Jacek Dyrdak| 
aktualizacja 

Co się działo w Wuhan? Ma już dość. "Nowy dowód"

115

Chiny po raz drugi potępiły badanie Harvard Medical School, które sugeruje, że koronawirus mógł się pojawić w Wuhan wcześniej, niż przyznają to chińskie władze.

Co się działo w Wuhan? Ma już dość. "Nowy dowód"
(Getty Images, Mahmut Atanur)

Badanie narobiło sporo szumu. Jego autorzy porównywali zdjęcia satelitarne szpitali w Wuhan, analizując liczbę zaparkowanych przy szpitalach aut w różnych okresach. Na tej podstawie i na podstawie fraz poszukiwanych w sieci przez chińskich internautów doszli do wniosku, że już jesienią 2019 r. "coś się działo" w Wuhan. Zaznaczali jednocześnie, że badanie nie jest rozstrzygające.

Badanie prestiżowej uczelni wzburzyło Chiny. Hua Chunying, rzeczniczka chińskiego MSZ, już po raz drugi skrytykowała badaczy i zastosowaną przez nich metodologię. Całe badanie określiła jako "śmieszne".

Za tą śmieszną sytuacją kryją się jednak zamiary i agenda, które śmieszne już nie są – powiedziała w czwartek Hua Chunying, cytowana przez chińską gazetę "Global Times".
Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Kopalnia Zofiówka jednym z największych ognisk. Głosy są podzielone

Hua Chunying dodaje, że badanie jest "niedorzeczne". Wytyka dr. Johnowi Bronwnsteinowi, który nim kierował, że jest współpracownikiem telewizji ABC. Stacja ta przedstawiła wnioski z badania, zanim zostało ono opublikowane w jakimkolwiek czasopiśmie naukowym. Hua zarzuca też autorom, że nie zostało jeszcze nawet ocenione przez recenzentów.

Myślę, że jest to nowy dowód, potwierdzający, że USA próbują tworzyć i rozprzestrzeniać nieprawdziwe informacje, atakując w ten sposób Chiny. Powinno to zostać potępione przez społeczność międzynarodową – oświadczyła Hua.

Koronawirus w Wuhan

Chińskie władze zawiadomiły WHO o nowej, wtedy nieznanej jeszcze chorobie 31 grudnia 2019 roku. Od miesięcy odpierają ataki, jakoby ukrywały prawdę na temat początków pandemii. Na początku czerwca wyciekły jednak dokumenty WHO, z których wynika, że Chiny opóźniały ujawnienie ważnych informacji na temat koronawirusa. Jednocześnie Światowa Organizacja Zdrowia chwaliła kraj za przejrzystość.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić