Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Były premier Francji i jego żona skazani. Ukradli ponad milion euro

38

François Fillon, były francuski premier i jego żona usłyszeli wyroki więzienia za oszustwa, których się dopuścili w 2017 roku. Penelope otrzymywała od męża wynagrodzenie za pracę, której nigdy nie wykonywała.

Były premier Francji i jego żona skazani. Ukradli ponad milion euro
Były premier Francji i jego żona skazani. Ukradli ponad milion euro (Getty Images)

Polityk i jego żona zostali uznani za winnych oszustw, w wyniku których wzbogacili się o milion euro. François Fillon miał wypłacić swojej żonie 1,156 mln euro (ponad 5 mln złotych) za pracę asystentki parlamentarnej, której nigdy nie wykonywała.

Sprawa wyszła na jaw w 2017 roku. Afera przekreśliła kampanię prezydencką Fillona, który miał spore szanse na wygraną w wyborach. 

Polityk za defraudację publicznych pieniędzy został skazany na 5 lat więzienia, z czego trzy w zawieszeniu. Penelope otrzymała wyrok trzech lat pozbawienia wolności w zawieszeniu za współudział w przestępstwie.

Zobacz także: Prezydent Francji uderzył w reformę PiS. "Należy mu podziękować"

Wyrok ogłoszono w poniedziałek. Oboje zostali ukarani grzywną w wysokości 375 tys. euro (1,6 mln złotych). Ponadto małżonkowie muszą zwrócić milion euro Zgromadzeniu Narodowemu, które zatrudniało Penelope Fillon w latach 1998–2013. 

François Fillon przez najbliższe 10 lat nie może pełnić funkcji publicznych. Wyrok odpowiadał żądaniom prokuratora, apelacja nie jest planowana - informuje BBC.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić