Jan Muller| 
aktualizacja 

Historia Polski na unikalnych zdjęciach poznańskiego architekta

14
1/10

Bogactwo w sieci

Bogactwo w sieci
(Bogdan Celichowski/Creative Commons CC-BY-SA-3.0)
0
0

1200 zdjęć architekta Bogdana Celichowskiego trafiło na węgierski portal Fortepan. Fotografie wykonanych w Polsce, w większości przed II wojną światową, ale i w jej trakcie i zaraz po opublikował na licencji Creative Commons węgierski serwis Fortepian - donosi polsatnews.pl.

2/10

Dzięki synowi

0
0

Ta niezwykła opowieść o polskiej historii trafiła do sieci dzięki staraniom syna zmarłego w ubiegłym roku w wieku 94 lat poznańskiego architekta. Mieszkajacy od ćwierć wieku na Węgrzech, Jerzy przekazał Fortepanowi tysięcy zdjęć i negatywów swojego ojca. Portal zeskanował je i umieścił do wglądu i użycia przez każdego.

3/10

Co na zdjęciach

0
0

Co fotografował architekt? Swoją rodzinę, przyjaciół, przypadkowe osoby na ulicy i sytuacje, których sam był świadkiem. Jak ci harcerze z psem.

4/10

Architektura

0
0

Co zrozumiałe, architekta interesowały budynki. Robił im zdjęcia przed wojną, w trakcie ale i po, gdy zostały już tylko ruiny. Czasami fotografował w ramach studiów architektonicznych, jeżdżąc z kolegami po kraju.

5/10

Historia

0
0

To jest troszkę dokument epoki. Można zobaczyć, jak wyglądało życie, jak się ludzie ubierali, co robili - polsatnews.pl cytuje Jerzego Celichowskiego.

6/10

Znane i nieznane

0
0

Na zdjęciach uwiecznił m.in. ulicę Batorego w getcie w Skierniewicach, kolumnę ludzi - prawdopodobnie robotników żydowskich prowadzonych do pracy czy samolot na niebie. Także dzieci w sadzie czy samotnego mężczyznę na ulicy.

7/10

Zniszczenia

0
0

W czasie wojny architekt odwiedził m.in Wrocław. Sporo zdjęć w galerii serwisu Fortepan pokazuje właśnie to miasto.

8/10

Młodzież

0
0

Architekt dokumentował też życie młodych ludzi, szczególnie po wojnie - studentów na wydziale architektury Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu. Są opalający się na plaży albo pływający kajakami.

9/10

Sposób na zdjęcia

0
0

W czasie wojny fotografował sporo. Mówił mi, że wysyłał negatywy ze Skierniewic pocztą do Wiednia. Tam zdjęcia były wywoływane i przysyłane - polsatnews.pl cytuje Jerzego Celichowskiego.

10/10

Za życia się nie udało

0
0

Według Jerzego Celichowskiego, jego ojciec chciał mieć kiedyś wystawę. Zdjęcia na serwis Fortepan trafiły nie tylko za jego zgodą, ale też były przez niego dobrane.

Teraz ma w internecie permanentną wystawę swojej kolekcji - powiedział Jerzy Celichowski.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl. 

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić