13-latka urodziła dziecko. Ginekolog nie kryje zaskoczenia i przestrzega

103

13-latka, która urodziła dziecko podczas wycieczki szkolnej, została już wypisana ze szpitala. - Jeszcze niedawno prowadziła wózek z lalką w środku, a teraz zamiast lalki będzie wozić w nim dziecko. To nie jest najlepszy moment na bycie matką - mówi "Faktowi" dr Jacek Tulimowski, ginekolog. Jak to możliwe, że nikt nie zorientował się, że dziewczynka jest w ciąży?

13-latka urodziła dziecko. Ginekolog nie kryje zaskoczenia i przestrzega
Ginekolog o porodzie 13-latki. Nie kryje zdziwienia (Pixabay)

Niedawno media obiegła informacja, że 13-letnia dziewczynka, która wraz z klasą przyjechała do małopolskiego Zatora na wycieczkę szkolną, urodziła dziecko. Noworodek trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Jest w ciężkim, ale stabilnym, stanie.

Początkowo informowano, że chłopiec ma być wcześniakiem. Z doniesień "Faktu" wynika jednak, że dziecko miało ważyć około 3,2 kg. – To taka średnia krajowa – komentuje w rozmowie z dziennikiem dr Jacek Tulimowski, doświadczony ginekolog. W jego ocenie waga dziecka wskazuje, że była to ciąża donoszona, a poród nastąpił po 37 tygodniu ciąży.

Jak mawiał mój profesor: jest źle, kiedy dzieci mają dzieci. Jeszcze niedawno prowadziła wózek z lalką w środku, a teraz zamiast lalki będzie wozić w nim dziecko. To nie jest najlepszy moment na bycie matką – zaznacza lekarz.

Ginekolog o porodzie 13-latki. "Taką zmianę ciężko ukryć"

Wszyscy zadają sobie pytanie, jak to możliwe, że nikt - ani bliscy, ani nauczyciele, nie zorientowali się, że dziewczynka jest w zaawansowanej ciąży. Czy to możliwe, że nastolatka nie zdawała sobie sprawy z tego, co się dzieje?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Helena Englert o serialu "Algorytm miłości" - parodii programów bikini reality. "Nasz serial obraża każde środowisko"
Z jakiegoś powodu tak młode dziewczyny wypierają fakt ciąży. Może to też wynikać z niewiedzy. Nie kupują testów ciążowych. Ukrywają to przed najbliższymi, boją się konsekwencji. Niestety, niektóre liczą na to, że ciąża się poroni – wyjaśnia dr Tulimowski.

Ginekolog przyznaje, że ciążę można tuszować, szczególnie, gdy kobieta niewiele przytyje. Jednocześnie podkreśla, że jest pod wrażeniem tego, iż 13-latce udało się ukryć ciążę.

Nawet, jeśli przytyła niewiele, to było to 10-11 kg. Taką zmianę ciężko ukryć – mówi dr Tulimowski.

Lekarz przypomina, że niepełnoletniej dziewczynie podczas wizyty u ginekologa musi towarzyszyć opiekun prawny. Sęk w tym, że przyszła mama musiałaby mu wcześniej powiedzieć o ciąży. – Tego dziewczyny się boją i często nie idą do lekarza. Nie prowadzą ciąży, nie robią nic. Trafiają do szpitala, jak coś złego zaczyna się dziać w trakcie ciąży lub dochodzi do porodu – wyjaśnia ginekolog.

13-latka wypisana ze szpitala w Krakowie

Dziewczynka została już wypisana ze szpitala, jednak lekarze nie informują o jej stanie zdrowia. Pochodząca z powiatu sochaczewskiego nastolatka jest wychowywana przez mamę.

Ważna będzie tu reakcja jej najbliższych i otoczenia. Czy przyjmą ją z otwartymi ramionami, czy będą jej to wypominać, zostawią ją samą – podkreśla dr Tulimowski.

Ojcem dziecka najprawdopodobniej jest osoba nieletnia, czyli poniżej 17. roku życia. Teraz sprawą zajmie się sąd rodzinny w Sochaczewie.

Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić