny i spadków oraz podatek kastralny. Będzie wtedy raj...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić