Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kto ponosi koszty w razie awarii

15

Polacy preferują mieszkanie "na swoim", ale ze względu na zaporowe ceny kredytów i często bardzo trudne warunki do ich pozyskania - wiele osób jest zdanych na wynajem. A im dłużej wynajmujemy, tym większa szansa, że będziemy mieli w wynajmowanym mieszkaniu do czynienia z jakąś awarią. Kto odpowiada za zapłatę za jej naprawę? Jak się okazuje nie zawsze właściciel.

Wynajmujesz mieszkanie? Sprawdź, kto ponosi koszty w razie awarii
Zapłata za naprawę awarii nie zawsze leży po stronie właściciela mieszkania (Pixabay)

Właściciele mieszkań zabezpieczają się we właściwie każdy dostępny sposób. Umowy notarialne, najem okazjonalny, wykaz zarobków, sprawdzanie w bazie dłużników - weryfikują potencjalnych wynajmujących jak tylko mogą, żeby mieć pewność o ich rzetelności i wypłacalności.

Jednak sprawdzając wypłacalność, nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie ze strony najemcy naprawy powstałych w wyniku awarii szkód. Chyba że umowa między obiema stronami stanowi inaczej.

Awaria w wynajmowanym mieszkaniu - kto płaci?

Podczas wynajmu może dojść do przeróżnych awarii i usterek. Może to być choćby zapchany zlew, ale też pęknięcie rury czy zalanie sąsiadów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 16.02

Kto płaci za naprawę takich sytuacji? Jak się okazuje niekoniecznie właściciel. Najlepiej, jeśli zapisy odnośnie tej kwestii znajdą się w umowie najmu. Są też jednak sposoby na rozwiązanie takich problemów, gdy już jesteśmy po podpisaniu umowy.

Według prawa właściciel lokalu jest zobowiązany do zapewnienia lokalu zdatnego do użytku - przez cały czas trwania umowy najmu. A to oznacza, że na jego głowie spoczywają kwestie naprawy usterek wewnątrz budynku, czym mogą być m.in. uszkodzona instalacja energetyczna, wodna czy gazowa.

Z kolei najemca lokalu ma ponosić koszty usterek, które powstały "na zewnątrz" mieszkania. Chodzi chociażby o naprawienie podłóg (np. wycyklinowanie) czy też zabezpieczenie instalacji elektrycznej.

Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku - czytamy w art.6b Dziennika Ustaw.
Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić