aktualizacja 

Aby przystąpić do bierzmowania, muszą pojechać na wycieczkę. Płacą rodzice. "Kościół nam robi łaskę?"

1634

Skandal w Kaliszu. Chodzi o bierzmowanie. Uczniowie, którzy chcą przyjąć sakrament, muszą spełnić szereg obowiązków. Jednym z nich jest udział w trzydniowej wycieczce. Za wszystko muszą zapłacić rodzice, którzy są w szoku z powodu takiego obrotu spraw. "Kościół nam robi łaskę?" - pytają oburzeni.

Aby przystąpić do bierzmowania, muszą pojechać na wycieczkę. Płacą rodzice. "Kościół nam robi łaskę?"
Aby przystąpić do bierzmowania muszą pojechać na wycieczkę. Płacą rodzice. "Kościół nam robi łaskę?" (Pixabay)

Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Przyjmuje się go nie tylko w Kościele katolickim, ale również w prawosławnym, starokatolickim i anglikańskim. W Polsce jest to wielka uroczystość, na którą przyjeżdża biskup, stroi się świątynie i szykuje prezenty dla duchownych. Wcześniej osoby przyjmujące sakrament muszą spełnić mnóstwo wymagań.

Szczególnie duże wymagania mają duchowni z Kalisza. Jak donoszą "Fakty Kaliskie", uczniowie, którzy chcą wziąć udział w uroczystości i otrzymać bierzmowanie, muszą pojechać na... trzydniową wycieczkę.

Rodzice, którzy zapisali dzieci na przygotowania do bierzmowania w Parafii Opatrzności Bożej w Kaliszu, mają pełną listę obowiązków, które są warunkiem umocnienia ich wiary i zjednoczenia z Jezusem, co zapewnia bierzmowanie. Na liście znalazła się m.in. regularna wizyta na mszy świętej o godz. 9:00, uczęszczanie na spotkania całej grupy czy zgłoszenie się na rozmowę indywidualną w jednym z zaproponowanych terminów.

Wisienką na torcie jest "aktywne uczestnictwo w kursie ewangelizacyjnym EUREKA w dniach 25-27 listopada w Zduńskiej Woli". Rodzice są oburzeni warunkiem postawionym przez parafię. Zwłaszcza że kurs jest płatny, a zwracane są jedynie koszty transportu. Co więcej, na miejscu uczniowie muszą być w towarzystwie rodziców, którzy zapewnią im opiekę i wyżywienie.

Jeśli dziecko nie pojedzie, nie zostanie dopuszczone do bierzmowania. Kościół nam robi łaskę? To jest sakrament, który powinni przyjąć wszyscy chętni. A kościół odmawia nam tego sakramentu. Dużo się teraz mówi, że wiele dzieci przestaje chodzić na religię i ja wcale się nie dziwię, skoro tak traktują wiernych - napisała lokalnemu serwisowi oburzona matka jednego z nastolatków.

Dziennikarze zapytali proboszcza, co sądzi o takich wymaganiach. Miał odpowiedzieć, że w przypadku braku możliwości wyjazdu rodziców parafia indywidualnie rozpatrzy "takie sytuacje".

Zobacz także: Ksiądz został zapytany o kolędę przez internet. Odpowiedział stanowczo
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić