Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|
aktualizacja

Białoruś odprawia migrantów. Pokazano nagranie

506
Podziel się:

Czy to początek końca kryzysu migracyjnego? Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych zaprezentował nagranie, które pokazuje pękające w szwach lotnisko w Mińsku. Jak informuje Żaryn, powoli odlatują z niego migranci z Bliskiego Wschodu. Wracają do swoich krajów. Ale nie wszyscy.

Białoruś odprawia migrantów. Pokazano nagranie
Pierwsi migranci odlatują z Białorusi do swoich krajów (LEONID SCHEGLOV / BELTA / HANDOUT)

Żaryn opublikował nagranie na Twitterze. Opisał je w kilku językach. Film pokazuje dużą grupę ludzi w jednym z pomieszczeń lotniska. Według słów rzecznika, tylko w czwartek z Białorusi odleciało około 600 osób.

To kolejny wylot uchodźców z Bliskiego Wschodu z powrotem do ich krajów ojczystych. Od około początku listopada Białoruś po cichu odsyła migrantów. Ale choć będzie ich mniej, to polskie służby nadal powinny być w gotowości.

Nie oznacza to bowiem całkowitego zakończenia kryzysu. Były oficer białoruskiej milicji mówi o2.pl, że na spokój jeszcze trzeba będzie poczekać.

Zobacz także: Drugi lot powrotny migrantów z Białorusi do Iraku. "Ludzie bardzo żałują, że tam pojechali"

Odlatują, ale nie wszyscy

Były ppłk białoruskiej milicji Aliaksandr Azarau mówi o2.pl, że Białoruś faktycznie odprawia uchodźców. "Ale nie wszystkich" - dodaje. W ocenie Azaraua, prezesa fundacji ByPol, skupiającej byłych pracowników białoruskich resortów siłowych, część migrantów zostanie.

Ostatni będą podejmować próby szturmu granicy. A potem będą próbować przedostawać się do Niemiec. Także przez Polskę. Teraz wytyczają trasy w lasach - mówi Azarau.

W listopadzie odbyły się już trzy loty. Uchodźcy latają m.in. liniami Iraqi Airways. Ale na Białorusi wciąż przebywa ich około 7 tys. Nie wszyscy chcą wracać do krajów, z których uciekli. Część z nich zamierza wrócić do ojczyzny na własną rękę, część nadal czeka na utworzenie "korytarza humanitarnego" do krajów Unii Europejskiej.

Łukaszenka na granicy

Tymczasem w piątek rano na pogranicze przybył prezydent Białorusi, Alaksandr Łukaszenka. To jego pierwsza wizyta w rejonie kryzysu od momentu jego wybuchu. Łukaszenka pojawił się w okolicy przejścia granicznego Bruzgi.

Według agencji RIA Novosti, rozmawiał o bezpieczeństwie i warunkach bytowych migrantów, którzy przebywają w tymczasowym centrum logistycznym. Wypytywał także przedstawicieli Białoruskiego Czerwonego Krzyża o udzielaną migrantom pomoc humanitarną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(506)
Gotf
5 miesięcy temu
Każdy żołnierz Bundeswehry dostaje flaszkę Glühweinu,nie łaska posłać polskim żołnierzom chroniącym granicy tak samo z okazji świat.Szanowna Pani Minister Obrony Niemiec w ramach solidarności NATO !
Zwykły Polak
6 miesięcy temu
Do bandytów atakujących bandami najskuteczniej strzelać aż im bandytyzm wybije się z łbów. Myślę że ta chwila nadejdzie. Jak tylko wtargną na teren Państwa Polskiego. Obrona granic, obrona Polskich Obywateli przed przestępcami granicznymi to obowiązek naszych służb. Najważniejszy obowiązek. W tym celu zostały powołane. Czyńcie więc swoją powinność 💁🙋‍♂️⚔️🛡️🇵🇱
My, Naród
6 miesięcy temu
Chwała Polakom w mundurach, Obrońcom Naszych Granic 💪🛡️⚔️ Wszyscy Patrioci Polscy są z Wami! Jesteśmy z Was dumni 🙋‍♂️💁
Danek
6 miesięcy temu
Lepsze życie na socjalu w Niemczech wegetacja ludzi drugiej kategorii 🤣
Gonzo
6 miesięcy temu
Uzurpator Łukaszenka powinien stanąć przed sądem międzynarodowym za to co zrobił tym biednym ludziom.
Dany
6 miesięcy temu
Dlaczego w praworządnej UE żadnej odpowiedzialności za ten kryzys nie ponosi Angela Merkel. Nawet nikt jej nie oskarży za to co zrobiła.
inżynier z kr...
6 miesięcy temu
Tak im zmarzły palce, że nie mogą utrzymać noża w dloni.
szok
6 miesięcy temu
Ostaszewska i Janda chciały wpuszczać niezaszczepionych?
anty PIS
6 miesięcy temu
Chcialem podziękować naturze za śnieg i mróz..Szkoda tylko głodujących polskich żołnierzy.
Dzięki
6 miesięcy temu
Całe szczęście że rządzi PiS a nie ci nowocześni co biegają z reklamówkami przy granicy .
Wwet
6 miesięcy temu
Gdybyśmy ich przepuścili staliby teraz nad Odrą. Trzeba nie mieć wyobraźni żeby nie rozumieć jaki był pomysł. Nie udało się. Jeśli Putin zarzuca nam złe zachowanie na granicy to znaczy że robimy dobrze.
RACJA
6 miesięcy temu
"Wartosc" pis = PROPAGANDZIE TVPis
FAKT
6 miesięcy temu
A DOKONALI TEGO NIEMCY A NIE PIS
Zapobiegliwy
6 miesięcy temu
🇵🇱 Polska ten kryzys graniczny wykorzysta do zwiększenia obecności NATO przy granicy czego Rosjanie 🇷🇺 i Niemcy 🇩🇪 nie chcą nie ma tego złego co by na dobre Ameryce nie wyszło.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić