Słowiańskie święto seksu. Co wiesz o Nocy Kupały?

8
1/7

Słowiańskie walentynki

Słowiańskie walentynki
(Łukasz Dejnarowicz / FORUm)
0
0

Dzisiejsza noc ma związek także z Kupałą. On jest z kolei bóstwem Słowian związanym z latem i dojrzewaniem płodów rolnych. Jego święto obchodzono w najkrótszą noc roku, czyli 21 czerwca. Było to święto ognia i wody. Święto słońca i księżyca. Urodzaju i płodności. Nie bez podstawy byłoby porównanie do współczesnych Walentynek.

Symbolami święta były ogień, woda i zioła. Zbierano ok. 9 typów ziół. Najczęściej bylicę, majeranek, czomber, arcydzięgiel, bazylię, marzankę wonnę czy lebiodkę. Miały chronić od piorunów, "od złego oka" i bólu zębów. Były remedium na wszystko, a dodatkowo pomagały znaleźć miłość. Zioła palono później w ogniskach. Niespalone gałązki wplatano w wianki, zatykano nimi szpary w starych domach i wkładano w fundamenty nowych. 21 czerwca był postrzegany jako idealny dzień na przeprowadzkę w nowe miejsce.

2/7

Oczyszczenie

0
0

Jeśli w okolicy nie było jeziora lub rzeki, dziewczyny o wschodzie słońca tarzały się nago po pokrytej rosą łące. Nie było wyjścia – każda, która w noc świętojańską się nie wykąpie, przez rok nie wyjdzie za mąż.

3/7

Koniec niewinności

0
0

Wianki nosiły wcześniej na głowach jako symbol niewinności. Puszczenie ich na wodę miało symbolizować gotowość do małżeństwa i utraty dziewictwa. Każdy wianek osadzano na deseczkach – w końcu musiał utrzymać się na wodzie. By było je widać, wkładano do nich świeczki. Najgorzej, gdy wianek zaplątał się w sitowie albo odpłynął w dal. Idealnie, by wyłowił go ukochany.

4/7

Po co komu było to święto?

0
0

Tej jednej nocy to właśnie młoda niezamożna singielka miała okazję wybrać sobie męża. Musiała tylko zebrać odpowiednio dużo ziół, upleść z nich wianek i upewnić się, że wyłowi go z wody jej wybranek. Tylko tej jednej nocy młodzi zakochani mogli znikać w lesie, nie budząc zgorszenia starszych. Powodem ucieczki w gęstwinę było oczywiście poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci.

5/7

Nowy ogień

0
0

Gdy wysokie brzegi rzeki czy jeziora pozwalały na to, spuszczano do wody płonące beczki ze smołą. Wiedząc, że ogień świętojański ma magiczną moc (zdemaskowałby i zabił każdą czarownicę), a uczciwi ludzie nie byliby w stanie nad nim przeskoczyć, uczestniczący w święcie pokazywali czystość serca, skacząc właśnie nad ogniskami.

6/7

Kwiat paproci

0
0

Szukanie nie było jednak jałowe. W dawnych czasach paprociami nazywano wiele roślin rosnących na podmokłych, bagiennych terenach. Wiele z nich kwitło właśnie w czerwcu, nocą. Wystarczyło uwierzyć, że to, co się znalazło, jest naszym upragnionym kwiatem.

7/7

Już starożytni Grecy...

0
0

Kościół katolicki z trudem znosił rozbuchane seksualnie święto. W pewnym momencie w wigilię św. Jana, czyli 23 czerwca nałożono na pogańskie święto chrześcijańskie znaczenie. W końcu św. Jan też "oczyszczał" wodą.

Autor: Jan Muller

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić