Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Czerwone flagi nad Bałtykiem. Tym grozi wejście do wody

6
Podziel się:

Sinice znów dają się we znaki. Pojawiły się nad Zatoką Gdańską, w związku z czym zamknięte zostały plaże w nadmorskich miejscowościach. Gdzie powiewa czerwona flaga, oznaczająca zakaz kąpieli?

Czerwone flagi nad Bałtykiem. Tym grozi wejście do wody
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Michal Fludra/NurPhoto)

Pozytywną zmianę odnotowano w Gdyni. Tam można było ponownie otworzyć kąpieliska w Orłowie i Redłowie. Zamknięte pozostają natomiast kąpieliska w Śródmieściu, a także Babich Dołach.

W Sopocie zamkniętych jest natomiast aż sześć z siedmiu kąpielisk. Kąpać się można wyłącznie na wysokości Kamiennego Potoku. W Gdańsku z kolei czerwona flaga powiewa nad kąpieliskami w Jelitkowie.

Poza tym na problemy z sinicami natrafili plażowicze wypoczywający w Rewie. Kąpać nie można się na plaży od strony Trójmiasta. Zakaz wchodzenia do wody obowiązuje również na plaży od strony Zatoki Puckiej.

W piątek czerwone flagi zawieszono również na kąpieliskach w Mikoszewie, Mechelinkach, a także Jantarze. Poza tym podjęto decyzję o zamknięciu "małej plaży" w Helu. Śmiało można zatem stwierdzić, że sinice mocno dają się we znaki osobom wypoczywającym we wspomnianych rejonach.

To musisz wiedzieć o sinicach

GIS informuje, że sinice "występują w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach, gdzie temperatura może dochodzić do 90 stopni Celsjusza. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników".

Mogą wykorzystywać szerokie spektrum światła, są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH. Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują życiodajny tlen - przekazano.

Sinice powodują tzw. zakwity wody. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe.

U osób, które miały kontakt z sinicami, może wystąpić:

  • wysypka na skórze
  • biegunka
  • wymioty
  • gorączka
  • bóle mięśni i stawów
  • łzawienie i swędzenie oczu

Zobacz także: Szał nad polskim morzem. "Nie ma wolnych miejsc"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Bałtyk i Odra
2 miesiące temu
Sinice to nic, odra która wpływa do morza w Świnoujściu to dopiero będzie coś, około wtorku skażona woda będzie już w Bałtyku.
Wędkarz
2 miesiące temu
To nie są sinice, to są toksyny i dioksyny które rzeka Odra już od kilku dni wprowadza do naszego morza a które wiatr pcha wzdłuż wybrzeża na wschód. Dobrze, że Odra też płynie przez Niemcy, bo nigdy byśmy się nie dowiedzieli o tej ekologicznej katastrofie od naszego rządu.
Sabat
2 miesiące temu
A rząd ma wszystko w głębokim poważaniu jeśli chodzi o Odrę brak słów
Lech
2 miesiące temu
Ukry ogniem i widłami na Wołyniu ,teraz tu są, uważajcie!
Renfro
2 miesiące temu
Ukry trują i rabują,leżą na plaży piją i grabią.
Słabo@wierząc...
2 miesiące temu
Co się dzieje. Odrę zatruli. Atak chemiczny? Wisła ściek. A Błaszczak na granicy wschodniej. Jarosław ratuj
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić