Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Przewozisz pieniądze przez granicę? Od dziś obowiązują nowe przepisy

23
Podziel się

Od czwartku (3 czerwca) w życie wchodzą nowe przepisy unijne dotyczące przewożenia pieniędzy przez granicę. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach trzeba złożyć odpowiednią deklarację.

Przewozisz pieniądze przez granicę? Od dziś obowiązują nowe przepisy
Pieniądze - euro (Pixabay)
bEUYGelN

Nowe regulacje unijne rozszerzają obowiązki między innymi tych, którzy przewożą pieniądze przez granicę.

Zmianami powinni zainteresować ci, którzy chcą przewozić co najmniej 10 tysięcy euro. Co trzeba zrobić, kiedy mamy przy sobie co najmniej taką sumę?

bEUYGelP
Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z Unii Europejskiej trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej - wyjaśnił resort finansów.

Co istotne, żadnego znaczenia nie ma środek lokomocji. Przepisy obejmują również przesyłki pocztowe, kurierskie, cargo i ładunki kontenerowe.

Jak zgłosić przewóz pieniędzy?

Jak informuje ministerstwo finansów, w przypadku, gdy pieniądze w transporcie w wysokości co najmniej 10 000 euro są wwożone do Unii lub wywożone z Unii:

bEUYGelV
  • jeśli deklarację składa podróżny - ma obowiązek zgłoszenia pieniędzy,
  • jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach - organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela danych środków pieniężnych - w zależności od przypadku - aby złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEUYGemq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
928
6 miesięcy temu
Kto dzisiaj wozi tyle gotówki przy sobie......?. Masz kartę płatniczą i spoko możesz mieć przy sobie nawet 1000000 e i każdą sumę możesz wywieźć lub wywieźć.
Psychiatra
6 miesięcy temu
I słusznie bo jak ktoś kto nie zarobił tych pieniędzy a wywozi tysiące euro to skąd te pieniądze ma z kradzieży i napadów.
Newer
6 miesięcy temu
Na całym świecie dążą, żeby było widać kto co ile ma i jak mu się doczepić, bo jak nie ma na koncie co jest lepszą kontrolą, to trzeba normalnie zgłosić, żeby i tak było widać. Dlatego kupuje maszynę do szycia, będę robić koszulki z pieniędzy po 10k i tak będzie łatwiej ;D
bEUYGemr
Luk
6 miesięcy temu
Te przepisy obowiązują od wielu lat
Newton
6 miesięcy temu
Z jednej strony fajnie że się biorą za ciapaczków co wywożą euraski do Turcji Maroko itp z drugiej jednak strony przepisy te dotkną zwykłych ludzi bo powiedzmy sobie szczerze ciapaczki też ludzie, ale już rządy niektórych kraji dalej będą pomagać korporacjom transferować miliony euro poza UE więc mi się to nie podoba!!!
asbert
6 miesięcy temu
rozumiem ze jak mam do wywiezienia 40 tys eur to zapraszam na weekend 3 kolegow ???
adek
6 miesięcy temu
unia to komuna CCCP
Rafał
6 miesięcy temu
W PRL też trzeba było zgłaszać na granicy przewożoną walutę. W sumie dla nas nic nowego. Dla niektórych tylko będzie zdziwienie, że UE to socjalizm idący w stronę komunizmu.
Anita
6 miesięcy temu
Niewolnik nawet nie wie że jest niewolnikiem...
Jan
6 miesięcy temu
To nie tylko w Unii, w innych krajach tez, zobacz USA.
Joburg
6 miesięcy temu
Prawo unijne ,przynajmniej w austrii to nie możesz mieć więcej gotówki przy sobie jak 15 tys. euro, w przypadku złapania,kara.TAK,TAK, mamy DEMOKRACJĘ i WOLNOŚĆ.
felicjan.duls...
6 miesięcy temu
Czego dotyczy artykuł? Kogo dotyczy? Na terenie UE tych, którzy obywatelami Unii nie są! Po co ta głupią pisanina? Polski czy też Wolski na razie z UE nie wykopano.
Kka
6 miesięcy temu
Wszędzie łapę położą. Nigdy nie byłam na to wszystko zła tak jak w ostatnich miesiącach. Przez pandemię miałam czas żeby zerkać na tv i analizować. No dno
bEUYGemj
Leshido
6 miesięcy temu
Kto pisze takie bzdety ? Jeżdze co najmniej 2× w miesiącu od lat i zawsze mam 30- 40 tysięcy przy sobie I komu to zgłosić? Jeleniowi na poboczu ? Czy dzikowi na polu ? Komuś sie epoki pomyliły
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić