o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na

#niezwykłeportretykobiet Samobójczy geniusz

0
0
Podziel się
1 z 6
Sylvia Plath
Sylvia Plath
(East News)
0
0

Jej krótkie życie toczyło się wokół wspomnień o zmarłym ojcu, obsesji własnego pochodzenia i chorobliwego pragnienia śmierci.

Swoją przygodę z literaturą Sylvia Plath rozpoczęła będąc jeszcze dzieckiem. W wieku zaledwie 8 lat opublikowała swój pierwszy wiersz, który ukazał się w dziecięcym dziale czasopisma "Boston Herald". Rok później zaczęła prowadzić dziennik, który towarzyszył jej do końca życia. Wydane prawie 20 lat po śmierci autorki, zapiski z lat 1950-1962 uznawane są dziś za jeden z najważniejszych elementów jej twórczości.

Krytycy doceniali jej twórczość poetycką, zaliczaną do nurtu poezji konfesyjnej, która pojawiła się w latach 50. w Stanach Zjednoczonych. Jak każdy konfesjonalista, Sylvia Plath opierała swoją poezję na własnych skrajnych przeżyciach, przeplatając wiersze powracającym motywem depresji, traumy po śmierci ojca, pragnienia samobójstwa.

W 1982 roku Sylvię Plath uhonorowano pośmiertnie Nagrodą Pulitzera za "Poezje zebrane". W tomiku znalazły się również jej najgłośniejsze wiersze, takie jak "Ariel", "Tatuś", "Kobieta Łazarz" i "Kolos". Znaczna część najlepszych utwórów Sylvii Plath powstała w 1962 roku, na kilka miesięcy przed jej śmiercią.

0
0
0
bDStzTBX
bDStzTBF
TOP10 - najpopularniejsze galerie
10.

Miss Polski 2020 w niecodziennej roli. Zobacz galerię zdjęć

Nietypową niespodziankę z okazji tegorocznego Dnia Kobiet przygotowała Śląska policja. Na jej stronie internetowej pojawiła się galeria z sesji zdjęciowej z Miss Polski 2020. Anna-Maria Jaromin zmierzyła się z testem sprawności fizycznej. Najpiękniejsza Polka zachęcała w ten sposób kobiety do wstąpienia w szeregi policji.
9.

Tak wyglądał Paulo Sousa. Zobacz jak zmieniał się selekcjoner polskiej kadry

Paulo Sousa został zaprezentowany jako nowy selekcjoner polskiej kadry. Portugalczyk ma za sobą bogatą przeszłość, zarówno jako szkoleniowiec, jak i piłkarz. Zobaczcie jak nowy trener Polaków zmieniał się przez lata.
bDStzTBG
8.

Wybory w USA. Euforia na ulicach. Tak świętuje Ameryka

Joe Biden pokonał Donalda Trumpa w walce o fotel prezydenta USA. Zwolennicy kandydata Demokratów zaczęli już oficjalnie świętowanie.
7.

Wybory Prezydenckie w USA 2020. Tak głosuje Ameryka! Beyonce, Lovato

Wybory w USA 2020. Na kogo głosowały wielkie gwiazdy w Ameryce? Choć większość znanych celebrytów, a także sław Hollywoodu deklaruje chęć oddania głosu na demokratę Joe Bidena, to jednak wśród nich zdarzają się osoby, które zagłosowały na Donalda Trumpa - jak choćby raper Lil Wayne. Do wzięcia udziału w wyborach gwiazdy zachęcały w social mediach. "Te wybory są zbyt ważne. To coś więcej niż tylko polityka..." - apelowała do fanów Jennifer Lopez.
6.

Donald Trump - od milionera do prezydenta

Donald Trump w 2016 roku został 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jednak przez wiele lat znany był jako miliarder i jeden z barwniejszych biznesmenów Nowego Jorku. Kupił linie lotnicze, założył agencję modelek i organizował konkursy piękności. Wystąpił w wielu filmach i serialach, napisał kilka książek, prowadził własny program o biznesie i reklamował największe koncerny świata. Jest zapalonym fanem sportu i wrestlingu.
bDStzTBH
4.

Strajk Kobiet. Cały internet się śmieje! Najlepsze hasła z protestów

Od 22 października w całej Polsce nieprzerwanie trwają protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Coraz więcej osób pojawia się na manifestacjach z transparentami. Poza klasycznymi sloganami widnieją na nich również niezwykle kreatywne hasła z humorem. Oto najlepsze transparenty, jakie pojawiły się na protestach w całej Polsce.
3.

Strajk Kobiet. Tłumy na ulicach polskich miast. Jesteśmy na miejscu

W środę w różnych miastach Polski odbywa się kolejna odsłona Strajku Kobiet. Organizatorzy protestów namawiali kobiety, by tego dnia nie iść do pracy. W Warszawie i w Łodzi już rozpoczęły się demonstracje. Nasi redaktorzy są na miejscu i na bieżąco relacjonują, jak przebiegają protesty.
bDStzTBI
2.

Protest kobiet. Kreatywność uczestników nie zna granic

W całej Polsce trwają protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. W demonstracjach biorą osoby w każdym wieku, często niosąc transparenty. Dostaje się nie tylko politykom, lecz także Kościołowi Katolickiemu. Uczestnicy dają pełny upust swojej pomysłowości.
1.

Strajk Kobiet. Polskie miasta zablokowane. Byliśmy na miejscu

Zgodnie z zapowiedziami, Ogólnopolski Strajk Kobiet zorganizował blokady w największych miastach Polski. Stanęły Warszawa, Gdańsk, Łódź i wiele innych. Redaktorzy wp.pl i o2.pl byli na miejscu i relacjonowali przebieg blokad.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić