o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. PRC
|

Sprowadzenie tej rośliny do Polski było błędem. Jest groźna i bez dotykania

46
Podziel się

Ich soki oraz wydzielane przez nie w upalne dni związki lotne, mogą powodować poważne oparzenia u ludzi i zwierząt. Mowa o barszczach kaukaskich, które wciąż rozprzestrzeniają się w Polsce. Sprawą zajęła się nawet NIK.

Roślina ma różne nazwy: Barszcz Mantegazziego, barszcz kaukaski, barszcz mantegazyjski
Roślina ma różne nazwy: Barszcz Mantegazziego, barszcz kaukaski, barszcz mantegazyjski (Getty Images)
bDTVcYQB

Miały być rośliną pastewną, miododajną, albo ozdobną. Okazały się groźnym chwastem, który trudno okiełznać. Barszcze łatwo się rozprzestrzeniają i powodują degradację przyrody. Sprowadzenie barszczy kaukaskich do Polski w latach 70. i 80. było błędem, z którego trudno się wycofać - pisze portal Finanse WP.

Barszcz kaukaski. Groźną rośliną zajął się NIK

Jak wynika z kontroli NIK, Polska walka z tą rośliną jest nieefektywna. Mamy też spore opóźnienia we wdrożeniu wymogów rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie działań zapobiegawczych.

bDTVcYQD

Zaległości jest sporo. Z raportu kontrolerów wynika, że wciąż nie dokonano całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi oraz nie zdefiniowano niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem. Nie oszacowano też potrzebnych środków dla skutecznego zahamowania ich ekspansji, ani też nie opracowano spójnego i całościowego systemu finansowania ich zwalczania.

Zagrożenie stwarza latem. Tym czasem barszcze Sosnowskiego i Mantegazziego zwłaszcza w okresie czerwiec-sierpień, wydają nawet 100 tys. nasion, które przenoszone są zarówno z wiatrem, jak i wodą aneksując kolejne tereny. Rośliny te mogą osiągać pięć metrów wysokości, mają masywne liście, grube łodygi i potężne korzenie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTVcYRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Wójt
10 miesięcy temu
Zamiast z tym walczyć to będziemy szukać: całościowej diagnozy, wdrożeniu wymogów, zdefiniowani działań, opracowaniu spójnego, oszacować środki, całościowego systemu finansowania itp. itd. Na to się znajdzie KASA.
bezhejtu
10 miesięcy temu
Może wystarczyłoby nie dopuścić do kwitnienia rośliny i wycinać, jak jeszcze jest mniejsza. Proszę b. uważać, bo można dostać strasznego poparzenia wysokiego stopnia i trudno gojące się i bolące rany .
ehh
10 miesięcy temu
trzeba na poczatek przywrocic obowiazek odchwaszczania posesji, wszelkich nieruchomosci zarosnietych chwastami , kiedys wlasciciel odpowiadal za to , a dzis nie -unijne dyrektywy sie nie sprawdzaja , nawet doplaty
bDTVcYRf
Barszcz Amino
10 miesięcy temu
U mnie był nikogo nie wzywałem , benzyna i po kłopocie w tym roku juz nie rosnie
joł
10 miesięcy temu
róbcie akcje w czerwcu 20zł za roślinę dużą mniej za mniejszą i ludzie wytępią...
Najnowsze komentarze (46)
Analfsbeta
10 miesięcy temu
Aneks to dodatek do czegos redaktorze.aneksowac czy anektowac to zasadniczo rozne znaczenia
Greg
10 miesięcy temu
Aneksujac?moze anektujac?
awea
10 miesięcy temu
wypalanie traw kiedyś robiło robotę
Szpagin
10 miesięcy temu
sprowadzic z zagranicy dzikie zwierzeta , ktore odzywiaja sie tym barszczem i spoko ! tj zadanie dla Akademii Rolniczych
Bicz Boży
10 miesięcy temu
Pochodzi z Kaukazu. Ale jest to barszcz Sosnowskiego!
Tola
10 miesięcy temu
W zeszłym roku nieźle mnie urządziła ta roślina do dzisiaj mam blizny po poparzeniach więc proszę uważajcie na nią
afrykaner
10 miesięcy temu
weźcie się za kormorany i babki w naszych rzekach które wyjadają narybek i są pod ochroną ,PZW to organizacja na obcych usługach ,za komuny była jedna karta wędkarska.
Swojak
10 miesięcy temu
Już dawno powinno się wyciąć barszcz Sosnowskiego wszyscy wiedzieli że roślina jest trujące al jajo mądrzejsze od kury
bDTVcYQX
kontrola.
10 miesięcy temu
A nie można wytępić wykopując roślinę? Barszcz korzeni się bardzo głęboko ale główną masę korzeni ma płytko. Wykopać wszystko na głębokości 40 cm, oznaczyć miejsce GPS i monitorować, w razie potrzeby powtórzyć wykopywanie. Nasiona mogą kiełkować przez kilka lat ale w końcu po 4-6 latach populacja tego świństwa się zmniejszy przy intensywnym tępieniu. Kurczę, człowiek tyle niszczy z zasobów przyrody, to barszczu nagle nie może? Leśniczy, urząd ochrony środowiska, magistranci i doktoranci na studiach przyrodniczych, mogliby zrobić inwentaryzację całej powierzchni Polski w celu znalezienia tych roślin.
wojcio
10 miesięcy temu
a gdzie nie mamy zaleglosci ? Jestem ciekaw jak sie ma program unijny Czyste Powietrze ? Dla mnie to ewidentne oszustwo. Zmienilem sposob ogrzewania z wegla na gaz i nie otrzymalem ani zlotowki z tego programu. Oszustwo.
Koko
10 miesięcy temu
Lubię zjeść barszcz zwłaszcza biały.
ikiv
10 miesięcy temu
RANDAP efekt murowany
po polsku
10 miesięcy temu
A skąd macie tą nową nazwę? Kaukaski? nigdy nie słyszałem. Język polski bardziej jest zachwaszczony!
jozales21
10 miesięcy temu
TYMCZASEM pisze się RAZEM
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić