"Banda Tuska". Macierewicz ostro o opozycji ws. Witek

871

Nie milkną echa po pierwszym dniu posiedzenia X kadencji Sejmu. Po głosowaniach już wiadomo, że prawo i Sprawiedliwość nie posiada żadnego wicemarszałka. Z taką decyzją nie może najwyraźniej pogodzić się Antoni Macierewicz, który na platformie X (dawniej Twitter) ostro zwrócił się do Donalda Tuska i całej opozycji.

"Banda Tuska". Macierewicz ostro o opozycji ws. Witek
"Banda Tuska". Macierewicz ostro o opozycji (PAP, PAP/Łukasz Gągulski)

W poniedziałek 13 listopada na inauguracyjnym posiedzeniu Sejm X kadencji wybrał nowego marszałka Izby oraz wicemarszałków. Po ośmiu latach rządów PiS dotychczasowa marszałek Elżbieta Witek traci stanowisko drugiej osoby w państwie. Zastąpił ją Szymon Hołownia.

Witek nie będzie pełnić również funkcji wicemarszałka. Kandydatka PiS nie otrzymała poparcia Sejmu. Za jej kandydaturą głosowało 203 posłów, przeciw było 252, a wstrzymało się 3 posłów.

Prawo i Sprawiedliwość nie może pogodzić się z decyzją opozycji, która nie zatwierdziła kandydatury Witek. W mediach społecznościowych od rana grzmią czołowi politycy tej partii, na czele z Antonim Macierewiczem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostro ocenił Morawieckiego. "Ma obsesję utrzymania władzy"
Banda Tuska, która podczas kampanii wyborczej tyle mówiła o prawach kobiet, zagłosowała przeciwko wysuniętej przez nas kandydaturze Elżbiety Witek na Wicemarszałka Sejmu. Już pierwszego dnia obrad pokazali, że prawa kobiet to dla nich tylko temat propagandy, a nie realny postulat - napisał w mediach społecznościowych.

Komentujący natychmiast poczuli dysonans.

W sensie, że prawem kobiety Witek jest bycie marszałkiem Sejmu?
Od dawna wiemy, że wam się prawa mylą i to nie tylko kobiet.
Od kiedy bycie wicemarszałkiem stanowi prawa kobiet?
Kobiety z PiS zgotowały innym kobietom w całej Polsce antyaborcyjne piekło, skazały je na upokorzenia i traktowały jak obywateli drugiej kategorii.

- odpowiadają Macierewiczowi użytkownicy platformy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Opozycja walczyła o głos kobiet

W trakcie kampanii wyborczej, partie opozycyjne, na czele z Koalicją Obywatelską, mocno podkreślały prawa kobiet. Wśród postulatów dotyczących rodziny znalazło się między innymi przywrócenie finansowania procedury in vitro z budżetu państwa.

Potwierdzono również propozycję wypłaty tak zwanego "babciowego", dla kobiet wracających do pracy po porodzie. Jest to dodatek pieniężny w kwocie 1500 złotych z przeznaczeniem na opiekę nad dzieckiem.

W ostatnich wyborach największe poparcie wśród kobiet w wyborach parlamentarnych 2023 mogło liczyć Prawo i Sprawiedliwość - zagłosowało na nie 36,5 proc. pań. Na Koalicję Obywatelską swój głos oddało 33 proc. kobiet.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić