aktualizacja 

Jaki wpływ na nasze zdrowie ma granie w gry komputerowe?

14

Dzisiaj gry komputerowe to globalny przemysł, w którym zyski można śmiało porównać do przychodów przemysłu filmowego. Cieszą się one dużą popularnością nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Jak gra działa na mózg i całe ciało? Czy to naprawdę tak szkodliwe, jak się twierdzi?

Jaki efekt na człowieka mają gry komputerowe?
Jaki efekt na człowieka mają gry komputerowe? (Świat na dłon)

Wraz z rozwojem technologii komputerowej gry nie pozostają w tyle. Jeszcze w latach 80. działał tylko tryb tekstowy i prymitywna grafika. Dziś rozrywka komputerowa jest tak doskonała, że łączy animację ze wspaniałym dźwiękiem, tworząc niemal wiarygodną rzeczywistość. Obecnie istnieje mnóstwo gier w różnych stylach i gatunkach, które wpływają na nasz mózg w inny sposób.

Czy naprawdę są szkodliwe? Rosnąca agresja, zakłócone relacje interpersonalne czy uzależnienie to czynniki przypisywane najbardziej uzależnieniu na grach. Powszechnie wiadomo, że niektóre gry pochłaniają dużo czasu. Dotyczy to szczególnie tych, które wymagają pewnej kontynuacji, a gracz robi wszystko, co możliwe, aby je pomyślnie ukończyć. Tak może powstać wyżej wspomniane uzależnienie. Taki człowiek w momencie, gdy nie ma go przy komputerze, jest zmęczony, nieskoncentrowany, unika ludzi. Istnieje jednak kilka badań wskazujących, że gry mogą mieć też bardzo pozytywny wpływ na ludzi.

Aktywny ruch. Podczas ciągłego siedzenia przy komputerze cierpi również nasz układ mięśniowo-szkieletowy, najczęściej występują problemy z kręgosłupem w odcinku szyjnym. Dlatego twórcy gier zaczęli myśleć o zaangażowaniu swoich klientów. Rozwiązanie pojawiło się w postaci konsoli do gier (Xbox, Nintendo), które mają czujnik ruchu. Dzięki tej platformie gracze aktywnie się poruszają. Ten boom rozpoczęła taneczna rewolucja Dance Dance. Dziś możemy nie tylko tańczyć, lecz także uprawiać sport, którego nie moglibyśmy spróbować w prawdziwym życiu.

Symulacja rzeczywistości. Podobnie ludzie mają w dzisiejszych czasach szansę wypróbować dużą liczbę symulatorów. Jest ich wiele, te najbardziej popularne to kosmos, sport, budownictwo lub wojsko. Jednak największą popularnością cieszą się symulatory lotów. Gra zawiera wszystkie elementy pełne szczegółów, które wiernie naśladują rzeczywistość. W innych gracz może zostać królem średniowiecznego narodu lub być architektem miasta.

Większa pewność siebie. Dzięki podobnym grom użytkownicy odgrywają również rolę społeczną, której nigdy nie osiągnęliby. Zwiększa to ich pewność siebie i poczucie samorealizacji. Można powiedzieć, że mogą spełnić swoje sekretne pragnienia, ale także rozwinąć umiejętności, których nie mogą wykorzystać w prawdziwym świecie – zarządzania armią lub firmą, budowy i kierowania szpitalem, lądowania na Marsie lub stworzenia drużyny piłkarskiej i doprowadzenia jej do Pucharu Świata. Dlatego wybór gier różni się w zależności od płci.

Mężczyźni kontra kobiety. To dość zaskakujące, że około 42% wszystkich osób grających w gry to kobiety. Według badań są zdolne do pracy z obiektami 3D w swoich umysłach, co standardowo jest domeną mężczyzn. Jakie gry preferują kobiety? Badania pokazują, że są to „gry rolnicze”, w których hoduje się żywność lub opiekuje się zwierzętami. Inaczej jest w przypadku gier sportowych, w które gra tylko 2% kobiet.

Jak to jest z agresją? Ponieważ istnieje wiele gier akcji i bojowych, część naukowców uważa, że gry te zachęcają dzieci i dorosłych do przemocy. Nie udało się tego bezpośrednio udowodnić, wydaje się jednak, że dotyczy to przede wszystkim osób, które naturalnie mają skłonność do przemocy. Z drugiej strony wielu ekspertów wskazuje na to, że gry akcji można wykorzystać do kontroli gniewu. Na przykład stworzono specjalną grę, która wymaga strzelania do wrogich statków kosmicznych, ale gracz nie może trafić w te zaprzyjaźnione.

Wpływ na dzieci. U dzieci wpływ przemocy w grach może być wyraźniejszy niż u dorosłych, ponieważ mają one naturalną potrzebę naśladowania tego, co widzą lub z czym się spotykają. Oznacza to, że gdy grają w agresywne gry, zachowują się bardziej gwałtownie, podczas kiedy wybierają grę w życie społeczne, ich zachowanie się poprawia.

Zbliżone do rzeczywistości. Dzięki lepszej grafice i trójwymiarowemu wyświetlaczowi gra staje się coraz bardziej realnym doświadczeniem, co pod pewnymi względami ma pozytywny efekt. Według badań przeprowadzonych przez neurobiologów z University of California gry 3D pomagają w tworzeniu wspomnień. Wyniki pokazują, że wydajność pamięci tych osób wzrosła o 12%, w przeciwieństwie do tych, którzy grali tylko w 2D.

Co się dzieje z mózgiem. Różni eksperci zastanawiali się, co dzieje się z mózgiem podczas gier i czy są w tym jakieś zmiany. Wynik został zarejestrowany przez amerykańskich naukowców, którzy badali młodych mężczyzn. Podzielili je na dwie grupy. Pierwsza grała w brutalne gry przez co najmniej 10 godzin tygodniowo przez dwa tygodnie, a druga w ogóle nie pracowała na komputerze. Podczas eksperymentu ich aktywność mózgu była porównywana przed i podczas gry. Po tygodniu przednia część mózgu graczy, odpowiedzialna za zachowania emocjonalne i agresywne, była mniej aktywna.

Związek z pamięcią. Jest inny obszar w mózgu, który równoważy funkcję hipokampa. Nazywa się to striatum lub prążkowie. Jedną z jego części jest tak zwane jądro ogoniaste, które działa jak autopilot dla ludzkich zachowań i uczestniczy w uczeniu się nowych umiejętności motorycznych. Jest to także centrum nagród. Pomaga nam rozwijać różne nawyki i zapamiętywać takie procesy jak jazda na rowerze lub wioślarstwo. Ta sama zasada działa podczas grania w gry.

Lepsza obserwacja. Powtarzane eksperymenty wykazały również, że gry oparte na szybkiej akcji mogą zwiększyć wyniki testów koncentrujących się na orientacji przestrzennej. Pomagają też przechowywać w pamięci wiele różnych informacji i szybko rozwiązywać problem. Gry jednoosobowe, takie jak wojenna Call of Duty lub Battlefield, pozwalają graczom skutecznie ocenić, które informacje będą im potrzebne później, a które można całkowicie pominąć.

Szybsze podejmowanie decyzji. Inne badanie potwierdziło, że osoby grające w gry akcji podejmują decyzje o 25% szybciej niż inni bez uszczerbku dla dokładności. Ponadto udowodniono, że doświadczeni gracze mogą poświęcać uwagę ponad sześciu rzeczom na raz, podczas gdy ludzie standardowo postrzegają tylko cztery zjawiska, jak twierdzą badacze z Rochester University w Nowym Jorku.

Praca oczu i rąk. Za pomocą obserwacji gracze stymulują także koordynację nerwowo-mięśniową i zdolności motoryczne. W grach akcji muszą kontrolować swoje postacie podczas strzelania. Cały proces wymaga dużej koncentracji oczu i dłoni. Gracze są lepiej skoncentrowani nie tylko w grze, ale także w swoim życiu. W jednym eksperymencie naukowcy przetestowali lekarzy, którzy grali w gry. W rezultacie ich zdolności motoryczne były lepsze niż osób niebędących graczami – stali się lepszymi chirurgami.

Pogarsza się wzrok. Podczas gdy koordynacja rąk i oczu poprawia się, wzrok jest bardzo zmęczony po długich godzinach spędzonych na skupianiu się na grach komputerowych. Syndrom widzenia komputerowego objawia się napięciem w oczach, zmęczeniem, podrażnieniem lub niewyraźnym i podwójnym wzrokiem. Często gracze odczuwają specyficzne bóle głowy z powodu problemów ze wzrokiem.

Prawidłowy osąd. Niektóre gry nie są oparte na strzelaniu lub ściganiu się. Są też takie, w których muszą być zaangażowane logiczny osąd i kombinatoryka. Gracze muszą rozwiązywać zagadki logiczne i przechodzić od prostych zadań do bardziej złożonych, aby znaleźć właściwe rozwiązanie. Te gry mogą szczególnie pomóc dzieciom, które w ten sposób trenują swoje mózgi i muszą wymyślić kreatywne rozwiązania zagadek.

Polepszenie związków. Jednak granie w gry może być wielkim „pożeraczem” czasu, dlatego wpływa również na relacje międzyludzkie. Jednak według niektórych badań gry mają pozytywny wpływ na wspólne mieszkanie. Natomiast działa to tylko wtedy, gdy partnerzy grają razem. W przeciwnym razie dochodzi do nieprzyjemnych sytuacji w związku.

Wirtualna przyjaźń. Prawdą jest, że socjalne gry, takie jak np. World of Warcraft, wymagają od gracza kreatywności i rozwiązywania problemów. Gracze tworzą swoje postawy z wyjątkowymi cechami, z którymi wchodzą w wirtualny świat, zamieszkany przez inne osobniki. Aby przejść na kolejny poziom, muszą oni zaprzyjaźnić się z innymi graczami, co wymaga takich samych umiejętności jak w rzeczywistości. Gracze muszą rozumieć zasady zachowania obowiązujące w kulturze, w jakiej się znaleźli i dostosować się do nich.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić