Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Niesamowite odkrycie. Archeolodzy pokazali, co znaleziono w Peru

91
Podziel się:

Naukowcy dokonali niesamowitego odkrycia! Znaleźli czaszkę peruwiańskiego wojownika sprzed 2 tys. lat, której złamanie zostało chirurgicznie połączone kawałkiem metalu. To jeden z najstarszych na świecie przykładów zaawansowanej chirurgii.

Niesamowite odkrycie. Archeolodzy pokazali, co znaleziono w Peru
Właściciel czaszki przeszedł skomplikowaną operację (Facebook, Museum of Osteology)

Naukowcy z Muzeum Osteologii w Oklahomie twierdzą, że 2000-letnia czaszka znajdująca się w ich kolekcji jest czaszką peruwiańskiego wojownika. Mężczyzna prawdopodobnie został ranny podczas bitwy i przeszedł operację, podczas której ubytki tkanki kostnej zostały zastąpione kawałkiem metalu.

Jedno z naszych ciekawszych i najstarszych dzieł w kolekcji - powiedział "Daily Star" rzecznik SKELETONS: Museum of Osteology.

Starożytni przeprowadzali złożone operacje

Eksperci z muzeum uważają, że mężczyzna przeżył skomplikowany zabieg chirurgiczny. Czaszka jest więc kluczowym dowodem na to, że starożytni ludzie byli w stanie z sukcesem przeprowadzać złożone operacje. Historia eksponatu nadal skrywa jednak wiele tajemnic.

Nie mamy dużej wiedzy na ten temat, ale wiemy, że przeżył procedurę. Na podstawie złamanej kości otaczającej metal widać, że jest ona mocno zrośnięta. To była udana operacja - dodał rzecznik.

Nie wiadomo, jakiego rodzaju dokładnie metal został zastosowany do operacji, ale według ekspertów tradycyjnie do tego typu zabiegów używano srebra i złota. Uważa się, że peruwiańscy chirurdzy wynaleźli szereg zaawansowanych procedur leczenia pękniętych czaszek, które były powszechnymi obrażeniami odnoszonymi w bitwie.

Czaszka początkowo znajdowała się w prywatnej kolekcji muzeum, ale w wyniku zainteresowania społeczeństwa, wywołanego artykułami o odkryciu, została wystawiona na widok publiczny w Oklahomie w 2020 roku,

Eksponat jest przykładem peruwiańskiej wydłużonej czaszki - starożytnej modyfikacji ciała, w ramach której członkowie plemienia celowo deformowali czaszki małych dzieci, wiążąc je.

Według badań opublikowanych w Current Anthropology w 2018 r. wydłużona czaszka była prawdopodobnie symbolem przywileju, a przykłady tej praktyki znaleziono również w czaszkach Hunów, Majów i innych grup na całym świecie.

Zobacz także: Tajemnicze kręgi na dnie morza. Przypadkowe odkrycie u wybrzeży Antarktydy
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(91)
ass
7 miesięcy temu
do puki nie było dzisiejszych niemców, francuzów, duńczyków anglów czy hiszpanów, czyli dzikich azjatyckich plemion w Europie, ludzie żyli normalnie i cywilizacje się rozwijały... sprowadzenie tych plemion z Azji do Europy, przez cezarów, zakończyło rozwój cywilizacji światowej, i Europa, a później i Ameryka, znalazły się znowu, na początku swojego rozwoju.
nemo
7 miesięcy temu
A TERAZ KONOWAŁY Z OSTROWA NIE poTRAFIĄ WYLECZYĆ ZŁAMANIA RĄCZKI U DZIECKA
karyna
7 miesięcy temu
Ciekawe czy wary se też se powiększali
X- man
7 miesięcy temu
Wczesny WOLWERIN
Wajdzik
7 miesięcy temu
Mój pradziadek był wojownikiem cesorza Franciska Józefa też nosił platynowa blachę w czaszce.
Antek
7 miesięcy temu
Jarka czaszka chyba za bardzo była zgnieciona, Mateusz.
JaN
7 miesięcy temu
Niebawem dowiedzą się naukowcy, że już raz wyginęliśmy ;)
Gurglin
7 miesięcy temu
Oklahoma-jakieś nowe miasto w Peru?
lolo
7 miesięcy temu
To nie jest ludzka czaszka.
kiki
7 miesięcy temu
*Nie wiadomo, jakiego rodzaju dokładnie metal został zastosowany do operacji* ??? Nie rozumiem, w czym problem, dla naukowcow, z ustalenie o jakie metale chodzi?? Co to za belkot? *Czaszka, początkowo znajdowała się w prywatnej kolekcji została wystawiona na widok publiczny w Oklahomie*??? a dlaczego jest w amerykanskich lapach? To przeciez dobro narodowe Peru!!!!!
Puchatek Misi...
7 miesięcy temu
Ale był szczerbaty. Brakowało im dentystów?
yifyi
7 miesięcy temu
Rana z prawej strony głowy, czyli oberwał najprawdopodobniej od mańkuta
Aztek
7 miesięcy temu
A Kaczynski w XXI nie radzi sobie nawet z zalozeniem prawidlowo butow, czy zegarka.
Kot naczelnik...
7 miesięcy temu
Skroili mi zapasowa czaszke.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić