Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
GGG
|

Archeolodzy zadziwieni. To odkrycie może zmienić podręczniki historii

193
Podziel się:

Do niesamowitego odkrycia archeologicznego doszło w Dublinie. Podczas wykopalisk natknięto się tam na skupisko szczątek bydła. Według ekspertów obiekt może mieć rewolucyjne znaczenie.

Archeolodzy zadziwieni. To odkrycie może zmienić podręczniki historii
Archeolodzy dokonali nietypowego odkrycia (University College Dublin)

O szczegółach odkrycia poinformował portal phys.org. Dane zabrano z wykopalisk N2 Kilshane w północnym hrabstwie Dublin w pobliżu irlandzkiego Finglas. W badaniach archeologicznych wzięli udział naukowcy z UCD School of Archeology i Queen's University Belfast. Udało im się odkryć niezwykle dużą liczbę szczątków bydła. Rzuca to nowe światło na życie zamieszkujących dawniej te tereny ludzi.

Archeolodzy odkryli 58 sztuk szczątek bydła. Wydobyto jest z rowów zagrody sprzed około 5500 lat. Miejsce jest jednym z nielicznych tego typu odkrytych na terenie Irlandii. Od dawna eksperci wiedzieli, że bydło w neolitycznej Irlandii odgrywało ogromną rolę, jednak najnowsze odkrycie rzuca nowe światło na sprawę. Dzięki niemu umożliwione będzie bezpośrednie porównanie z resztą Europy.

Odkrycie wywołało spore zdziwienie wśród naukowców. Dzięki niemu okazało się, że wielofunkcyjne wykorzystanie bydła do produkcji mleka, mięsa i zwierząt pociągowych było znacznie bardziej złożone w późniejszym 4 tysiącleciu p.n.e. niż wcześniej sądzono.

Głos w sprawie odkrycia zabrała dr Fabienne Pigiere. Kierująca badaniami zooarcheolog podkreśliła niezwykły charakter tego zespołu osteologicznego w porównaniu ze szczątkami odkrytymi w przeszłości. Szczątki pozwoliły archeologom zbadać gospodarkę hodowlaną społeczności neolitycznych.

Odkrycie pozwala nam zbadać gospodarkę hodowlaną społeczności neolitycznych, które wykorzystywały bydło do produkcji mleka i jako zwierzęta robocze do trakcji - przyznała uczona.
Zobacz także: Polityk PiS zaskakująco o Pegasusie. „Widać wyraźnie, że jest coś na rzeczy”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(193)
RAZ
4 miesiące temu
Słuchamy wszystkiego ,to przeraża, slucham Polskich.dxiennikarxy ,oni nawet nie umieją.zdania.poprWnie złożyć, o wymowie nie wspomne,a będzie bieda,oj zobaczycie...
RAZ
4 miesiące temu
No patrzcie,znowu zmienią bieg historii, to nie.nowość ,....
Alfabeta
4 miesiące temu
Litości, szczątków, nie szczątek...
Pink
4 miesiące temu
Naprawdę nie macie sensownego korektora tekstów? Ci to za słowo "szczątek”? Prawidłowa odmiana to "szczątków". Ogarnijcue się językowo! Po prostu wstyd.
Rolnik
4 miesiące temu
Rzeczywiście !!! Trzeba zmienić treści książek do historii bo..... Odkryto że ludzie wykorzystywali krowy do zdobycia mleka, mięsa i siły pociągowej!! No coś takiego!!! A cały świat bydło wykorzystywał do leczenia i jako zwierzęta towarzyszące???
Monika
4 miesiące temu
Biorąc pod uwagę ich sposób życia powinniśmy jedynie korzystać z mleka oraz jego przetworów i ich nie zabijać. Nie zanieczyszczać swojego organizmu i odkleić się od tzw. diet życia, które nam to życie skracają od wieku lat i nas zabijają. Jemy ale nie jemy czy żyjemy gdy naprawdę nie jemy?
Polak
4 miesiące temu
Faktycznie wymienia w Polsce podręczniki i encyklopedie co za brednie
Marek
4 miesiące temu
Podręczniki do historii tylko PiS może zmienić.....
Izabella
4 miesiące temu
Nic nie wiemy i się nie dowiemy ....
Otto
4 miesiące temu
Nauka jest jedna niezależnie od ustroju. Archeologia robi postępy ale wszystkiego nie wiemy, jesteśmy tylko ludźmi.
Otto
4 miesiące temu
Nauka jest jedna niezależnie od ustroju. Archeologia robi postępy ale wszystkiego nie wiemy, jesteśmy tylko ludźmi.
ABUDABU
4 miesiące temu
Jak długo będą pokazywać te kości co zdziwieni tacy że ktoś nie zjadł tylko zakopał podręczniki historii już szukają wydawcy i jakiegoś pismaaka nałkofca
J_M
4 miesiące temu
Regularna laktacja bydła to osiągnięcie doby średniowiecza, wcześniej bydło służyło wyłącznie na mięso i jako zwierzę pociągowe.
O tak!
4 miesiące temu
Zmienić podręczniki do religii powinni po odkopaniu ciał dzieci ze szkół katolickich w Kanadzie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić