oprac. PRC| 

Zgroza. To zdjęcie z polskiego rynku. Higiena? Jaka higiena!

49

To, co się dzieje na bazarach woła o pomstę. Higiena? Jaka higiena! Wędliny, mięso, sery leżą na pełnym słońcu przez cały dzień. Towar podawany bez rękawiczek, kiszące się w foliówkach kurczaki, świeże soki gotujące się w 30 stopniach.

Jak wygląda higiena na polskich bazarach. Samemu można się przekonać.
Jak wygląda higiena na polskich bazarach. Samemu można się przekonać. (Agata Wołoszyn)

Pandemia i obostrzenia sanitarne miała nauczyć Polaków higieny. Kilka tygodni po otwarciu gospodarki i już część sprzedawców zapomniała o najbardziej podstawowych zasadach obowiązujących nie tylko w czasie zarazy. Koszmarną sytuację na polskich bazarach opisuje portal WP finanse.

Niedzielny handel na warszawskich targowiskach, upał dochodzi do 30 stopni. Sprzedawcy powystawiali swoje świeże produkty na stoły, kusząc potencjalnych klientów. Lodówka to rarytas - pisze portal. Surowe mięso godzinami leży w foliówce na słońcu, wędliny, sery i inny babiał gotują się w upale.

To nie odosobniony przypadek, podobnie jest również na innych targowiskach - pisze WP finanse. Rękawiczka? Tak, w końcu to podstawa, ale tylko jedna, a mięso podawane jest i tak drugą ręką.

Zobacz także: Obejrzyj: Na bazarach kupują i starzy, i młodzi. Trzeba uważać w gorące dni, bo wysokie temperatury nie sprzyjają

A przecież stanowisko GIS w tej sprawie jest jasne. Rękawiczki stosowane niewłaściwe mogą być nośnikiem groźnych bakterii. Dotykanie mięsa w rękawiczce jednorazowego użytku, którą następnie wydaje się pieniądze, by po chwili znów układać na wagę wędlinę powoduje, że bakterie występujące na mięsie i na pieniądzach zostaną przeniesione na wędlinę, podobnie jak w przypadku nieumytych rąk - informuje GIS.

Wytycznych jest więcej: "surowe mięso i jaja są potencjalnym źródłem zanieczyszczeń mikrobiologicznych". To znaczy, że należy zapobiegać ich kontaktowi z żywnością przeznaczoną do bezpośredniego spożycia (np. ser, wędliny), bo te produkty spożywamy bez obróbki cieplnej - pisze portal.

Główny Inspektorat Sanitarny podkreśla również, że przechowywanie i oferowanie żywności nietrwałej mikrobiologicznie wymaga zachowania łańcucha chłodniczego. - Wyroby mięsne, mięso, nabiał nie mogą być sprzedawane na ladach w temperaturze otoczenia. Są to produkty łatwo psujące się - wyjaśnia Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Zapytali o sytuację na polskich targowiskach przedstawiciela GIS

Co na ustalenia WP finanse GIS? - Państwowa Inspekcja Sanitarna kontroluje bazary i w okresie letnim w szczególny sposób zwraca uwagę na tego typu nieprawidłowości. Zauważone nieprawidłowości można zgłosić np. mailowo do terenowo właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej - komentuje rzecznik.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić