Jan Muller| 

Bikini ma dziś swoje urodziny. Jak je będziecie obchodzić?

5
1/8

Zwycięzca

Zwycięzca
(National Archive/Newsmaker)
0
0

O poranku 1 lipca 1946 Stany Zjednoczone przeprowadziły pierwszą próbę broni atomowej od czasu zakończenia II wojny światowej. Eksplozja nad laguną atolu Bikini na Wyspach Marshalla była pierwszym z 67 przeprowadzonych tam testów. Cztery dni później Louis Réard, francuski inżynier i mechanik samochodowy, a z zamiłowania krawiec i szewc, pokazał światu obraz równie szokujący, co atomowy grzyb.

2/8

Modelka

0
0

Ubrana w kilka szmatek połączonych sznurkami na basenie publicznym Piscine Molitor w Paryżu pojawiła się 19-letnia Micheline Bernardini. Autor nowego stroju kąpielowego, Réard, nie mógł znaleźć modelki na tyle odważnej, by się w nim publicznie pokazać. Zapłacił więc młodej striptizerce z klubu nocnego Casino de Paris. Co zrozumiałe, "Bikini" (nazwa miała nawiązywać do siły eksplozji bomby atomowej) zostało bardzo dobrze przyjęte przez męską część publiczności, a Bernardini zyskała olbrzymią armię fanów.

3/8

Promotorka

Zobacz także: Promotorka
0
0
4/8

Przegrany

0
0

Żyjący we Francji projektant Jacques Heim, syn polskich Żydów, uprzedził Louisa Réarda o kilka tygodni. Obaj wpadli na podobny pomysł - by odsłonić pępek. Szokujący pomysł, jak na owe czasy, w wersji Heima był jednak bardziej zachowawczy. Nazwany "Atome" nawiązywał do najmniejszej znanej wówczas cząstki tworzącej świat. Niestety, wzór Heima - choć pierwszy - wzbudził mniejsze zainteresowanie. Nie pomogło, że zatrudnił pilota, by ciągnął za samolotem hasło "Atome, najmniejszy kostium kąpielowy świata". Réard szedł jednak dalej - był zdania, że kostiumu nie można określić mianem bikini, jeżeli (i tu są dwie wersje) "nie zmieści się do pudełka zapałek" albo "nie da się go przeciągnąć przez obrączkę ślubną".

5/8

Nic nowego

0
0

Wariację bikini, znaną współcześnie jako bandeaukini, 2400 lat temu nosiły już w Rzymie gimnastyczki. Ten rodzaj stroju nie krępował ruchów. Moralność chrześcijańska nie dopuszczała jednak takiego odsłaniania ciała w innym przypadku. Ciało kobiet na plażach pozostało zasłonięte aż do lat II wojny światowej. Zdarzały się przypadki, że już w XX wieku co śmielsze stroje sprowadzały na ich właścicielki problemy z prawem. Australijka Annette Kellerman została aresztowana w 1907 r. na plaży w Massachusetts za zbyt przylegający do ciała strój.

6/8

Pępki na pokaz

0
0

Kiedyś słowem bikini określano każdy strój kąpielowy odsłaniający pępek. Dzisiaj określa się tym mianem właściwie każdy strój dwuczęściowy. Współczesne bikini jest proste - dwa trójkąty zakrywają piersi, a trzeci kawałek - krocze i pośladki. Dziś szyje się bikini z każdego rodzaju materiału, jednak dopiero wprowadzenie spandexu w latach 60. przez firmę DuPont zrewolucjonizowało rynek kostiumów. W końcu nic nie wisiało, a kształty były właściwie uwydatnione.

7/8

Powrót do korzeni i wariacje

0
0

Po 2400 lat wróciło "rzymskie" bandeaukini, a z nim cała gama odmian bikini. Mamy więc monokini (góra i dół połączone lub wersja topless), trinkini (trzy kawałki materiału zamiast dwóch), tankini (tank top i majtki bikini), skirtini (góra bikini, spódniczka na dole), babcine bikini (góra bikini, dół szorty chłopięce), seekini (z prześwitującego materiału) i kilka wersji minimalistycznych, jak minikini czy mikrokini.

8/8

Ale jednak klasyk

0
0

Jak pokazuje bikini uszyte przez projektantkę i wykładowczynię łódzkiej ASP Annę Lejpold, wzór Louisa Rearda nawet dekady później jest uniwersalny i wiecznie żywy. Czy jest coś bardziej seksownego?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić