Angelika Karpińska| 

Badania potwierdzają. Tajemnicza choroba dzieci ma związek z koronawirusem

83

Szpitale przyjmują coraz więcej dzieci z tajemniczym schorzeniem, które przypomina rzadką chorobę Kawasakiego. Pojawiały się przypuszczenia, że może być ono powiązane z COVID-19. Najnowsze badania potwierdzają, że tajemnicza choroba jest powodowana przez koronawirusa.

Badania potwierdzają, że tajemnicza choroba dzieci jest powodowana przez koronawirusa
Badania potwierdzają, że tajemnicza choroba dzieci jest powodowana przez koronawirusa (PAP)

W ostatnich tygodniach pojawiały się doniesienia dot. nowej tajemniczej choroby zaobserwowanej u dzieci z różnych zakątków świata. Opisuje się ją jako "pediatryczny wieloukładowy zespół zapalny" podobny do rzadkiej choroby Kawasakiego.

Do tej pory związek schorzenia z koronawirusem pozostawał niejasny. Niektóre dzieci z tajemniczą chorobą wykazywały pozytywny wynik testu na COVID-19, a inne negatywny.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham twierdzą, że choroba "jest spowodowana przez koronawirusa". Przeprowadzili oni badanie na 8 dzieciach z tym schorzeniem przyjętych do szpitala między 18 kwietnia a 8 maja.

Wszystkie dzieci miały ujemny wynik testu na COVID-19. Jednak testy na obecność przeciwciał wykazały, że dzieci wcześniej przeszły zakażenie koronawirusem.

Test na obecność przeciwciał mówi nam, że te dzieci były w przeszłości zakażone SARS-CoV-2, co, mam nadzieję, pomoże lekarzom w podjęciu decyzji dotyczących leczenia tych pacjentów. Ekscytujące jest to, że wykrycie przeciwciał może dostarczyć wskazówek na temat rozwoju tego zespołu - powiedział "Daily Mail" Adam Cunningham, profesor Uniwersytetu w Birmingham.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycia sugerują, że dzieci nie można diagnozować tylko przy użyciu testów na koronawirusa. Tajemnicza choroba może się bowiem rozwinąć po tym, jak mali pacjenci wyzdrowieli z COVID-19.

Do objawów "pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego" zaliczają się gorączka, wysypka, obrzęk dłoni i stóp, bóle brzucha, biegunka. W skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i zatrzymania akcji serca.

Zobacz także: WHO: ''Koronawirus może nigdy nie odejść"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić