Niepokojący widok w Tatrach. "Nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić"

695

Turyści zauważyli na najniebezpieczniejszym szlaku w polskich Tatrach 12-letnią dziewczynkę w adidasach i bez żadnej asekuracji. Jak mówią, dziecko czuło się bardzo niepewnie. Świadkowie zdarzenia apelują o niezabieranie tam małych dzieci, ponieważ na Orlej Perci dochodzi do tragicznych wypadków.

Niepokojący widok w Tatrach. "Nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić"
Zaprowadził córkę na niebezpieczny szlak (PAP, Facebook, Grzegorz Momot)

Do zdarzenia doszło kilka dni temu (9 września) na popularnym wśród doświadczonych turystów szlaku Orla Perć w polskich Tatrach. Za zejściem ze Żlebu Honoratka, które jest bardzo wypadkowym miejscem na trasie, turyści zauważyli około 12-letnią dziewczynkę i jej tatę. Dziecko nie miało kasku i żadnej asekuracji i czuło się ponoć bardzo niepewnie.

"Niebezpieczne miejsca przed nami"

Sprawę opisał portal tatromaniak.pl. Turyści, którzy zobaczyli dziewczynkę na niebezpiecznym szlaku, postanowili zapytać opiekuna dziewczynki, czy zgodzi się, aby skorzystała z ich lonży z uprzężą do czasu zejścia ze szlaku, aby "po prostu nie wydarzyła się jakaś tragedia". Tata odpowiedział, że zarówno on, jak i jego córka nie potrzebują żadnej pomocy.

Staliśmy jak osłupieni i nie wiedzieliśmy, co z tym zrobić – gdyż Pan dalej wspinał się z dzieckiem, a najgorszy teren i niebezpieczne miejsca przed nami - opisuje turysta, cytowany przez serwis tatromaniak.pl.

Ojciec zmienił plany

Na szczęście interwencja kilku turystów pomogła zmienić plany ojca i córki. Mężczyzna ostatecznie zdecydował się kierować na dół i zszedł z dziewczynką pierwszym możliwym sposobem do Doliny Pięciu Stawów, czyli żółtym szlakiem z Koziej Przełęczy. Nikomu na szczęście nic się nie stało.

Doświadczony turysta, który opisał sytuację, apeluje do zarządcy tego szlaku o wprowadzenie minimalnych uwarunkowań wiekowych. Jak mówi, dorośli nie są do końca świadomi zagrożenia, a narażanie dziecka na niebezpieczeństwo jest w Polsce z urzędu karane.

Apel do Wszystkich, aby nie zabierali na Orlą Perć małych dzieci, bo po prostu grozi to tragedią - pisze mężczyzna.

Najniebezpieczniejszy szlak turystyczny w Polsce

Szlak Orla Perć poprowadzony jest stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty, między przełęczami Zawrat i Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Jest często uważany za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak turystyczny w Tatrach i w całej Polsce.

Na Orlej Perci występują liczne ekspozycje, dlatego też jest zdecydowanie odradzana osobom z lękiem wysokości. Od czasu otwarcia szlaku w roku 1906 zginęło na nim 140 osób. Na szlaku znajdują się ułatwienia (łańcuchy, klamry i dwie stalowe drabinki), mimo to jednak nie jest uważany za odpowiedni dla początkujących turystów górskich.

Zobacz także: #dziejesiewsporcie: spontaniczny wyjazd w Tatry. Gwiazda MMA relaksowała się z mężem
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić