Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

Aparatura została wyłączona. 12-letni Archie Battersbee nie żyje

32
Podziel się:

12-letni Archie Battersbee zmarł po wyłączeniu aparatu podtrzymującego życie, pomimo ogromnych starań rodziców i ostatniej prośby komitetu ONZ o to, by tego nie robić. Informację tę przekazała matka chłopca Hollie Dance przed szpitalem Royal London Hospital.

Aparatura została wyłączona. 12-letni Archie Battersbee nie żyje
Archie (YouTube)

Lekarze zdecydowali o odłączeniu chłopca od aparatury podtrzymującej go przy życiu. 12-latek zmarł o godzinie 12.15. Informację tę przekazała jego matka Hollie Dance.

"Taki piękny mały chłopiec i walczył do samego końca. Jestem dumna z bycia jego matką" - dodała przed szpitalem Royal London Hospital.

Dramatyczny tydzień rodziców

Ta batalia toczyła się tygodniami - od maja br. Rodzice chłopca dołożyli wszelkich starań, by ich syn nie został odłączony od aparatury podtrzymującej życie.

Miało do tego dojść w środę 3 sierpnia o godzinie 11 w Barts Health NHS Trust, gdzie przebywał Archie. Dwie godziny wcześniej rodzice chłopca złożyli wniosek do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ich prawnicy argumentowali, że zaprzestanie leczenia chłopca byłoby naruszeniem zobowiązań Wielkiej Brytanii. Te wynikają z art. 10 i 12 Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz art. 6 Konwencji ONZ o prawach dziecka.

Rozpatrzenie wniosku może zająć 24 godziny, a szpital nie może podjąć w tym czasie żadnych czynności. Rodzina 12-latka została wsparta przez komitet ONZ, który wstawił się za nimi.

Rodzice Hollie i Paul chcieli, by ich syn zmarł naturalnie, więc oczekiwała, że sąd przychyli się do ich wniosku o przeniesienie nastolatka do hospicjum. Jak poinformował "Guardian", prośba rodziców została odrzucona. Sąd uznał, że Archie powinien pozostać w szpitalu.

Lekarze chcieli odłączyć chłopca już od tygodni, uważając, że nie ma on wielkich szans na przeżycie, ponieważ obumarł pień jego mózgu. W piątek 5 sierpnia grupa Christian Concern ogłosiła, że Archie będzie odłączony od aparatury w sobotę 6 sierpnia o godzinie 10.

Chłopiec był w śpiączce od 7 kwietnia. Wystąpiło u niego niedotlenienie mózgu, najprawdopodobniej w wyniku wzięcia udziału w niebezpiecznym trendzie z TikToka - "blackout challenge", polegającym na jak najdłuższym podduszaniu się. Niedotlenienie doprowadziło do śmierci pnia mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(32)
Yola
1 tyg. temu
Dobra decyzja, ja też podpisałam u prawnika zgodę, że nie wolno mnie ratować za wszelką cenę
Lekarz
1 tyg. temu
To już kolejne dziecko odcięte od aparatury w Wielkiej Brytanii, co to za kultura śmierci.
JAM ŁASICA
1 tyg. temu
Głupich nie sieją, sami się rodzą. Prawidłowa decyzja.
jaryprokurato...
1 tyg. temu
czasem napisał bym, że jest przekleństwem, że znalazłem się na tym świecie i czytam te wiadomości. Ale są okresy korzystania z życia,robienia czegoś, majsterkowania i słuchania muzyki. W każdym razie należy zapamiętać, że jeżeli chcemy komuś pomóc, to wszyscy przeszkadzają. Łącznie ze swoim "lenistwem". I tworzenie niemocy, nadużyć. Np. że w wieku 40 lat ktoś pomoże, a 40 lat i 1 miesiąc już nie.
Marzena
1 tyg. temu
Dla rodziców odłączenie dziecka od aparatury podtrzymującej jego życie to straszna trauma. Mimo okoliczności, bardzo im współczuję
ad vocem
1 tyg. temu
Zachciało mu się podduszania. Ma to na co solidnie zarobił. Selekcja naturalna.
Było sobie ży...
1 tyg. temu
Matka jest (była)dumna z syna,a z siebie też?
ThorPL
1 tyg. temu
Odłączyć TikToka...zachowacie życie.
Ann
1 tyg. temu
DZISIEJSZA MŁODZIEŻ I ... TIK TOK. Boże dzięki Ci ze za mojej młodości tego nie było ! Spoczywaj w pokoju!
qwerty
1 tyg. temu
Jeśli chłopiec był w śpiączce od 7 kwietnia a jego mózg obumarł (czyli nie mógł kontrolować funkcji życiowych - w tym oddychania) to Archie zmarł 7 kwietnia. Dzięki maszynom w jego płuca był wtłaczany tlen, w żyły pożywienie. Dzięki maszynom ciało dotrwało do 03.08. ale chłopiec faktycznie odszedł w kwietniu.
NIK
1 tyg. temu
A aborcji nie można przeprowadzić plus
Sprzątaczka z...
1 tyg. temu
Nie zaśmiecać Sieci byle czym!! Nie nadążam sprzątać!!
Jurek Siódmy
1 tyg. temu
Jurka Piątego przed laty też zamordowali.
Matka
1 tyg. temu
A matka nic nie widziała co chłopczyk robi w internecie ?dzieci trzeba kontrolować .bo brak kontroli to zły znak i tak się to kończy nieszczęściem i śmiercią
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić