o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ola Kowalczyk
|

"Przegrała wolność słowa". TVP nie pokazała filmu o Smoleńsku

57
Podziel się

Na kilka godzin przed planowaną emisją filmu Ewy Stankiewicz "Stan zagrożenia" TVP zmieniła ramówkę. Zamiast filmu o katastrofie smoleńskiej pokazano mecz. Stacja tłumaczy się względami natury formalno-prawnej, a reżyserka pisze wprost o naciskach politycznych.

"Przegrała wolność słowa". TVP nie pokazała filmu o Smoleńsku
Ewa Stankiewicz nie wierzy w wyjaśnienia TVP. Zdaniem reżyserki "Stanu zagrożenia" stacja uległa naciskom politycznym (AKPA)
bErjocPp

Premiera "Stanu zagrożenia" zaplanowana była na środę 20 stycznia. Film jeszcze na początku stycznia zapowiadał w programie "Gość Wiadomości" sam prezes TVP Jacek Kurski. Film miał pojawić się na antenie telewizyjnej Jedynki w wieczornym paśmie dokumentalnym o godzinie 21. Późnym popołudniem stacja nieoczekiwanie dla widzów i samej reżyserki zmieniła ramówkę, a zamiast filmu pokazano mecz. Około godziny 22 TVP wydała w tej sprawie komunikat, tłumacząc wstrzymanie emisji filmu Stankiewicz wątpliwościami prawnymi.

Wpłynęły zastrzeżenia natury formalno-prawnej, stwarzające poważne wątpliwości co do ryzyka użycia w filmie materiałów prawnie chronionych" - czytamy w oświadczeniu stacji. Jednocześnie TVP podała nową planowaną datę emisji "Stanu zagrożenia" podkreślając, że zobowiązała producenta "do wyjaśnienia wątpliwości i uzyskania zgód niezbędnych do wykorzystania materiałów użytych w filmie, w terminie umożliwiającym jego emisję w dniu 10 kwietnia 2021 roku.

Zupełnie inaczej powody wstrzymania emisji swojego filmu widzi reżyserka. 20 stycznia około godziny 12 napisała na Twitterze: "Dochodzą mnie niepokojące informacje, że jest próba zablokowania dzisiejszej emisji filmu 'Stan Zagrożenia' w TVP1 i poszukiwania pretekstu pod jakim miałoby nastąpić. Mam nadzieję, że nie będzie ocenzurowany".

bErjocPr
Zobacz także: Wpadki "Wiadomości" TVP. Sporo się ich nazbierało

W czwartek z kolei Ewa Stankiewicz zamieściła na Twitterze oświadczenie, w którym odpiera wersję przedstawioną przez TVP. Pisze, że film przeszedł niezbędne analizy prawne, a stacja po raz kolejny szuka pretekstu, by opóźnić jego premierę.

Film jest gotowy od 9 miesięcy, przeszedł analizy prawne, jest obwarowany umowami, został wstawiony w ramówkę i promowany zwiastunem TVP od tygodnia. Na krótko przed emisją zaczęto nagle szukać pretekstu do jej wstrzymania. Najpierw miały to być błędy językowe, a następnie prawne" - pisze Stankiewicz, która przypomina, że emisja jej filmu już po raz trzeci została wstrzymana.
bErjocPx

Początkowo film miał się ukazać w TVP w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, potem w maju 2020 roku. Wtedy, jak twierdzi reżyserka, ws. filmu interweniował "jeden z polityków", który usiłował zablokować jego emisję. Ewa Staniewicz pisze w oświadczeniu, że nie wierzy w zapewnienia stacji i to, że jej film pojawi się w TVP.

"Nie mam nadziei, że film zostanie wyemitowany w ogóle. Nie godzę się na żadną cenzurę treści filmu. A zarzuty skierowane w opisanych okolicznościach wyglądają na pretekst i otwierają furtkę do dalszej blokady".

W dalszej części oświadczenia Stankiewicz zarzuca też TVP, że nie wspiera działań niezależnych twórców, którzy starają się ustalić przyczyny katastrofy smoleńskiej. Bierność w tym temacie zarzuca także polskiemu rządowi. Jak podsumowuje autorka "Stanu zagrożenia":

bErjocPy

"Przegrała wolność słowa – zwyciężyły naciski polityczne. Nie zobaczycie Państwo filmu Stan Zagrożenia. Tak jak od 5 lat nie widzicie Raportu Podkomisji podstawowego narzędzia do naprawy bezpieczeństwa Państwa, ani zarzutów Prokuratury. Tutaj sojusze są zdumiewające" - kończy Ewa Stankiewicz.

Jak mówiła o swoim filmie Ewa Stankiewicz, "Stan zagrożenia" to efekt dziesięcioletniego dziennikarskiego śledztwa "na temat śmierci polskiego Prezydenta na terenie Federacji Rosyjskiej", w formie przystępnej także dla międzynarodowego widza. Przypomnijmy, że Ewa Stankiewicz jest także autorką głośnego filmu o katastrofie smoleńskiej "Solidarni 2010" i prezesem stowarzyszenia o tej samej nazwie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErjocPS
Źródło:
WP Teleshow
KOMENTARZE
(57)
Tony
4 miesiące temu
Czekam z utęsknieniem na następny Smoleńsk samolotowy z pisem na pokładzie
gość
6 miesięcy temu
Dlaczego nie zwróci się do innych stacji które na pewno by wyemitowały ten film bo ta skorumpowana i upolityczniona TVPiS na pewno go nie wyemituje bo za dużo tu prawdy.
Starszy.
6 miesięcy temu
Przecież mogła wybrać stację TVP3 TVP2 TVP1 To są najlepsze stacje oglądalności.Może J.Kurski wznowi film o Smoleńsku i będziemy oglądać.Cierpliwości ludzie nie rzucajcie się błotem.
bErjocPT
popieram durg...
6 miesięcy temu
popieram durgeka mowi prawde
Swojak
6 miesięcy temu
Od prawie jedenastu lat jesteśmy karmieni teoria o ,zamachu smoleńskim, którego tak naprawdę nie było. Był tylko tragiczny wypadek ,który wyjaśniła komisja pana laska ale największy śledczy Antoni, znalazł pod wycieraczka, dowody
Czingis-chan
6 miesięcy temu
Ile naszych pieniędzy poszło na te jasełka smoleńskie ? Pogrzeby, wykopki i ponowne pogrzeby, miesięcznice, użycie policji, wojska, straży miejskich, paliwo, odszkodowania, pomniki... Nie jeden duży szpital by powstał
Twój nick
6 miesięcy temu
Niedawno zmarł dziadek, który poświęcił w celu wyjaśnienia katastrofy osiem lat życia na miesiączki smoleńskie. A wystarczyło poświęcić kilkadziesiąt minut na obejrzenie odcinka "Śmierć prezydenta" serialu "Katastrofy w przestworzach"😁😁😁
Leon
6 miesięcy temu
Niech wyemituje film w TV "Trwam". Ojczulek to łyknie.
Art
6 miesięcy temu
A co mieli puścić historię wszyscy jak narazie znamy poleciał i spadł a meczyk to kto wie co się wydarzy 👍
Pytanko
6 miesięcy temu
A dlaczego opłata za RTV nadal obowiązuje w formie jaką ustaliła niegdyś PZPR?.
Gal Anonim
6 miesięcy temu
Jeśli to kolejna wersja zamachu, to lepiej nie oglądać takich głupot !!!
Katolik
6 miesięcy temu
Powinniśmy się więcej modlić . Chodzić do Kościoła i słuchać co mówią tam. Bo tam jest prawda i wolność. Zachód nas niszczy. Niszczy Polskę i naród Polski. Jedyne PiS otwiera drzwi do wiary i prawdy.
General
6 miesięcy temu
Film o Smoleńsku to w chwili obecnej stan umysłu
bErjocPL
Dorina
6 miesięcy temu
I bardzo dobrze!!!!! Kolejna bzdura o zamachu za nieswoje pieniądze!!!! Niech Zmarli odpoczywają w pokoju, bo życia nikt im nie zwróci!!! A Macierewicz, co z jego "raportem" za grube, państwowe miliony??? Kolejna bzdura, zakłamująca prawdę o wypadku lotniczym w złych warunkach atmosferycznych!!!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić