Seniorzy mają dość. Już tego nie chcą

15

Przed kilkoma laty pojawiła się koncepcja, by emerytury i renty wypłacać wyłącznie na konto. Miało to dotyczyć nowo przyznawanych świadczeń. Takie rozwiązanie wywołało potężną burzę. Tymczasem okazuje się, że podejście seniorów uległo zmianie. Już nie chcą, by pieniądze przynosił listonosz.

Seniorzy mają dość. Już tego nie chcą
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, SHUMITSKAYA OLGA)

"Fakt" donosi, że pod koniec 2020 roku niecałe 77 proc. seniorów pobierało emeryturę na konto.

Teraz ta liczba z każdym miesiące się powiększa, ostatnie dane ZUS mówią o tym, że świadczenie na bankowy rachunek otrzymuje ponad 80 proc. emerytów. I dla seniorów to wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja, bo nie trzymają gotówki w domu - spostrzega tabloid.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) też korzysta na przelewach. Są one bowiem znacznie tańsze od przekazów pocztowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Niefortunna". Ekspert o deklaracji premiera ws. Nuclear Sharing

Do przelewów na konto przekonuje się coraz więcej seniorów. - Kiedy składałam wniosek o emeryturę, od razu chciałam, by trafiała na konto w banku. Po co mam mieć gotówkę w domu? Jak potrzebuję, to idę do banku albo biorę z bankomatu tyle, ile potrzebuję. A listonosz to raz przyjdzie o tej porze, raz o innej - powiedziała "Faktowi" pani Barbara z Łodzi.

Jestem emerytem od 2000 r. i od początku pobieram emeryturę na konto. Tak jest wygodniej i bezpieczniej. Nie muszę czekać na listonosza w domu, nie jestem "uwięziony", a z banku korzystam kiedy chcę - zaznaczył pan Edward z Chorzowa.

Zmiany sposobu wypłaty świadczeń z ZUS

Ci, którzy chcą zmienić sposób wypłaty świadczeń z ZUS, muszą złożyć specjalny wniosek. Można to uczynić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wniosek EZP jest dostępny w zakładce [Ogólny], [Ubezpieczony] lub [Świadczeniobiorca]. Można go wyszukać i utworzyć na trzy sposoby – w menu bocznym w zakładce:

  • [Dokumenty i wiadomości]>[Dokumenty robocze],
  • [Usługi] lub
  • [Panel świadczeniobiorcy] > [Moje dane] > [Zgłoszenie zmiany danych] – jeśli jesteś świadczeniobiorcą" - wyjaśnia ZUS.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić