Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

Polski ksiądz o podatkach duchownych. "To ogromna niesprawiedliwość"

637
Podziel się:

Promotor sprawiedliwości w diecezji rzeszowskiej i prawnik, ks. dr Paweł Koleśnikowicz był gościem audycji "Aktualności Dnia" na antenie Radia Maryja. Duchowny poruszył temat podatków, którymi objęci są duchowni. - Dla większości duchownych w Polsce stanowi to dość mocne obciążenie finansowe. To niedopatrzenie ustawodawcy czy świadome działanie? To ogromna niesprawiedliwość - mówi ksiądz.

Polski ksiądz o podatkach duchownych. "To ogromna niesprawiedliwość"
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

W opinii publicznej istnieje powszechne przekonanie, że Kościół katolicki nie płaci podatków. Jak tłumaczy ks. dr Paweł Koleśnikowicz to mit, a "Kościół jako instytucja podlega takim samym obciążeniom, jak każda spółka funkcjonująca w polskim obrocie prawnym".

Jeżeli Kościół prowadzi działalność gospodarczą, wtedy płaci takie same podatki i podlega takim samym obciążeniom, jak każda inna spółka funkcjonująca w obrocie prawnym. Podobnie rzecz się ma, kiedy Kościół udostępnia parking na działalność gospodarczą czy prowadzi działalność rolniczą. Przykłady można by bardzo długo mnożyć - tłumaczy ks. Koleśnikowicz na antenie Radia Maryja.

Ksiądz Koleśnikowicz, który jest także prawnikiem wskazał, że osoby duchowne także płacą podatki. - Jeżeli osoba duchowna pracuje na etacie – jak katecheci czy księża pracujący na uczelniach – to ich umowy są opodatkowane tak samo, jak w przypadku każdego innego obywatela. Zdarzają się przypadki księży, którzy zajmują się tylko działalnością duszpasterską. Ona także jest opodatkowana w sposób ryczałtowy. Organ podatkowy w postaci naczelnika Urzędu Skarbowego ustala podatek, który jest określany w oparciu o liczbę mieszkańców, nie liczbę wiernych - tłumaczy duchowny.

Ksiądz narzeka na Polski Ład. "To ogromna niesprawiedliwość"

Gość "Aktualności Dnia" na antenie Radia Maryja poruszył temat zapisów w Polskim Ładzie, które jego zdaniem dyskryminują m.in. osoby duchowne w Polsce.

Wszyscy podatnicy od 1 stycznia br. nie mogli odliczyć składki zdrowotnej, która najczęściej wynosiła 9 procent. Okazało się to dosyć istotne dla większości podatników. Od 1 lipca nastąpiła zmiana przepisów, jednak duchowni zostali jedyną grupą, której wspomniana zmiana nie obejmuje - wyjaśnił ksiądz prawnik.

Promotor sprawiedliwości w diecezji rzeszowskiej zaznaczył, że "osoby prowadzące działalność gospodarczą na ryczałcie mogą odliczyć połowę składki zdrowotnej, osoby opodatkowane kartą podatkową – 19 proc., a duchowni dalej muszą w całości opłacać składkę".

Dla większości duchownych w Polsce stanowi to dość mocne obciążenie finansowe. To niedopatrzenie ustawodawcy czy świadome działanie? To ogromna niesprawiedliwość. Dochody duchownych w zależności od parafii mogą się różnić, natomiast z rozmów z księżmi wynika, że w niektórych wypadkach jest to nawet 50 procent ich dochodu. To znaczne obciążenia, szczególnie jeżeli są to jedyne dochody, jakie osoba duchowna osiąga - wskazał gość Radia Maryja.

Ks. dr Paweł Koleśnikowicz ujawnił, że duchowni apelowali o rozwiązanie tej sprawy poprzez pismo ks. abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Zawarto w nim opinię prawną ks. prof. Piotra Stanisza, eksperta od prawa wyznaniowego.

Zostało w niej napisane, żeby uwzględnić konsultacje z Kościołem przy zmianach podatkowych. Niestety, apel pozostał bez echa - wyznał ksiądz prawnik.
Zobacz także: Nowe regulacje w Kościele. Czego brakuje w dokumencie Jędraszewskiego?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(637)
Koniec konkor...
2 miesiące temu
Rocznie okupacja vvatykanska okrada nas wg umowy konkordatowej na 40 MILIARDOW PLN. To wiecej nizli leczenie polskich dzieci....
Ewa
2 miesiące temu
Nie widzę w tym nic niestosownego ani niesprawiedliwego, że kościół płaci podatki.
Góral
2 miesiące temu
Ksiądz a tak bezczelnie klamie
Les
2 miesiące temu
Do roboty
sarna
2 miesiące temu
Jak im się nie opłaca to niech się wezmą za uczciwą pracę .
Erwin
2 miesiące temu
Czy kiedykolwiek ci zdziercy powiedzą, że już mają dość bogactwa, wątpię, bo już 2000 lat okradają narody.
grzegorz
2 miesiące temu
świet się kończy
Katolik.
2 miesiące temu
Dlaczego nie chcecie pokazać ksiąg rozrachunkowych(prawdziwych)fiskusowi!!!??
Kot
2 miesiące temu
Oni zarabiają a podatków nie chcą płacić.
adamo_1
2 miesiące temu
To rzeczywiście ogromna niesprawiedliwość! Powinni być wyliczeni na 10 lat wstecz (z odsetkami). To niesprawiedliwość, że nie płacą cesarzowi tego co cesarskie! Jaki dają przykład! WSTYD!
kzk
2 miesiące temu
nieroby----chcieliby ,żeby za nich jeszcze płacić podatki. Każdy ,któremu nie podobają się podatki- zmienia branżę --więc do roboty i wtedy zobaczycie ile podatku płaci =robol= ,za darmo pieniądze to by każdy chciał
Jan
2 miesiące temu
Pracujcie na siebie
prawda
2 miesiące temu
A od tacy, kolędy itp. nie płacicie wcale! Ksieza i zakonnicy, wzorem Jezusa, powinni żyć skromnie, a wam ciagle mało!!!
Mania
2 miesiące temu
Sam hejt w o2
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić