aktualizacja 

"Coś poszło nie tak". Doniesienia z Białorusi

Białoruscy opozycjoniści ujawnili, że według planu Władimira Putina wojska tego kraju miały dołączyć do Rosjan i zaatakować Ukrainę od północy. Jednak żołnierze sprzeciwiają się temu i ponoć masowo rezygnują z wojska. Przeciwni wojnie mieli być nawet niektórzy generałowie.

"Coś poszło nie tak". Doniesienia z Białorusi
Aleksander Łukaszenka z wojskowymi, zdjęcie z lutego 2022 (Getty Images, Maxim Guchek)

Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenka wiele razy powtarzał, że jego kraj nie zamierza przyłączyć się do inwazji Rosji na Ukrainę. Zaprzeczał tym samym komunikatom Rady Najwyższej Ukrainy, która podała, że wojska białoruskie wkroczyły w rejon Czernihowa.

Generałowie przeciwko wojnie?

Poza tym Łukaszenka zaprzeczył oskarżeniom Kijowa, że wojska rosyjskie atakują Ukrainę również z terytorium Białorusi, mimo że udowadniały to nie tylko liczne nagrania i zdjęcia satelitarne, ale też dane wywiadowcze.

Jak ujawnił doradca Swiatłany Cichanouskiej Franciszak Wiaczorka, plan Putina zakładał, że Białorusini mieli wkroczyć na Ukrainę razem z Rosjanami, tj. 24 lutego. "Coś poszło jednak nie tak" - stwierdził Wiaczorka. Jak wyjaśnił, żołnierze sprzeciwili się temu rozkazowi.

Wiaczorka twierdzi, że część oficerów zrezygnowała, a części żołnierzy poborowych udało się uciec z Białorusi. Nieoficjalnie mówi się, że nawet niektórzy generałowie sprzeciwiali się udziałowi Białorusi w wojnie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ukraiński dziennikarz Andrij Caplienko ujawnił dokument, w którym szef sztabu generalnego wojska białoruskiego rzekomo rezygnuje ze stanowiska ze względu na "duże nieposłuszeństwo żołnierzy". Na razie jednak nie potwierdzono prawdziwości tego dokumentu.

Jak podaje portal Charter97, funkcjonariusze donoszą do Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi, że jeśli przekroczą granicę, ich życie będzie zagrożone. Kilka małych jednostek armii białoruskiej już kilka dni temu przekroczyło granicę z Ukrainą, ale zostało zawróconych, ponieważ żołnierze odmówili udziału w działaniach bojowych.

Ponad 200 Białorusinów w wojsku Ukrainy

Tymczasem przybywa Białorusinów, którzy chcą walczyć w Ukrainie, ale po stronie Ukrainy, a nie przeciwko niej. Siły Zbrojne Ukrainy podały, że w wojsku jest już ponad 200 obywateli Białorusi.

Jak twierdzi Wadzim Prakopyeu, białoruski wolontariusz, który jest teraz w Kijowie, kolejnych 300 obywateli Białorusi planuje teraz wyjazd do Ukrainy w ramach legii cudzoziemskiej.

Zobacz także: Białoruś dołączy do ataku na Ukrainę? "Jest presja na Łukaszenkę"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić