67-latka zbierała trofea myśliwskie. Teraz ma kłopoty
Policjanci niedaleko Stalowej Woli (woj. podkarpackie) zabezpieczyli osiem wieńców jelenia byka, które 67-letnia kobieta nabyła bezprawnie. Teraz odpowie za to przed sądem.
Policjanci w Stalowej Woli zostali poinformowani, że w jednym z domów na terenie ich powiatu mogą znajdować się trofea zwierząt łownych. Gdy dotarli na miejsce to zabezpieczyli łącznie osiem wieńców jelenia byka, które były bezprawnie pozyskane.
67-letnia kobieta przyznała się do nabycia trofeów, twierdząc, że nie była świadoma, iż ich posiadanie jest nielegalne. Trofea nie miały wymaganych oznaczeń, co jest niezgodne z przepisami.
Czytaj także: Pijany uderzył BMW w drzewo. Nie żyje 34-latek
Zgodnie z Ustawą Prawo Łowieckie, za nabycie bezprawnie pozyskanych trofeów grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Motocyklista wypadł na zakręcie. Wszystko nagrała kamera
Kobieta stanie teraz przed sądem, aby odpowiedzieć za swoje czyny -podkreśla policja ze Stalowej Woli.
Czym są trofea myśliwskie w świetle prawa?
Trofeum myśliwskie to utrwalona część ciała zwierzęcia (np. poroże, czaszka, skóra), często wykorzystywana do dekoracji lub kolekcjonowania. W prawie może być traktowane jako produkt pochodzenia zwierzęcego, co wiąże się z wieloma ograniczeniami, zwłaszcza w kontekście handlu międzynarodowego i przewozu przez granice.
W Polsce zbieranie trofeów myśliwskich nie jest całkowicie zakazane, ale podlega ścisłym regulacjom:
- Myśliwi mogą pozyskiwać trofea tylko podczas legalnych polowań, zgodnych z ustawą Prawo łowieckie.
- Gatunki chronione (np. wilk, ryś, niedźwiedź) są całkowicie wyłączone z możliwości pozyskiwania jakichkolwiek części ciała – nawet w celach edukacyjnych lub muzealnych, konieczna jest zgoda Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
- Zbieranie porzuconych szczątków zwierząt w lesie (np. czaszki, poroża) bez zgody zarządcy terenu jest nielegalne i traktowane jako kradzież mienia Skarbu Państwa.