Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Aborcja w Czechach. Zagraniczne media ujawniają pismo polskiej ambasady

785
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia Czech otrzymało list z Ambasady RP, o którym napisały tamtejsze gazety. Zastępca ambasadora zaapelował w nim o utrudnianie Polkom dostępu do aborcji w tym kraju.

Aborcja w Czechach. Zagraniczne media ujawniają pismo polskiej ambasady
Antoni Wręga chciał utrudnić Polkom dostępu do aborcji w Czechach (Getty Images, Twitter)

O sprawie poinformował portal respekt.cz. Ta wyszła na jaw po ponad półtora miesiąca. 10 marca do czeskiego Ministerstwa Zdrowia dotarł nietypowy list z Ambasady RP w Pradze. Organ mający działać w interesie Polek i Polaków postanowił utrudnić kobietom z Polski dostępu do aborcji w Czechach. Autorem dokumentu był zastępca ambasadora Antoni Wręga.

Treść listu dotyczyła poprawki czeskiego senatu do ustawy o aborcji. Dokument ma doprecyzować warunki, na jakich cudzoziemki mogą poddawać się aborcji w Czechach. Antoni Wręga zwrócił się w tej sprawie do czeskiego ministra zdrowia. Zapewnił, że Polska szanuje suwerenność Republiki Czeskiej, jednak oczekuje z jej strony "szacunku dla procesów demokratycznych i wartości kulturowych". Dyplomata, pisząc to, miał na myśli respektowanie przez stronę czeską orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Nie chciał, aby rozwój aborcyjnej turystyki pozwolił łamać Polkom prawa obowiązujące w ich kraju.

Z punktu widzenia stosunków polsko-czeskich postrzegamy zatem jako niefortunne, jeśli propozycje legislacyjne dotyczące legalizacji komercyjnej turystyki aborcyjnej są otwarcie usprawiedliwione intencją obchodzenia polskiego ustawodawstwa chroniącego nienarodzone życie ludzkie, a propozycje te mają skłonić polskich obywateli do naruszania polskiego prawo. Przyjęcie tak umotywowanej legislacji wydaje nam się krokiem niezgodnym z doskonałymi stosunkami między naszymi krajami - napisał w liście Antoni Wręga.

30 marca minister zdrowia Czech odpowiedział na wiadomość. Zwrócił uwagę, że jego kancelaria ma niewielki wpływ na projekty senatu. W szczególności podkreślił też, że zgodnie z aktualną interpretacją ministerstwa przeprowadzanie aborcji przez cudzoziemki w Czechach jest zgodne zarówno z prawem krajowym i europejskim.

Politycy podzieleni

Czescy politycy nie ukrywali, że tego typu listy nie są powszechne. Jego treść wyszła na jaw w połowie kwietnia na posiedzeniu Senackiej Komisji Lekarskiej. Autorzy nowelizacji zwrócili uwagę, że dokument przekroczył ich zdaniem pewne granice. Inni tłumaczyli za to, że treść nie powinna jednak wpłynąć na stosunki dyplomatyczne obu państw. Nic złego nie widzieli we wiadomości również przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji.

Nie pamiętam żadnego takiego listu, jesteśmy ministerstwem, które nie jest przedmiotem starć dyplomatycznych - napisał Radek Policar, wiceminister ds. Ustawodawstwa i prawa.
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Niepokojące wątpliwości ws. wariantu indyjskiego
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(785)
jan
rok temu
komuna w Czechach kwitnie , szczególnie na Morawach ; kiedyś kolaborowali z hitlerem a teraz będą się dorabiać na mordowaniu polskich dzieci!
Kozmo
2 lata temu
A pis chce w Czechach prawo szariatu jak w pispolsce.
Szwejk
2 lata temu
Ambasador Polski w trybie pilnym powinien zostać wezwany do MSZ Czech i otrzymać notę by nie mieszał się w wewnętrzne sprawy Republiki Czeskiej.
Alfred
2 lata temu
Bydlacki pis.
csfdsfdb
2 lata temu
Teraz Arabia Saudyjska i jej podobne kraje powinny zaapelować do Polski i innych nieislamskich krajów, by wydawali uciekinierów oskarżanych przez imamów o łamanie szariatu itp i skazanych na karę śmierci. Tak wynika z logiki działania katofaszystów z PiS, że kraj ma prawo prześladować swoich obywateli i ograniczać ich wolności na terenie obcego kraju. Swoją drogą oznacza to, że obywatelstwo polskie JEST CZYMŚ OBCIĄŻAJĄCYM, czyli czymś złym, czyli każdy kraj który stosuje tego typu ograniczenia (czyli obowiązywanie swojego prawa na obywatelach przebywających za granicą.) jego obywatelstwo jest czymś złym, piętnem. Tak też akurat jest. Ja brzydzę się polskością, przegranymi powstaniami, katolickością, zwyczajami, bohaterami, przegranymi wojnami, najtrudniejszym językiem świata a także tymi wszystkimi flagami biało czerwonymi i orłami w koronie i wreszcie wiem dlaczego. Właśnie dlatego, że polskość to brzemię, brzemię którego WSZYSCY NORMALNI LUDZIE POWINNI SIĘ WYRZEC, tak jak wiary w nieistniejącego boga, czy teorie spiskowe, które przyciągają ludzi o dokładnie tak samo niskim poziomie intelektualnym, którzy pomimo tego, że są tak różni w swej głupocie, to w metodach myślenia są jednością. Głupota może objawiać sie na wiele sposobów, tak jak wiele jest religii i kultur, tak jak kłamstwo, lecz mądrość, wynikająca z prawdy jest tylko jedna, brak narodowości, bycie obywatelem świata i nie danie się zaszufladkować fanatykom, szczególnie jak ich elektorat prezentują ludzie których mózgi ze względu na wiek starczy i indoktrynację przez całe życie, nie funkcjonują, tylko wegetują.
www
2 lata temu
brakuje jeszcze bramek na granicy i badań ginekologicznych i będzie jak w Rumunii za Ceausescu
karolek kremo...
2 lata temu
No musi ktos dbac o mlody narybek dla ksiezy katolickich. Polki rodza coraz mniej dzieci , jeszcze nigdy od zakonczenia wojny nie urodzilo sie tak malo dzieci w polsce .. A co maja pukac ksieza jakpolki bede usuwaly ciaze za granica ???? Ten pajac wrega musi gdbac o ciaglosc narybku ...... Co do szmacianki ktora boi sie ze moje zdanie moze ranic innych to zapewniam ja ze takim jak ten wrega ktory nie ma za grosz godnosci ni szacunku dla swoich rodaczek jest on wart spluniecia tylko..
konswkwentny
2 lata temu
Co w tym dziwnego. Skoro prawo w Polsce nie pozwala na aborcję na żądanie to akurat taki list jesk z godny z duchem obowiązującego prawa. Słusznie, że ktoś ma jaja i potrafi być konsekwentnym.
Zawsze
2 lata temu
Mi się wydawało, że filmy to nie rzeczywistość. Człowiek oglądał filmy, w których świat opanowała pandemia, widział ludzi w skafandrach i maskach. Nie traktował tego na serio. Tak samo jest z filmem Opowieść podręcznej, niby film i niby fikcja, a może się okazać, że to wkrótce będzie rzeczywistość.
No jak to się...
2 lata temu
Do słów prezydenta Polski, że narody powinny szanować własną suwerenność.
jan
2 lata temu
a potem męczą wszystkich o "in vitro".
ks Marek
2 lata temu
Jesteś w ciąży? To siedź w domu. Nie prawdą jest że wspaniały rząd polski jakim jest PiS oraz księża ingerują w prawo w Polsce i TK, nie słuchajcie takich kłamstw, każdy widzi jak jest, a prawdy nikt nie zakrzyczy! Bóg zapłać!
historyk
2 lata temu
Może tak Czechom wypowiedzą wojnę bo oni mają narzucić ogniem i mieczem, bo to wspaniała tradycja, próbowano zrobić to z Mieszkiem I a ten się przełamał, ciekawe jakimi uczuciami darzył narzuconą wiarę siłą? Przecież zapytajcie się dowolnego teologa, wyższe są prawa bo boskie, a kler chętnie przygarnie nowe ziemie i odzyska tern czeski, ale to tylko na poczet "szkód moralnych", wyrządzonych mu przez świeckie państwo i jego obywateli. to o tej cenzurze historycznej, o tej tzw. ideologii wstydu PiSzę zapewne Czarnek. Tam u tych panach w sułtanach , wszystko co sprzeczne z nimi, lub prawdziwe, nazywają ideologia, oni nie grzeszą to i wiedzą lepiej i więcej, najlepiej niech sPiSzą na kolanie historie alternatywną. hihi
Julia
2 lata temu
Bardzo się wstydzę wyjechać za granicę, odkąd mamy takich głupoli u władzy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić