o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

9-latek z Kenii stworzył maszynę do mycia rąk. Dostał nagrodę od prezydenta

145
Podziel się

W krajach, gdzie dostęp do bieżącej wody jest utrudniony, zagrożenie chorobami zakaźnymi, nie tylko koronawirusem, jest poważnym problemem. Pewien uczeń podstawówki z Kenii pokazał jednak, że nawet w bardzo młodym wieku można stworzyć rozwiązanie, który pomoże ludziom. To nasza #DziennaDawkaDobregoNewsa.

Z maszyny stworzonej przez chłopca korzysta cała wieś.
Z maszyny stworzonej przez chłopca korzysta cała wieś. (YouTube)
bDIumHGt

9-letni chłopiec z zachodniej Kenii skonstruował drewnianą maszynę, która pozwala myć ręce wodą i mydłem bez dotykania dłońmi żadnych powierzchni. Jest zrobiona prawie w całości z drewna, a jej zasada działania jest genialna w swojej prostocie.

Mały wynalazca wpadł na ten pomysł dzięki telewizji. Chodzący do podstawówki we wsi Mukwa Stephen Wamukota, powiedział BBC, że zobaczył program o samochodach konstruowanych w domowych warunkach. Zainspirowały go też zajęcia z techniki w szkole.

Maszyna składa się z kilku elementów. Do drewnianego stelażu przymocowany jest kanister z wodą oraz butelka mydła w płynie. Pojemniki połączone są z dwoma pedałami. Jeden z nich przechyla zbiornik wody, drugi naciska dozownik z mydłem. Dzięki temu dłoni używamy jedynie do mycia.

bDIumHGv

Pewnego dnia przyniosłem drewno, aby odnowić ramy w oknach domu - mówił BBC ojciec chłopca - Następnego dnia zobaczyłem, że Stephen już zbudował swoją maszynę. Cały projekt był jego, ja tylko pomogłem mu wzmocnić konstrukcję.

Ojciec, James Wamukota, udostępnił film z jej działaniem na Facebooku. Ku jego zdziwieniu materiał szybko stał się hitem. Okazało się, że odpowiada na bardzo ważną potrzebę.

Czytaj także:

bDIumHGB

Brak bieżącej wody w Afryce

W miejscach pozbawionych dostępu do bieżącej wody, takich jak rodzinna wieś Stephena, taka maszyna jest niezwykle przydatna. Z jednego zbiornika wody do mycia korzysta nieraz całe sąsiedztwo, więc istnieje ryzyko, że ktoś pozostawi zarazki np. na podajniku mydła.

Co więcej, czysta woda bywa towarem bardzo deficytowym. W związku z tym, nie chcąc marnować wody, często myje się ręce w misce, przez co woda w niej po pewnym czasie zaczyna być brudna. Dzięki pomysłowi z pedałami, można zużyć jej dokładnie tyle, ile się potrzebuje i zawsze jest ona świeża.

bDIumHGC

Za swój projekt 9-latek otrzymał Medal Patriotyzmu od prezydenta kraju, Uhuru Kenyatty. "Zrobiłem już dwie maszyny i chcę budować kolejne" - mówił zadowolony chłopak po ceremonii w pałacu prezydenckim. Wyznał też, że chce zostać inżynierem. Gubernator okręgu, w którym mieszka Stephen Wamukota, już obiecał uzdolnionemu chłopcu stypendium.

Zobacz także:Wspólny prysznic, a zebraną wodą spłukujemy toaletę. Sposoby na oszczędzanie wody

Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.

bDIumHGD

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDIumHGW
KOMENTARZE
(145)
zulu gula
9 miesięcy temu
Szkoda że nikt czarnoskórym nie wyjaśni że dobrobyt bierze się z PRACY a wtedy może zacznie się koniec rasizmu
D.J
9 miesięcy temu
Kolejny inżynier na którego czeka Europa.
\';lkjhgf
9 miesięcy temu
A jakiejś kasiory nie cdostanie ??????????????? bo tym medalem to może sobie wytrzeć
bDIumHGX
Marek
9 miesięcy temu
Świetnie! Właśnie dowiedzieliśmy się nad czym głowią się wynalazcy z Kenii. A może redakcja przybliży swoim czytelnikom, też inne osiągnięcia i wynalazki Afryki? Miło wiedzieć, że Ludzie o czarnym kolorze skóry zajmują się w afryce nie tylko wojnami, lecz również przyczyniają się do rozwoju nauki, medycyny i dobrobytu.
Wyjaśnienie
9 miesięcy temu
Sprawa jest prosta. Ten mały chłopczyk nie wie jeszcze dokładnie, do czego służy "wielka czarna pyta" i dlatego zajął się czymś pożytecznym. Natomiast jego nieco starsi pobratymcy tylko kombinują, jak zaspokoić potrzeby tego organu i cały ich wysiłek intelektualny idzie w tym kierunku.
Najnowsze komentarze (145)
Jan
9 miesięcy temu
pomimo zniszczeń jakie wywołali koloniści afryki i narastającej z tym biedy... to trudniej tam trafić lokalnie na cwaniaka, złodzieja czy hochsztaplera czego w brud mamy w krajach rozwiniętych. Szkoda że godność i szacunek idzie wprost nieproporcjonalnie do posiadanych dóbr.
Jucky
9 miesięcy temu
Teraz pora na samochód z drewna i na wodę.
Mój Nick
9 miesięcy temu
Wakanda forever!
Mieszkaniec
9 miesięcy temu
Nareszcie mityczny inżynier z Afryki został wymieniony z imienia i nazwiska. Mam nadzieję, że już wykłada na jakiejś szwedzkiej politechnice. Gratulujemy serdecznie temu chłopcu. Wiwat Mukwa Stephen Wamukota!
Janusz
9 miesięcy temu
Jak stworzył, to ma nadprzyrodzone moce
Inżynierowie
9 miesięcy temu
A jego tata nie mógłby wymyślić wodociągu? Mógłby skopiować z rzymskich. Tak, tych sprzed 2000 lat.
mac
9 miesięcy temu
Najbardziej zaawansowany technologicznie wytwór pochodzący z Afryki...
takitam
9 miesięcy temu
Skoro 9 latek wymysla dostaje nagrode za postep technologiczny, to niezly maja tam poziom
bDIumHGP
dokun
9 miesięcy temu
Warto się zdecydować, czy "stworzył", czy "skonstruował". Niedbalstwo językowe. Akt stwarzania zarezerwowany jest dla bogów legend sumeryjskich, babilońskich czy żydowskich. Choć Ci ostatni, to "skopiowali" wszystko od poprzedników.
Antyk
9 miesięcy temu
dziewięciolatek, godne podziwu.
Gość
9 miesięcy temu
A teraz niech skonstruuje maszynę do mycia nóg, tylko własciwie po co skoro tam wszyscy chodzą boso i nogi cały czas się brudzą.
Jaa
9 miesięcy temu
budowalem platforme do Angolii, przyjechal na odbior minister infrastuktury i ogladal jak leza na korycie kable - reszta co jak i po co to byla dla niego czarna magia, dlatego placa za utrzymanie tej platformy Europejczykom po 7 tys Euro miesiecznie na reke - nie ma co czarny lud potrafi
Mugaba
9 miesięcy temu
gadacie, bo nie wiecie, ze tam woda sie sama skrapla ze smarka - co rano pelny zbiornik
Mugaba
9 miesięcy temu
na prezydenta czarnolandu!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić