aktualizacja 

Astronauta NASA pokazał zdjęcie. "Rzeki złota" w peruwiańskiej Amazonii

92

Wyjątkowe zdjęcie, zrobione przez astronautę z poziomu niskiej orbity okołoziemskiej, pokazuje "rzeki złota" w peruwiańskiej Amazonii. NASA tłumaczy, że tak naprawdę są to doły, które wykopali nielegalni "górnicy bez uprawnień". Zazwyczaj ciężko dostrzec te zagłębienia, ale tutaj rozświetliły je odbite promienie słoneczne.

Astronauta NASA pokazał zdjęcie. "Rzeki złota" w peruwiańskiej Amazonii
Tak błyszczy złoto w lasach Amazonii w Peru. Zdjęcie zrobione przez NASA (IFLScience(screen), Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center)

Kadr wykonano za pomocą dostępnego w sprzedaży aparatu cyfrowego Nikon D5. Zrobił go astronauta statku kosmicznego (na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).

Szok! Tak błyszczą złotem lasy w Peru

Choć na pierwszy rzut oka fotografia wygląda pięknie, to w rzeczywistości stanowi o poważnym problemie, z jakim od lat boryka się Peru. Chodzi oczywiście o bardzo popularny tam, nielegalny i zabroniony proceder niszczycielskiego wydobycia złota.

O sprawie pisze teraz portal "iflscience.com". Przypomina on, że NASA podało, iż to, co na zdjęciu swym wyglądem przywodzi na myśl kręte rzeki złota, stanowi tak naprawdę rozległe błotniste doły. W nich właśnie nielegalni górnicy szukają tego cennego na całym świecie metalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bursztynowa Komnata w Mamerkach. Ekspert o poszukiwaniach legendarnego skarbu

Jak dodali eksperci z NASA, osoby wydobywające złoto podążają dawnymi szlakami rzek, gdzie niegdyś odkładał się ten metal (stąd kształt krętych rzek na zdjęciu).

Wydobywanie złota to wielki biznes w Peru, które jest szóstym co do wielkości producentem tego metalu szlachetnego na świecie - pisze "iflscience.com".

Niestety część z tego wydobycia, to nielegalne procedery, które prowadzą do silnej dewastacji środowiska. Przykładowo górnicy używają rtęci, by oddzielić rudy złota od gleby i osadów. Wprowadzają w ten sposób do ekosystemu śmiertelne zanieczyszczenia.

Od 2023 r. nowy rząd Brazylii podjął intensywne kroki w celu rozprawienia się z nielegalnym wydobyciem złota w lasach deszczowych Amazonii. Póki co, niestety bezskutecznie. Problem nadal występuje.

Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić