Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
JKM
|

Były więzień Guantanamo przerywa milczenie. "Karmili mnie doodbytniczo"

45
Podziel się:

Wstrząsającą relacją z przesłuchań prowadzonych przez CIA podzielił się ze światem były kurier Al-Kaidy. Po zamachach z 11 września 2001 roku Majid Khan trafił do więzienia Guantanamo. Mężczyzna opisuje, że był poddawany straszliwym torturom, które obejmowały podtapianie i "przymusowe karmienie przez odbyt".

Były więzień Guantanamo przerywa milczenie. "Karmili mnie doodbytniczo"
Majid Khan był członkiem Al-Kaidy. Został oskarżony o terroryzm (Center for Constitutional Rights)

41-letni obecnie Majid Khan przed serią zamachów z 2001 roku mieszkał na przedmieściach Baltimore. Mężczyzna został aresztowany jako jeden z pierwszych wysoko postawionych członków siatki terrorystycznej Al-Kaidy. W latach 2003-2006 miał być poddawany przez CIA "pogłębionym przesłuchaniom" na terenie obozu Guantanamo.

W czwartek Khan opowiedział przed sądem o torturach, których miał doświadczać ze strony pracowników więzienia i śledczych. Stwierdził, że w tajnych obiektach CIA znanych jako "czarne dziury" brutalnie się nad nim znęcano.

Myślałem, że umrę – powiedział na sali sądowej.

Podczas dwugodzinnego przemówienia Pakistańczyk opisał, że agenci kazali mu przez wiele dni wisieć nago na belce stropowej. Miał być też bity oraz głodzony. Wykonywano mu przymusowe lewatywy, śledczy mieli także stosować wobec niego waterboarding, torturę polegającą na wywołaniu wrażenia tonięcia i duszenia się u ofiary, zabronioną przez prawo międzynarodowe.

Błagałem ich żeby przestali. Przysięgałem, że nic nie wiem. Gdybym miał jeszcze jakieś informacje, już dawno bym je ujawnił – relacjonował 41-latek.

Majid Khan został aresztowany w Pakistanie w marcu 2003 roku. Więzień opisał, że już na samym początku wyjawił wszystko śledczym. Liczył, że w ten sposób odzyska wolność.

Im bardziej współpracowałem, tym większym torturom mnie poddawano – podkreślił.

"Przymusowe karmienie doodbytnicze". Więzień Guantanamo opowiedział o torturach CIA

W piątek ława przysięgłych zdecydować ma o wyroku dla 41-latka. Khan przyznał się do winy już w 2012 roku. Wyrok będzie zatem w duże mierze symboliczny.

Majid Khan osiągnął w tym roku porozumienie z amerykańskim wywiadem. Mężczyzna może zostać skazany na maksymalnie 11 lat. Oznacza to, że biorąc pod uwagę odbytą już karę, za trzy lata wyjdzie na wolność. Zostanie wtedy przesiedlony do kraju trzeciego, ponieważ dostał zakaz powrotu do Pakistanu.

Khan przyznał się do terroryzmu, morderstwa z naruszeniem prawa międzynarodowego i dostarczenia 50 tys. dolarów z Pakistanu do amerykańskiego oddziału Al-Kaidy. Pieniądze zostały wykorzystane w sierpniu 2003 roku do przeprowadzenia zamachu bombowego w hotelu Marriot. Według "New York Timesa" mężczyzna nie wiedział, do czego zostaną użyte.

Informacje o torturach Khana w Guantanamo pojawiły się już w raporcie senackiej komisji ds. wywiadu z 2014 roku. Opisano w nim, że kiedy mężczyzna odmówił przyjmowania jedzenia, agenci CIA "podali mu lunchowe puree przez odbyt". Śledczy mieli nazwać tę metodę "przymusowym karmieniem doodbytniczym", ale Khan stwierdził, że był to "gwałt".

"Byłem zagubiony i bezbronny". Kurier Al-Kaidy ma wkrótce usłyszeć wyrok

41-letni obywatel Pakistanu urodził się w Arabii Saudyjskiej. Do USA przyjechał z rodziną w latach 90. W 2002 roku Majid Khan spotkał w Pakistanie krewnych związanych z Al-Kaidą.

Byłem zagubiony i bezbronny – podkreślił mężczyzna, cytowany przez "NYT". – Próbowałem też zadośćuczynić za zło, które wyrządziłem. Dlatego przyznałem się do winy i współpracowałem z rządem USA – powiedział.

Obejrzyj także: Zamach na WTC. Terrorysta chce uniknąć kary

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
gosc
11 miesięcy temu
To i tak dobrze. Ja bym go wcale nie karmił, a wyrywał paznokcie
XXX
11 miesięcy temu
I bardzo dobrze.Chrzescijanin byłby potraktowany jeszcze gorzej gdyby dostał się w ich łapy.
Alan
11 miesięcy temu
Ale co w tym strasznego. Chrześcijanina by zabili jego pobratyńcy... Więc niech się cieszy, że żyje! W dziwną stronę idzie tolerancja itd... Powinno być ręka za rękę oko za oko. Ukradł to stracił rękę, zabił to go zabili itd. Wtedy był by przynajmniej porządek a nie. Ukradł to idzie na wczasy za państwowe pieniądze. Jedzenie, spanie i cała reszta zagwarantowane a normalny człowiek musi rano wstawać i zapier.... I o co tu chodzi...
Anonimek1
11 miesięcy temu
I pomyśleć, że to USA wszczyna wojny w imię obrony Praw Człowieka... Bueheheh dobry żart.
Wasz Bart z L...
11 miesięcy temu
Te karmienie to wcale nie była kara...
Jasna cholera
11 miesięcy temu
Jego współbracia jakoś nie mają litości dla chrześcijan wcale mi go nie żal Amerykanie to cienkie bolki niech uczą się od ruskich jak robić żeby nie było swiadkow
szop_pracz
11 miesięcy temu
Kilka dni temu WP epatował czytelników jak to w Rosji w którymś więzieniu kierownictwo więzienia tolerowało a nawet zachęcało do gwałtu na innych więźniach. Zwyrodnienie - zgadzam się. Jednak jak nazwać to co jest w tym artykule. Zbydlęcenie to mało, wykonywane przez funkcjonariuszy Państwa które na sztandarach ma wypisane hasła wolnościowe i obronę demokracji. Zachowania za które nikt nie poniesie kary bo były wykonywane za wiedzą i na rozkaz najwyższych władz tego kraju.
miał przyjemn...
11 miesięcy temu
żali się czy chwali. ja karmiłbym go tą sama drogą granulatem do czyszczenia kanalizacji.
Voltek
11 miesięcy temu
Główny winowajca to ropa którą amerykany tak kochają tu jest problem nie bylo jej w Afganistanie to dali dyla hahahaha
Ech
11 miesięcy temu
O jaki on biedny i nieszczęśliwy, a ja jaki zły i bez serca bo wcale mi go jakoś nie żal.
Plwp
11 miesięcy temu
Biedny terrorysta, przecież oni marzą o tym aby zostać męczennikiem. Teraz się skarży, że go męczyli. Taka była wola Allaha.
Real
11 miesięcy temu
Każdy kto brał czynny udział w organizacji zamachów zasługuje na śmierć.
aaa
11 miesięcy temu
Bał się że umrze. Luz. Ludzie w samolotach czy w wieżach nie bali się, nie wcale. Myśleli pewnie że prank jakiś.
!!!
11 miesięcy temu
Terrorysta z alkaidy skarży się na coś? Nie opowie co oni robili z więźniami!!! Powinni wyrwac chwasta zaraz po złapaniu. A jak trzymali go bo znał jakies ważne szczegóły zutylizowac go gdy wszystko opowie.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić