Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KBB
|

Słowacy nie chcą aut w rejonie Tatr. Stawiają na inne rozwiązania

73
Podziel się:

Całkowity zakaz poruszania się autami spalinowymi w rejonie Tatr – taki plan ma słowackie ministerstwo transportu. Chce też rozbudować sieć transportu publicznego (oczywiście elektrycznego) i postawić wielopoziomowe parkingi.

Słowacy nie chcą aut w rejonie Tatr. Stawiają na inne rozwiązania
Po polskiej stronie Tatr (to widok z Kasprowego Wierchu) żadne ograniczenia na razie nie są planowane (Photo by Artur Widak/NurPhoto via Getty Images) (GETTY, NurPhoto)

Objęcie Tatr strefą bezemisyjną, budowa wielopoziomowych parkingów i rozbudowa transportu zbiorowego opartego na elektrycznych pojazdach – tak pomysły słowackiego ministerstwa transportu na 2030 rok opisuje "Gazeta Wyborcza".

"GW" podkreśla, że Słowacja stawia na elektromobilność i ochronę czystego powietrza. Słowackie media piszą, że plan jest dalekosiężny. Zakazy mają obowiązywać od 2030 roku. Ale czy 9 lat wystarczy na dostosowanie się do planowanych wymagań?

Zobacz także: Śmieci utrapieniem w Tatrach. "To się nie mieści w mojej głowie"

Słowacy planują stopniowo zamykać kolejne strefy dla aut spalinowych. Chcą zacząć od budowy wielopoziomowych parkingów, na których turyści będą mogli zostawić swoje spalinowe auta i dojechać bliżej szlaku flotą pojazdów elektrycznych (autobusami i koleją).

"GW" pisze, że słowackie plany obejmują również rozbudowę sieci autostrad i linii kolejowych. Celem jest minimalizowanie emisji spalin. Nasi sąsiedzi nie wykluczają też tworzenia stref bezemisyjnych poza Tatrami – mają choćby 9 parków narodowych, które mogliby taką ochroną objąć.

Całe przedsięwzięcie jest szacowane na "miliardy euro" i prawdopodobnie nie obejdzie się bez zaangażowania sektora prywatnego.

W Polsce auta elektryczne na razie nie są rozpowszechnione. Jak donosi "Rz", nasz kraj znalazł się na odległym miejscu w rankingu sprzedaży aut elektrycznych w 2021 roku. Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, w drugim kwartale sprzedaż e-aut skoczyła w UE o blisko 232 proc.

A to jest tylko średnia europejska. W Niemczech sprzedaż tych aut wzrosła o 357 proc. Efekt? Udział aut elektrycznych w rejestracjach nowych pojazdów samochodowych wzrósł za Odrą dwukrotnie. Na przełomie kwietnia i czerwca 2020 roku było to 3,5 proc., natomiast już teraz w Niemczech udział aut elektrycznych wyniósł 7,5 proc.

Średnia wieku samochodów osobowych na polskich drogach to ponad 14 lat - wynika z raportu WiseEuropa pt. Wsteczny bieg. Społeczno-gospodarcze skutki importu używanych samochodów do Polski. A wiadomo, z wiekiem usterkowość rośnie, mają wyższą emisyjność i paliwochłonność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(73)
Kali
12 miesięcy temu
Ciekawe kto mi prąd dowiezie jak mi zabraknie jeżdżąc po górach?
aha
12 miesięcy temu
Słowacja to stan umysłu. Troglodyci harujący w obcych fabrykach. Przy Covidzie pokazali jaki to kraj i jak siebie na wzajem traktują.
ula
12 miesięcy temu
Będą sami Słowacy w swoich tatrach , tańsze Alpy. A na zakupy do POLSKI to czym będą przyjeżdzać.
KKK
12 miesięcy temu
a co będzie jak dostaną 1000+ to szlaki będą obsrane bo nie wiedzą co to wc
qfdq
12 miesięcy temu
geniusze, nie pojadę tam zatem więcej a jeżdże dwa razy do roku, z bólem to przecięrpię, Alpy sa ciekawsze
rob
12 miesięcy temu
rok 1939 pamietamy
odp.
12 miesięcy temu
Przecież można robić benzynę z CO2 wodoru i energii elektrycznej i w sumie spalinowy jest bezemisyjny
:) :)
12 miesięcy temu
Nie mogę się doczekać jazdy naszym samochodem FSE z napędem elektrycznym
koli
12 miesięcy temu
To oni juz tez sa na slowackiej granicy...
TINKE...RS
12 miesięcy temu
Zatankujesz wodór z rury leci woda a na zewnątrz -15.
-250
12 miesięcy temu
Po zatankowaniu wodoru ile taki samochód będzie miał tego w baku po tygodniu itd.
Kok9
12 miesięcy temu
Słowacja to bardzo drogi kraj, ludzie nie przyjemni, Polaka karzą za byle co.... dawno przestałem tam jeździć.
Oni nie potra...
12 miesięcy temu
Autostradę Z Bratysławy do Koszyc wybudować a wy tu o elektrykach piszecie
Ankar
12 miesięcy temu
Słowacja a wczesniej Czechosłowacja od dziesiecioleci postawila na elektryczne kolejki w Tatrach. My - oczywoscie ze względu na ochronę przyrody postawilismy na transport konny do Morskiego Oka i w dolinach
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić