Zdjęcie zaskoczyło fanów Bosackiej. Ślimaki z wolnego wybiegu

7

Ślimaki z wolnego wybiegu – to brzmi jak żart albo puste hasło marketingowe. Tymczasem faktem jest, że ślimaki na mięso można hodować przemysłowo lub właśnie na wolnym wybiegu. Różnicę wyjaśniła Katarzyna Bosacka.

Zdjęcie zaskoczyło fanów Bosackiej. Ślimaki z wolnego wybiegu
Ślimaki z wolnego wybiegu? Bosacka wyjaśnia (Instagram, Katarzyna Bosacka)

Katarzyna Bosacka pokazała zdjęcie, które dostała od fanki, pani Kasi. Wydawać by się mogło, że widać na nim być może chwytliwe – w końcu chodzi o ślimaki, symbol powolności – ale jednak puste hasło reklamowe.

Zdjęcie zaskoczyło fanów Bosackiej. Ślimaki z wolnego wybiegu

Okazuje się jednak, że tak jak w przypadku na przykład kurczaków, ślimaki również mogą być hodowane na mięso przemysłowo lub na wolnym wybiegu. Bosacka wyjaśniła obserwującym w mediach społecznościowych, na czym polega różnica.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Wydawałoby się, że ślimaki żyjące "wolno" na dużej przestrzeni to norma, a jednak nie jest to prawdą. W niektórych hodowlach umieszcza się aż 500 sztuk ślimaków na 1 m2 ziemi! Z kolei w rolnictwie ekologicznym nie może być więcej, niż 100 sztuk, a wiele gospodarstw nie przekracza 30 ślimaków na 1 m2 – napisała Katarzyna Bosacka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przekop Mierzei to szansa dla Elbląga. "Nie ma portu, do którego nie można dopłynąć"

Dziennikarka dodała, że "zmniejszona populacja ślimaka ma zapobiec utracie naturalnego schronienia, jakim są chwasty jadalne". Współcześnie w celach spożywczych najczęściej hoduje się pochodzący z Północnej Afryki gatunek aspersa maxima oraz zachodnioeuropejski aspersa aspersa. Mięso ślimaka jest chude i ma wysoką zawartość białka: 25 g białka i 2 g tłuszczu na 100 g.

Swojski winniczek od lat jest sprzedawany z Polski do Francji, gdzie uważa się go za przysmak. W niektórych rejonach Polski, właśnie z powodu nadmiernego eksportu, stał się gatunkiem rzadkim. Dlatego w ostatnich latach winniczki stały się na terenie Polski gatunkiem częściowo chronionym. Można zbierać i zabijać na mięso osobniki o średnicy muszli powyżej 3 cm, przez 30 dni łącznie w danym roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja.

Autor: DSM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić