Szpital dziecięcy przykręca grzejniki. Takiego ciosu się nie spodziewali

25

Położone w podwarszawskim Zagórzu Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii nie ma powodów do wchodzenia w nowy rok z uśmiechem. Jak informuje Maciej Stelmański, prezes szpitala, dziecięca placówka będzie musiała przykręcić kurki od ogrzewania. Podwyżka cen gazu na poziomie 200 proc. jest zbyt wysoka, jak na budżet i tak niedofinansowanej placówki.

Szpital dziecięcy przykręca grzejniki. Takiego ciosu się nie spodziewali
Dziecięcy szpital psychiatryczny będzie musiał ograniczyć ogrzewanie. Ceny gazu są nie do uniesienia przez budżet placówki (Adobe Stock, ola20)

Szpital dla dzieci w podwarszawskim Zagórzu ma nowy problem. Chroniczne niedofinansowanie dziecięcej psychiatrii w Polsce to jedno. Teraz nadszedł kolejny cios dla placówki. Podwyżka cen gazu o blisko 200 proc. oznacza tylko jedno. Mali pacjenci będą musieli przyzwyczaić się do niższych temperatur, szpital zmuszony jest przykręcić grzejniki.

Zobacz także: Ceny gazu pod kontrolą. UOKiK sprawdza
– Nie stać nas na płacenie takich rachunków. To szaleństwo! – komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską Maciej Stelmański

Szpital musi ograniczyć ogrzewanie

Jak dowiadujemy się z artykułu, na co dzień w szpitalu przebywa 300 pacjentów. W większości są to dzieci i młodzież chore na zaburzenia ze spektrum autyzmu, porażenie mózgowe, czy walczące z uzależnieniami.

Rachunki za gaz bardzo mocno drenują i tak pustawą kasę szpitala. W październiku 2020 palcówka musiała zapłacić za to paliwo ponad 18 tys. złotych. Rok później było to już ponad 53 tys. To dwukrotna podwyżka cen.

- Dostawca gazu zapowiadając podwyżkę, poinformował nas, że możemy najwyżej zrezygnować z umowy. To stawia nas pod ścianą, bo w ostatnim przetargu żadna z firm nie złożyła oferty zawierającej deklarację, że dalszych podwyżek nie będzie - dodał Stelmański.

Problemy w całej Polsce

Szpitale w całej Polsce ujawniają dramatyczną skalę podwyżek ogrzewania. Szpital Powiatowy w Bochni wskazał, że za gaz musi zapłacić o 2 mln zł więcej niż w zeszłym roku. To podwyżka o 300 proc.

Z ok. 600 tys. zł, bo tyle do tej pory płaciliśmy w skali roku, wycena na 2022 rok przyszła na ok. 2,5 mln zł. Musimy unieważnić to postępowanie i będziemy szukać innych rozwiązań – informuje w rozmowie z portalem bochnianin.pl wicedyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni Jarosław Gucwa

Jak wskazuje WP, rekord drożyzny najprawdopodobniej padł w stolicy województwa lubuskiego — Gorzowie Wielkopolskim. W tutejszym szpitalu podwyżka osiągnęła poziom 6,5 mln złotych. Jak informuje wiceprezes placówki, o tę kwotę zmniejszy się finansowanie leków czy zakupu nowego sprzętu dla pacjentów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
W przyszłym roku nasz szpital ma zapłacić o niemal 6,5 mln zł więcej za gaz. O tyle mniej będzie na leki dla pacjentów lub zakup sprzętu. Nie dość, że w szpitale uderza pandemia, to jeszcze i to - wskazuje Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego

Podwyżki cen gazu zostały wypunktowane przez prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zapytuje co z tarczą antyinflacyjną dla samorządów i placówek samorządowych. Jak informuje włodarz stolicy, położona na Ursynowie przychodnia zdrowia dostała rachunek za gaz wyższy o 800 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Autor: OKT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić