aktualizacja 

Poprosił o kilogram truskawek. Położył na wadze. "Jawne oszustwo"

382

Sezon na polskie truskawki trwa w najlepsze. Znany youtuber Dymitr Błaszczyk z kanału "Sprawdzam jak" po ostatnich kontrolach straży miejskiej, postanowił sprawdzić uczciwość sprzedawców truskawek. Co się okazało?

Poprosił o kilogram truskawek. Położył na wadze. "Jawne oszustwo"
Znany youtuber sprawdził, czy sprzedawcy truskawek oszukują klientów. (YouTube, Sprawdzam Jak)

Od kilku tygodni wraz z nadejściem sezonu na truskawki strażnicy miejscy przeprowadzają kontrole stoisk pod kątem legalizacji wag. Kontrole choćby w Olsztynie wykazały liczne nieprawidłowości.

Jak informuje straż miejska w Olsztynie, mundurowi ukarali mandatami karnymi kilkunastu sprzedawców za to, że ich wagi nie spełniały wymogów określonych w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy prawo o miarach.

Kontrole strażników zainspirowały znanego youtubera Dymitra Błaszczyka z kanału "Sprawdzam jak" by naocznie przekonać się, czy sprzedawcy truskawek na straganach nakładają tyle owoców, za ile płacą klienci.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fatalny rok dla truskawek. "Najgorzej od 30 lat"

Youtuber wybrał się na pięć stoisk z truskawkami. Za każdym razem prosił o kilogram owoców. Ceny truskawek oscylowały w granicach 12-16 zł/kg.

W domu youtuber za pomocą wagi sprawdził, czy otrzymał dokładnie kilogram truskawek, za które zapłacił. W trzech przypadkach okazało się, że otrzymał nawet kilka truskawek więcej. Jeden woreczek z owocami wykazał 960 g, czyli o 40 g mniej owoców niż zamawiał.

Zaniżony odczyt. No nie spodziewałem się tego - skomentował Dymitr.

Na ostatnim stoisku waga była zasłonięta, tak by klient nie miał do niej dostępu. Youtuber ponownie zamówił kilogram truskawek.

Po zważeniu owoców okazało się, że w plastikowej siatce jest tylko... 714 gramów. Przypominamy, że klient zapłacił za cały kilogram.

To jest kosmiczna różnica! I to jest właśnie to, na co chciałem was uwrażliwić w tym filmie, żebyśmy naprawdę to sprawdzili. 300 gramów? To jest jawne oszustwo! - stwierdził youtuber.

Autor kanału radzi, by zawsze sprawdzać, co wskazuje waga podczas takich zakupów.

Moi drodzy, w dzisiejszych czasach musimy, jesteśmy do tego trochę zmuszeni, przez to, jakie mamy ceny i też jeśli chcemy być odpowiedzialnymi klientami to sprawdźmy i skonfrontujmy. Sprawdzajmy, co kupujemy - radzi autor kanału.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić