Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
GGG
|

Archeolodzy zadziwieni. To odkrycie może zmienić podręczniki historii

181
Podziel się

Do niesamowitego odkrycia archeologicznego doszło w Dublinie. Podczas wykopalisk natknięto się tam na skupisko szczątek bydła. Według ekspertów obiekt może mieć rewolucyjne znaczenie.

Archeolodzy zadziwieni. To odkrycie może zmienić podręczniki historii
Archeolodzy dokonali nietypowego odkrycia (University College Dublin)
bFdTVOol

O szczegółach odkrycia poinformował portal phys.org. Dane zabrano z wykopalisk N2 Kilshane w północnym hrabstwie Dublin w pobliżu irlandzkiego Finglas. W badaniach archeologicznych wzięli udział naukowcy z UCD School of Archeology i Queen's University Belfast. Udało im się odkryć niezwykle dużą liczbę szczątków bydła. Rzuca to nowe światło na życie zamieszkujących dawniej te tereny ludzi.

Archeolodzy odkryli 58 sztuk szczątek bydła. Wydobyto jest z rowów zagrody sprzed około 5500 lat. Miejsce jest jednym z nielicznych tego typu odkrytych na terenie Irlandii. Od dawna eksperci wiedzieli, że bydło w neolitycznej Irlandii odgrywało ogromną rolę, jednak najnowsze odkrycie rzuca nowe światło na sprawę. Dzięki niemu umożliwione będzie bezpośrednie porównanie z resztą Europy.

bFdTVOon

Odkrycie wywołało spore zdziwienie wśród naukowców. Dzięki niemu okazało się, że wielofunkcyjne wykorzystanie bydła do produkcji mleka, mięsa i zwierząt pociągowych było znacznie bardziej złożone w późniejszym 4 tysiącleciu p.n.e. niż wcześniej sądzono.

Głos w sprawie odkrycia zabrała dr Fabienne Pigiere. Kierująca badaniami zooarcheolog podkreśliła niezwykły charakter tego zespołu osteologicznego w porównaniu ze szczątkami odkrytymi w przeszłości. Szczątki pozwoliły archeologom zbadać gospodarkę hodowlaną społeczności neolitycznych.

Odkrycie pozwala nam zbadać gospodarkę hodowlaną społeczności neolitycznych, które wykorzystywały bydło do produkcji mleka i jako zwierzęta robocze do trakcji - przyznała uczona.
bFdTVOot
Zobacz także: Polityk PiS zaskakująco o Pegasusie. „Widać wyraźnie, że jest coś na rzeczy”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFdTVOoO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(181)
J_M
2 godz. temu
Regularna laktacja bydła to osiągnięcie doby średniowiecza, wcześniej bydło służyło wyłącznie na mięso i jako zwierzę pociągowe.
O tak!
9 godz. temu
Zmienić podręczniki do religii powinni po odkopaniu ciał dzieci ze szkół katolickich w Kanadzie.
cbk
19 godz. temu
bo to się wg redaktora(!) odmienia tak: ja szczątek, ty szczątek, on, ona ono szczątek, my szcząteki, wy szcząteki, oni, one szcząteki. A redaktora(!) do teki
bFdTVOoP
Mim
wczoraj
Kaczyzm to powrót KOMUNY, tylko jeszcze bardziej bo pisizm!!!
Miko
2 dni temu
Prawda jest taka, im głębiej w ziemię tym więcej trzeba zmienić podręczników historycznych i archologicznych.
janalenieten
2 dni temu
skupisko szczątek? Chyba szczątków!
Tylko pytam
2 dni temu
Odkrycie może zmienić podręczniki historii? To jacy "naukowcy " i na jakiej podstawie pisali poprzednią historię ?
Fufik
3 dni temu
A ja miałem nadzieję że tur jeszcze oddychał
cynik
3 dni temu
Już myślałem że to bydło zeżarło ludzi a pozostałych zaprzęgło do wozów i pługów stad zmiana podręczników na powieść Orwella "Folwark zwierzęcy" To tylko w Polsce fikcja folwarku zwierzęcego w XXI wieku stała się rzeczywistością.
----
3 dni temu
a co to za wielkie odkrycie?
ixi
3 dni temu
Przodkowie pisu?
Donek
3 dni temu
W 1 września 1939 sanacyjna Polsca napadła na kochający pokój naród niemiecki. Jakby podłym krwiopijcom było mało, 17 września napadli na bratni naród sowiecki.
Michalina
3 dni temu
No i proszę. Można sprzedać gówno w papierku. Wystarczy chwytliwy tytuł i liczą się kliknięcia. Wkurzonych komentarzy wiele, a że treść gówniana, to już autora nie ziębi, bo kasę z odsłon treści zainkasował. Tak się robi marketing contentowy. A nazwisko autorzyny i tak nikt nie będzie pamiętać, więc jeszcze nie raz my czytelnicy wpadniemy w pułapkę kliknięcia.
bFdTVOoH
bolo
3 dni temu
W historii to nic się nie zmieni. Bo historię piszą zwycięzcy. Dlatego nie ma ona nic wspólnego z faktami. Bardziej z propagandą.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić