Trwają kontrole. Mundurowi wracają w te same miejsca

76

Właściwe oznakowanie nieruchomości to obowiązek każdego właściciela. Za brak umieszczenia tabliczki z numerem na budynku lub ogrodzeniu grożą sankcje finansowe. Od początku stycznia gdańscy strażnicy miejscu prowadzą kontrole w regionie. Ile mandatów nałożono na właścicieli nieruchomości?

Trwają kontrole. Mundurowi wracają w te same miejsca
Zdjęcie ilustracyjne. (Pexels)

O konieczności umieszczenia tabliczki z numerem na budynku lub ogrodzeniu mówi mówi art. 48 ust. 1a ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne. Jej brak może narazić właściciela nie tylko na konsekwencje finansowe, ale może też utrudnić życie innym – począwszy od listonosza czy kuriera, który nie będzie wiedział, gdzie dostarczyć przesyłkę, a na kierowcy karetki kończąc.

W przypadku braku tabliczki strażnicy miejscy mogą ukarać właściciela nieruchomości (lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które nieruchomościami zabudowanymi władają) mandatem w wysokości do 250 zł.

Kontrole budynków pod kątem umieszczenia na nich numerów prowadzi m.in. Straż Miejska w Gdańsku. Zwróciliśmy się do rzeczniki SM z pytaniem o efekt przeprowadzonych kontroli.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrole trzeźwości i stanu technicznego pojazdów. Akcja Inspekcji Transportu Drogowego w Wielkopolsce
Do tej pory odbyło się 12 kontroli budynków pod kątem umieszczenia na nich numeracji. Mandat wystawiono w jednym przypadku. W pozostałych sytuacjach, jeśli nie było tabliczki, strażnicy zwracali właścicielom uwagę (na przykład w budynku po świeżym remoncie elewacji okazało się, że numer gdzieś się zawieruszył) - mówi nam Monika Domachowska - inspektor ds. kontaktu z mediami.

Odbyła się już część ponownych kontroli i we wszystkich przypadkach, w których zwrócono uwagę, tabliczki zostały zamontowane.

- Strażnicy sprawdzają umieszczenie numeracji na budynkach systematycznie, także podczas prowadzenia innych działań, np. podczas kontroli odśnieżania chodników. Zajmują się tym referaty dzielnicowe - dodaje Monika Domachowska.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić