Polacy łapią się za głowy. Idą kolejne podwyżki!

921

"Czy ten cenowy koszmar kiedyś się skończy?" - takie pytanie zadaje sobie z pewnością wielu Polaków. Niestety, na ten moment chyba trwa w najlepsze, o czym świadczy kolejna zapowiedź podwyżek.

Polacy łapią się za głowy. Idą kolejne podwyżki!
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

"Dziennik Gazeta Prawna" spostrzega, że w 2021 roku ceny leków pełnopłatnych zdrożały średnio o 7,1 proc. Była to podwyżka zbliżona do tej, która miała miejsce w 2020 roku. W 2021 za jedno opakowanie takich medykamentów średnio trzeba było zapłacić 31,21 zł.

Ceny suplementów diety poszybowały w górę o 5,6 proc. (średnia cena - 22,18 zł). Rok wcześniej było to 3,1 proc. Najbardziej zdrożały natomiast preparaty OTC (7,5 proc. w 2021 wobec 6,3 proc. w 2020). Średnia cena opakowania w tym przypadku to 17,20 zł.

Dotychczasowe podwyżki nie łamią istotnie trendów. Ceny rosły tak, jak w poprzednich latach, czyli o kilka procent z miesiąca na miesiąc. W tym roku ten trend może się jednak zmienić - zauważa cytowany przez "DGP" prezes PEX PharmaSequence dr Jarosław Frąckowiak.

Spostrzega ponadto, że "to oznacza, że zmiany cen mogą być dużo bardziej odczuwalne dla konsumentów". Gwałtowny skok może nas czekać już na przełomie kwietnia i maja.

To będzie historyczny wynik?

W "DGP" możemy przeczytać, że "w praktyce może to oznaczać nawet dwucyfrowe podwyżki rok do roku, co oznaczałoby historyczny wynik pod tym względem".

A to dlatego, że dojdzie do kumulacji wielu czynników mających wpływ na cenę produktów na aptecznej półce - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić