Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Skala procederu poraża. Afera korupcyjna na Podhalu

416
Podziel się:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego udostępniła dane dotyczące afery korupcyjnej na Podhalu. Zarzuty usłyszało wielu urzędników. Mieli przyjąć 2,8 miliona złotych łapówek.

Skala procederu poraża. Afera korupcyjna na Podhalu
Zdjęcie poglądowe (PAP, Darek Delmanowicz)

O sprawie poinformował portal 24tp.pl. Śledztwo w sprawie afery korupcyjnej na Podhalu trwało dwa lata. Zarzuty przyjmowania łapówek postawiono wielu urzędnikom. Wśród nich znaleźli się między innymi szef Powiatowego Zarządu Dróg w Nowym Targu i jego zastępca. Pieniądze za pomoc w uzyskaniu kontraktów przekazywało im ponad 20 przedsiębiorców z branży budowlanej.

Przedsiębiorcom przekazywane były kosztorysy inwestorskie oraz informacje o kwocie, jaką zamawiający chce przeznaczyć na realizację zamówienia. Dodatkowo urzędnicy przedłużali terminy wykonania prac, zlecali roboty dodatkowe, a także podmieniali dokumenty w ofertach przetargowych zawierających błędy, tak by nie odrzucać ofert zaufanych wykonawców - napisało ABW.

ABW poinformowało o skali procederu. Uczestniczyło w nim 21 firm budowlanych i handlowych. W sprawie zatrzymano 25 osób oraz przeprowadzono 150 przeszukań. Główni podejrzani trafili na kilka miesięcy do aresztu. 23 przedsiębiorców usłyszało zarzuty, których podejrzewa się o przyjęcie 2,8 miliona złotych łapówek.

Skomplikowana sprawa znajdzie swój finał w sądach. 14 maja wpłynął akt oskarżenia do Sądu Rejonowego w Nowym Targu. Wyłączono jednak wątki dotyczące korupcji urzędników państwowych i samorządowych instytucji funkcjonujących na terenie województwa małopolskiego. Te zostaną rozstrzygnięte w odrębnych postępowaniach.

Zobacz także: Powrót kapitału i nowa ulga w Polskim Ładzie. Minister finansów: te pomysły zostaną dobrze odebrane przez rynek
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(416)
aw15
rok temu
cóż, matecznik PiS, nie ma się co dziwić.
Pol
2 lata temu
Cóż górale zaczęli się stawiać. Ale ich przedstawiciele w samorządach za nimi nie stanęli. Skorumpowani samorządowcy są posłuszni okupantowi, który ich tam postawił aby wypełniali jego polecenia. A lud myślał, że to on ich wybrał.
Pol
2 lata temu
Cóż górale zaczęli się stawiać. Ale ich przedstawiciele w samorządach za nimi nie stanęli. Skorumpowani samorządowcy są posłuszni okupantowi, który ich tam postawił aby wypełniali jego polecenia. A lud myślał, że to on ich wybrał.
Znudzony
2 lata temu
A czy gdziekolwiek w Polsce był jakiś przetarg NIE ustawiony? Każdy przetarg, zwłaszcza urzędowy, to ustawka pod znajomego... Im niższego szczebla urząd tym grubsza ustawka. Bo im niżej tym mniejsze ryzyko, że NIK, CBA czy ktokolwiek inny zacznie weryfikować! Ale Polska bezprawiem i samowolką urzędniczą stoją! Bo nigdy nie skazano urzędnika za marnotrawienie pieniędzy podatnika!! Przykładem niech będą kary nakładane na urzędy... Kasa z jednego konta budżetowego na inne konto budżetowe idzie, ale nie obniża paragrafu wynagrodzeń!! Podatnik płaci! To po kiego się bać?
Tak
2 lata temu
Tacy bogobojni, a kraść potrafią!
Ola
2 lata temu
Nic nowego,tam zawsze tak było.Górale nacisnęli na odcisk władzy,dlatego się do nich dobierają,jakoś do tej pory takie bezprawie nikomu nie przeszkadzało.Może maja ochotę na przejecie góralskich nieruchomości?
parodia
2 lata temu
wszystko za wiarę
glutek
2 lata temu
A co sądzić o przetargach w których do istotnych warunków zamówienia pasuje tylko jeden dostawca czy wykonawca? A takich przetargów jest większość. Kolega oglądał warunki montażu i dostawy klimatyzatorów na kampus szkoły głównej gospodarstwa wiejskiego, i co? Ano to że podane były wymiary agregatu(jednostki zewnętrznej) pasujące tylko do jednej marki. Miejsca na zamontowanie agregatu było tyle że wymiary jego nie były istotne. Praktycznie można było zastosować każdą markę. No ale żeby ułatwić jednemu wykonawcy podano wymiary jego urządzenia. Przypadek:) Nie wydaje mi się:)
Twój nick
2 lata temu
Kto zajmuje się ustawkami z trefnymi maseczkami i respiratorami-widmo za ciężkie miliony z kasy podatników ? Nie ma chętnych ???
zniesmaczeni
2 lata temu
ktoś powinien zrobić porządek ze stopniami klawiszy- generał Służby Więziennej, toż to czysta kpina. Może jeszcze marszałek :)))))
jaja jak bere...
2 lata temu
Publiczna szkoła założona przez Zbigniewa Ziobrę otwiera kierunek prawniczy. Ma on kształcić nowe kadry wymiaru sprawiedliwości. W liście, do którego dotarło OKO.press, rektor szkoły prosi proboszczów o reklamę w parafialnych gablotkach Marcin Strzelec, generał Służby Więziennej i rektor powołanej przez ministra Zbigniewa Ziobrę Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, 28 kwietnia 2021 wysłał list adresowany do “czcigodnych proboszczów”. Prosi, by przekazali swoim parafianom, że jego szkoła otwiera nabór na nowy kierunek. “W nawiązaniu do listu od Podsekretarza Stanu dr. Marcina Romanowskiego zwracam się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie informacji wśród wiernych o otwarciu kierunku „Prawo” w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, poprzez na przykład wywieszenie załączonych materiałów promocyjnych w gablotce parafialnej” – pisze do księży. Zapewnia, że są to studia kładące nacisk na “kształcenie zgodne z chrześcijańską etyką i poszanowaniem godności człowieka”. Prosi również o zamieszczenie zaproszenia do rekrutacji “na stronach internetowych oraz na profilach w mediach społecznościowych”.
kaczy Staline...
2 lata temu
Według raportu Towarzystwa Dziennikarskiego władze PiS 187 razy uderzały w niewygodnych dziennikarzy i media, najczęściej z "Wyborczej", Onetu i OKO.press. RPO Adam Bodnar na łamach Politico wzywa Komisję Europejską do działań w obronie niezależności mediów w Polsce i na Węgrzech Towarzystwo Dziennikarskie w najnowszym raporcie przygotowywanym m.in. przez Ewę Ivanovą z „Gazety Wyborczej” doliczyło się aż 187 przypadków represji wymierzonych w media i dziennikarzy w latach 2015-2021. W liczbie tej mieści się 75 spraw cywilnych o naruszenie dóbr osobistych, 37 spraw cywilnych o sprostowanie, 58 spraw karnych (w tym spraw o zniesławienie z art. 212 kodeksu karnego), 17 innych incydentów takich jak zatrzymania. 66 ze 187 spraw TD zaklasyfikowało także jako SLAPP – Strategic Lawsuits Against Public Participation, czyli takie działania prawne, które mają zastraszyć uczestników debaty publicznej i zmusić ich do milczenia. Kto i kogo pozywa? Akcje wymierzone w media najczęściej prowadziły: instytucje publiczne takie jak prokuratura, policja, Narodowy Bank Polski (razem 41 przypadków); spółki skarbu państwa, m.in. TVP, PWPW, Polska Fundacja Narodowa (razem 26 przypadków); osoby związane z politykiem (26 przypadków); politycy, np. Zbigniew Ziobro, Jarosław Kaczyński (21 przypadków); funkcjonariusze publiczni, np. minister sprawiedliwości, prezes TK (razem 18 przypadków); sędziowie i prokuratorzy wiązani z obecną władzą (20 przypadków); PiS (3 przypadki). Najczęściej atakowanym medium jest „Gazeta Wyborcza” (73 przypadki). Dalsze miejsca należą do Onetu (21), OKO.press (16), Newsweeka (10), Polityki (9), Faktu (8), TVN (6). W raporcie zostały uwzględnione tylko te akcje prawne, o których została poinformowana opinia publiczna. Oznacza to, że liczby te mogą być niedoszacowane.
PiSklak
2 lata temu
Jak nie ukradnies to nie bedzies mioł
Paul
2 lata temu
Polacy i korupcja? Cos nieprawdopodobnego. Chyba tylko w Rosji, i na Ukrainie jest gorzej.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić