Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. WZI
|

Turyści niszczą planetę. Ekspertka alarmuje

22
Podziel się:

Masowa turystyka prowadzi do zmian w krajobrazie, ogromnego zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych, przez co przyczynia się do katastrofy klimatycznej - tłumaczy ekspertka z branży architektury i gospodarki przestrzennej Magdalena Milert.

Turyści niszczą planetę. Ekspertka alarmuje
Wielkie statki pasażerskie generują mnóstwo zanieczyszczeń. Wojciech Strozyk/REPORTER (WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Ta wiadomość popsuje trochę wakacyjny nastrój... Jak ocenia Światowa Organizacja Turystyki, sam transport związany z turystyką stanowił 5 proc. całkowitej emisji dwutlenku węgla do atmosfery, która ma swoje źródło w działalności człowieka.

Na tym nie koniec. Jak szacuje organizacja, do 2030 roku emisja gazów, za którą odpowiedzialna jest turystyka, zwiększy się o co najmniej 25 proc.

Za szkody klimatyczne odpowiedzialne są przede wszystkim wielkie statki wycieczkowe, przewożące naraz po kilka tys. osób. Generowane przez nie zanieczyszczenie można porównać do tego, za jakie odpowiada niewielkie miasto.

Zobacz także: "Jest drogo". Prezydent Sopotu nie ukrywa i tłumaczy ceny
Podobnie jak miasta, wszyscy ci ludzie przebywający na pokładzie wykorzystują zasoby naturalne oraz produkują odpady - twierdzi Magdalena Milert.

Zdaniem ekspertki, produkowane przez statki zanieczyszczenia i odpady są największym problemem turystyki morskiej. Tym bardziej że ich ilość jest większa, niż ta generowana w budynkach mieszkalnych.

Statki wycieczkowe produkują duże ilości ścieków, wody balastowej, kanalizacji oraz odpadów stałych. Szacuje się, że pasażerowie produkują do 40 litrów ścieków i 340 litrów wody brudnej na osobę dziennie - twierdzi ekspertka.

Problemem są też ogromne ilości paliwa, potrzebne do napędzania statków. Szacuje się, że duża jednostka wycieczkowa emituje do atmosfery 1200 kg. CO2 na kilometr podróży.

Niekorzystny wpływ na środowisko mają nie tylko statki, ale i hotele. Zwłaszcza te największe, położone w atrakcyjnych pod względem krajobrazu miejscach. Jak mówi ekspertka, hotelarskie molochy prowadzą do stopniowej degradacji terenów, na których się znajdują, bo drastycznie podnoszą zużycie wody i energii.

Zostawiają też mnóstwo śmieci i generują hałas, który przeszkadza zarówno lokalnym mieszkańcom, jak i zwierzętom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(22)
Toudi
6 miesięcy temu
A samoloty nic nie generują? Super w takim razie na wakacje samolotem i pod namiot.
grazia z rado...
6 miesięcy temu
Niech latajo samolotamy bo one so ekologiczne ,bo na mjetłach latajo tylko te z rzondu bo one so eko i fit
drr
6 miesięcy temu
W nosie to mam skladam i za 20 lat plyne w rejs dookoloa swiata i tak mnie wyprodukuja ,bo nigdzie nie wyjezdzam od 40 lat.
Olo
6 miesięcy temu
Nadchodzi koniec kwestia czasu
aaaa
6 miesięcy temu
"Dany 3 godz. temu Bogacze i ich fabryki trują a biedota ma odpowiadać za to... " Polska jest truta puzrz szwaby i france gdyż wiatry zachodnie od Atlantyku niosą ten syf do Polski a płacić ma Polska
Dany
6 miesięcy temu
Bogacze i ich fabryki trują a biedota ma odpowiadać za to...
I tyle
6 miesięcy temu
WSZYSZCZY NISZCZYMY PLANETE NIE WSKAZUJ INNYCH BEZ DODANIA SIEBIE WIEC JESZCZE RAZ MY WSZYSZCZY NISZCZYMY PLANETE BO TAK NAUKA I BOGACZE Z PRZEMYSLEM NAS UKIERYNKOWUJA SWOIMI TOWARAMI W SKLEPACH CO JA MOGE ZROBICZ ZYJAC OD WYPLATY DO WYPLATY TYLKO BIEDOWACZ I GLODOWACZ MILUTKI CZLOWIEKU
Mama
6 miesięcy temu
A ktoś sprawdza co to za statki zanim dopuści do obrotu? Bo ja mam wrażenie ze to pływający złom;-(
Beee
6 miesięcy temu
Zgadzam się, ludzie ciągle przemieszczają się dla przyjemności a nie konieczności i to jest problem. A te wielkie statki i hotele to już jest porażka.
adi
6 miesięcy temu
Amerykę odkryła. Pomnik jej postawić. Ja mam ładowarkę z gniazdka wyciągać i piechotą chodzić. Sprawdźcie sobie ile pali i czego jeden taki wycieczkowiec jak na zdjęciu.
Anty
6 miesięcy temu
Dlatego bedziemy siedziec w domacha a tereny zielone beda niedostepne - Agenda 2030
Vwr
6 miesięcy temu
Ten swiat upadnie
6666
6 miesięcy temu
ale bzdury !! nie przyczynia sie palenie butami w piecach i gospodarka taka jak chinska tylko statki hahaha ta "mądra" pani nich sie wezmie za uczciwa robote a nie pierdzielenie bzdur
Rozbawiony
6 miesięcy temu
Ekspertka chyba cierpi na chorobę morską i stąd ta niechęć do jednostek pływających. Dziwne jest milczenie w temacie dużych statków handlowych, których pływa dużo więcej i trują bardziej. No i o samolotach cisza... A te 340 litrów wody dziennie na łeb to trochę sporo. Skąd te dane? Może angielskie miary nieprzekonwertowane?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić