Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|

Abp Skworc wysłał list do abp. Jędraszewskiego. Chodzi o księdza pedofila

40
Podziel się:

Abp Skworc w liście poprosił abp. Jędraszewskiego o wszczęcie specjalnej procedury wewnątrz Kościoła. Chodzi o poruszoną w mediach przez ks. Isakowicza-Zalewskiego sprawę ks. Stanisława P., oskarżonego o pedofilię.

Abp Skworc wysłał list do abp. Jędraszewskiego. Chodzi o księdza pedofila
(Getty Images)

Abp Skworc chce wszczęcia procedury „Vos estis lux mundi”. Podniesienie jej oznacza natychmiastowe zajęcie się sprawą, która według listu apostolskiego związana być musi z czynami na tle seksualnym. W tym przypadku tak właśnie jest, bowiem sprawa dotyczy oskarżanego o pedofilię ks. Stanisława P., byłego proboszcza.

Abp Skworc chce zbadania sprawy swojego podwładnego. Jak opisał to na swoim blogu ks. Zalewski-Isakowicz, oskarżony o pedofilię duchowny był w 2002 roku proboszczem jednej z parafii i wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze oskarżenia o czyny na tle seksualnym.

Wówczas biskup Skworc odwołał podwładnego z funkcji proboszcza, a także wszczął postępowanie wyjaśniające. Oskarżony był m.in. badany przez psychologa.

W wyniku postępowania wyjaśniającego oceniono sprawę jako niespełniającą warunków do przekazania jej do Kongregacji. Nie można wykluczyć, iż bardzo krótki czas, jaki upłynął od promulgacji nowych przepisów i brak doświadczeń w dziedzinie ich stosowania mogły wpłynąć na podjętą ocenę sprawy, czy wiarygodności oskarżeń. (...) Zbadanie wiarygodności oskarżenia przekazano osobom kompetentnym, w tym, zgodnie z przyjętą praktyką, także osobie posiadającej wiedzę z zakresu psychologii. Jednocześnie podejrzewany duchowny przestał sprawować funkcję proboszcza - informuje rzecznik abp., ks. Tomasz Wojtal.

Dzisiaj ks. abp. Skworc przyznaje w oświadczeniu, że mógł popełnić błędy 18 lat temu. Być może dzisiaj postąpiłby inaczej, "w świetle posiadanej wiedzy".

Abp Wiktor Skworc wyraża ogromny żal i ubolewanie z powodu krzywdy wszystkich ofiar ks. Stanisława P. Do takich sytuacji nigdy nie powinno było dojść. Jak każdy podejmujący decyzje, czuje się odpowiedzialny za ich konsekwencje, również wówczas gdy decyzje te podejmowane są w dobrej woli, ale ze względu na niewłaściwą ocenę przesłanek, okazują się błędne. Jednocześnie przeprasza ofiary za krzywdy wyrządzone przez podległych mu duchownych - kontynuuje w oficjalnym oświadczeniu ks. Wojtal.
Zobacz także: Niewolnicza praca więźniów dla Continental. Firma ujawnia nieznane wcześniej fakty

Ks. Isakowicz-Zalewski posiada dowody

Ks. Isakowicz-Zalewski przekonuje na swoim blogu, że ma aż 14 udokumentowanych przypadków osób, wobec których ks. Stanisław P. dopuścił się nadużyć seksualnych. Powołując się na "Vos estis lux mundi" abp Skworc chce wyjaśnienia sprawy, co ma zostać przeprowadzone w specjalnym trybie, pod okiem papieża Franciszka. Podniesienie "Vos estis lux mundi" może jednak tylko metropolita krakowski - abp Jędraszewski.

W dniu dzisiejszym tj. 27.08.2020 r. na Jasnej Górze metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się z pisemną prośbą do abp. Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego o podjęcie procedur ustanowionych w motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka w celu wyjaśnienia sprawy księdza Stanisława P. Kopie pisma otrzymali Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz biskup tarnowski Andrzej Jeż. O fakcie został poinformowany także delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak - czytamy w oficjalnym oświadczeniu rzecznika abp. Skworca.

Ks. Stanisław P. przebywa obecnie w jednej z tarnowskich parafii. Ma też zakaz sprawowania Mszy Św., został suspendowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Polak
2 miesiące temu
Abp pedofili nie widzi ale jest biegłym w katastrofach lotniczych. Powinien uczyć w NASA
panbuk
3 miesiące temu
Aby ułatwić księżom "walkę z szatanem", powinno się ich poddawać dobrowolnej kastracji. Przestawałaby być dobrowolną, po udowodnieniu czynu pedofilskiego.
sygnały dnia
2 lata temu
Rusza śledztwo a cudaka Margarot wypuścili za pobicie czlowieka.
Hanys
2 lata temu
OBY W KOŃCU LAWINA RUSZYŁA- w całej tej akurat historii, jak i sprawie pedofilii i mafii gejowskiej w kościele zastanawiają mnie 2 sprawy 1. Oświdczenie kurii z której wynika że na wszystko potrzebują po 3-4 miesiące czasu wystarczy przejrzeć jak tam lata uciekały - więć robiono wszystko aby sprawa się przedawniła, żeby tak jak teraz Skworc mogł udawać ze zrobił wszystko co było możliwe i ewentualnie poweiedzieć "przepraszam" 2. Po co w ogóle ludzie chodzą z tym do kurii a nie na policję i do prokuratury (nawiasem mówiąc w oświadczeniu kurii brak info o powiadomieniu policji czy prokuratury)- póxniej dziwimy się ze policja nic z tym nie robi - a jak ma robić jak nic nie wie. Ja w takiej sytuacji do kurii to bym zaszedł ale zeby komuś dać po twarzy a nie na skarge. Jak teraz my Ślązacy mamy się w czasie mszy modlić za zdrowie przestępcy???
Matka
2 lata temu
I czas zajac sie ksiezmi ktozy bija i ponizaja dzieci z diecezji tarnowskiej .a biskup Jez milczy
tolo
2 lata temu
Przez dwa tysiące lat nikomu nie przeszkadzało. To atak na kościół !
kot mruczek
2 lata temu
To dzieci są winne bo wyciągają im z rozporka , narzedzia grzechu....
stach
2 lata temu
Przecież Jędraszewski nie bedzie sam sobie szkodził, dużo wiedział jeszcze więcej ukrywał,n a sam .....
fredi
2 lata temu
dopoki UFO nie wyladuje w Polsce ludzie beda uwazac faceta w sukience za Boga...
Będzie gorzej
2 lata temu
Już wiecie dlaczego kościół woli niewyedukowanych parafian, bez wiedzy i wychowania oraz edukacji seksualnej. Takich łatwiej molestować i przy takich łatwiej tuszować. Jeśli zacznie się edukować dzieci co to molestowanie i gdzie są granice, to nagle się okaże, że chętnych na lekcje religii nie będzie.
PRAWDA
2 lata temu
wewnętrzne kary dyscyplinarne Kościoła, Wiernych nie interesują,prokuratura niech się weźmie jak za zwykłych obywateli i oczyścić Kościół z Złych.Amen
RTE
2 lata temu
Co Słowo Boże mówi na temat przyczyn grzechów duchownych ? List apostoła Pawła do Rzymian rozdział 1 wersety od 21 do 32 : Bo chociaż wiedzieli o Bogu, nie wychwalali Go jako Boga ani Mu nie dziękowali. Ich umysły stały się puste, a ich nierozumne serca ogarnęła ciemność. Mimo że uważali się za mądrych, stali się głupi i zamienili chwałę niezniszczalnego Boga na podobizny zniszczalnego człowieka, a także ptaków, zwierząt czworonożnych i gadów. Dlatego też Bóg, stosownie do pragnień ich serc, zostawił ich na pastwę nieczystości, żeby hańbili swoje ciała. Zamienili oni prawdę Bożą na kłamstwo i wielbili stworzenie — dla niego pełnili świętą służbę zamiast dla Stwórcy, który powinien być wysławiany na wieki. Amen. Właśnie dlatego Bóg zostawił ich na pastwę niepohamowanych żądz seksualnych. Kobiety zamieniły stosunki seksualne zgodne z naturą na przeciwne naturze. Podobnie mężczyźni zrezygnowali ze zgodnych z naturą stosunków seksualnych z kobietą i gwałtownie zapłonęli żądzą jedni do drugich, mężczyźni do mężczyzn. Zaczęli dopuszczać się tego, co ohydne, na samych siebie ściągając karę należną za złe postępowanie. Ponieważ nie chcieli poznać Boga, On zostawił ich na pastwę niewłaściwego sposobu myślenia, żeby robili to, co nie przystoi. Są więc pełni wszelkiej nieprawości, niegodziwości, chciwości, zła, zawiści, skłonni do morderstw, kłótni, podstępni, złośliwi, rozsiewają pogłoski, rzucają oszczerstwa, nienawidzą Boga, są zuchwali, wyniośli, chełpliwi, knują zło, są nieposłuszni rodzicom, nie mają zrozumienia, łamią obietnice, są pozbawieni naturalnych uczuć i niemiłosierni. Choć bardzo dobrze wiedzą, że zgodnie z prawym postanowieniem Bożym dopuszczający się czegoś takiego zasługują na śmierć, nie tylko dalej to robią, ale też z uznaniem odnoszą się do innych, którzy tak postępują.
kościelny
2 lata temu
Przewielebni kłamią kiedy tylko usta otworzą ! Za prawdę Wam powiadam
mjr
2 lata temu
Po co te " śledztwo"?! Przecież każdy wie dokładnie czym to się zakończy: w najgorszym wypadku przeniesieniem na inną parafię.Od tych wszystkich "akcji" wyjaśniania podobnych spraw to aż mdli. Wiele gadania i obietnic a przestępcy dalej mają się dobrze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić