aktualizacja 

Wicepremier uspokaja ws. cen cukru. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w sklepach

590

Temat dostępności oraz cen cukru w sklepach nadal elektryzuje Polaków. Wicepremier Henryk Kowalczyk zapewnił niedawno, że produktu nie zabraknie, a cena niebawem się ustabilizuje. Redakcja o2.pl postanowiła sprawdzić, czy cukier jest dostępny w sklepach najpopularniejszych sieci.

Wicepremier uspokaja ws. cen cukru. Sprawdziliśmy, jak wygląda to w sklepach
Wiceminister zabrał głos ws. dostępności cukru (gov.pl, o2.pl)

W połowie lipca wśród konsumentów wybuchła panika związana z dostępnością cukru. Wraz z wprowadzeniem w sklepach limitów, klienci zaczęli go masowo wykupować. W wielu miejscach w całej Polsce produktu po prostu zabrakło. Kiedy zaczął stopniowo wracać na półki, średnia cena skoczyła z 2,50 zł do nawet 10 zł. Politycy uspokajali jednak, że nie ma powodów do obaw.

2 sierpnia głos w sprawie zabrał także Henryk Kowalczyk w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News. Polityk stwierdził, że to sieci handlowe wywołały wśród klientów chaos, gdyż "bo nie dostarczyły cukru na czas do sklepów". Według wicepremiera cena cukru już niedługo powinna się unormować. Wytłumaczył jednak, że będzie wyższa od tej, która była przed kryzysem.

Zdecydowanie nie panikujcie, cukier wróci do normalnej ceny. Oczywiście nie wróci do 2 zł, bo ceny są już zupełnie inne. 4–5 zł jest to cena, która może się ukształtować po nowym sezonie skupowym. Wiadomo, że nawozy zdrożały, buraki, energetyka, ale na pewno żadne 9–10 zł – powiedział wicepremier na antenie Polsat News.

Co dalej z cukrem? Odwiedziliśmy znane sklepy

Redakcja o2.pl postanowiła sprawdzić, czy słowa wicepremiera mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W tym celu odwiedziliśmy kilka sklepów spożywczych na jednym z warszawskich osiedli. Okazało się, że zakup cukru nie jest trudnym zadaniem. Produkt dostępny był zarówno w Biedronce, jak i Carrefour Market, Auchan i małym sklepie osiedlowym. O dziwo, brakowało go na półkach w Lidlu.

Niestety zauważyliśmy, że na rynku ukształtowała się nowa cena cukru. Nie ma mowy o 2,50 zł za kg, które było normalną stawką jeszcze w maju bieżącego roku. We wszystkich odwiedzonych przez redakcję o2.pl sklepach nowa cena wynosiła 4,99 zł. Drożej zapłacić trzeba było w osiedlowym sklepie, bo aż 8,90 zł. Warto zwrócić również uwagę, że jedynie Carrefour Market pozwalał na zakup bez limitu. We wszystkich innych sklepach klient mógł zakupić tylko jego określoną ilość. W Biedronce było to 10 kg, a w Lidlu i Auchanie 3 kg.

"Szybko zapomnieli, że płacą dwa razy drożej"

Sprawa podwyżki cen cukru bulwersuje internautów. Niektórzy zwrócili uwagę, że wraz z ponownym pojawieniem się cukru w sklepach wiele osób ucieszyło się, ignorując fakt, iż zamiast 2,50 zł muszą teraz płacić 5 zł. Inni przypomnieli jeszcze, że w gazetkach z 2021 roku niektóre sklepy oferowały cukier w promocji za mniej niż 2 zł/kg.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Ostre słowa o Adamie Glapińskim. "Szkodnik polskiej gospodarki"
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić