Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Przewozisz pieniądze przez granicę? Od dziś obowiązują nowe przepisy

23
Podziel się:

Od czwartku (3 czerwca) w życie wchodzą nowe przepisy unijne dotyczące przewożenia pieniędzy przez granicę. Warto wiedzieć, w jakich przypadkach trzeba złożyć odpowiednią deklarację.

Przewozisz pieniądze przez granicę? Od dziś obowiązują nowe przepisy
Pieniądze - euro (Pixabay)

Nowe regulacje unijne rozszerzają obowiązki między innymi tych, którzy przewożą pieniądze przez granicę.

Zmianami powinni zainteresować ci, którzy chcą przewozić co najmniej 10 tysięcy euro. Co trzeba zrobić, kiedy mamy przy sobie co najmniej taką sumę?

Jeśli będzie to kwota co najmniej 10 000 euro, to przy wjeździe i wyjeździe z Unii Europejskiej trzeba będzie złożyć deklarację tych środków właściwym organom celnym Służby Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej - wyjaśnił resort finansów.

Co istotne, żadnego znaczenia nie ma środek lokomocji. Przepisy obejmują również przesyłki pocztowe, kurierskie, cargo i ładunki kontenerowe.

Jak zgłosić przewóz pieniędzy?

Jak informuje ministerstwo finansów, w przypadku, gdy pieniądze w transporcie w wysokości co najmniej 10 000 euro są wwożone do Unii lub wywożone z Unii:

  • jeśli deklarację składa podróżny - ma obowiązek zgłoszenia pieniędzy,
  • jeśli pieniądze są przesyłane w przesyłkach - organy celne mogą wymagać od nadawcy lub odbiorcy lub ich przedstawiciela danych środków pieniężnych - w zależności od przypadku - aby złożył deklarację ujawnienia pieniędzy w ciągu 30 dni.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
928
rok temu
Kto dzisiaj wozi tyle gotówki przy sobie......?. Masz kartę płatniczą i spoko możesz mieć przy sobie nawet 1000000 e i każdą sumę możesz wywieźć lub wywieźć.
Psychiatra
rok temu
I słusznie bo jak ktoś kto nie zarobił tych pieniędzy a wywozi tysiące euro to skąd te pieniądze ma z kradzieży i napadów.
Newer
rok temu
Na całym świecie dążą, żeby było widać kto co ile ma i jak mu się doczepić, bo jak nie ma na koncie co jest lepszą kontrolą, to trzeba normalnie zgłosić, żeby i tak było widać. Dlatego kupuje maszynę do szycia, będę robić koszulki z pieniędzy po 10k i tak będzie łatwiej ;D
Luk
rok temu
Te przepisy obowiązują od wielu lat
Newton
rok temu
Z jednej strony fajnie że się biorą za ciapaczków co wywożą euraski do Turcji Maroko itp z drugiej jednak strony przepisy te dotkną zwykłych ludzi bo powiedzmy sobie szczerze ciapaczki też ludzie, ale już rządy niektórych kraji dalej będą pomagać korporacjom transferować miliony euro poza UE więc mi się to nie podoba!!!
asbert
rok temu
rozumiem ze jak mam do wywiezienia 40 tys eur to zapraszam na weekend 3 kolegow ???
adek
rok temu
unia to komuna CCCP
Rafał
rok temu
W PRL też trzeba było zgłaszać na granicy przewożoną walutę. W sumie dla nas nic nowego. Dla niektórych tylko będzie zdziwienie, że UE to socjalizm idący w stronę komunizmu.
Anita
rok temu
Niewolnik nawet nie wie że jest niewolnikiem...
Jan
rok temu
To nie tylko w Unii, w innych krajach tez, zobacz USA.
Joburg
rok temu
Prawo unijne ,przynajmniej w austrii to nie możesz mieć więcej gotówki przy sobie jak 15 tys. euro, w przypadku złapania,kara.TAK,TAK, mamy DEMOKRACJĘ i WOLNOŚĆ.
felicjan.duls...
rok temu
Czego dotyczy artykuł? Kogo dotyczy? Na terenie UE tych, którzy obywatelami Unii nie są! Po co ta głupią pisanina? Polski czy też Wolski na razie z UE nie wykopano.
Kka
rok temu
Wszędzie łapę położą. Nigdy nie byłam na to wszystko zła tak jak w ostatnich miesiącach. Przez pandemię miałam czas żeby zerkać na tv i analizować. No dno
Leshido
rok temu
Kto pisze takie bzdety ? Jeżdze co najmniej 2× w miesiącu od lat i zawsze mam 30- 40 tysięcy przy sobie I komu to zgłosić? Jeleniowi na poboczu ? Czy dzikowi na polu ? Komuś sie epoki pomyliły
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić