Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Czołg Wehrmachtu odnaleziony w piwnicy 84-latka. Stanął przed sądem

561
Podziel się

Policja w kraju związkowym Schleswig-Holstein w północnych Niemczech, zabezpieczyła czołg Panther, pochodzący z czasów II Wojny Światowej. 84-letni senior trzymał go we własnej piwnicy. Oprócz tego posiadał broń wartą 216 tys. euro.

Czołg Wehrmachtu odnaleziony w piwnicy 84-latka. Stanął przed sądem
Czołg Panthera w piwnicy 84-letniego Niemca (YouTube)
bETHbUXV

Ruszył proces Niemca, który we własnej piwnicy trzymał pochodzący z czasów II wojny światowej czołg Panther. Jest to najbardziej znany czołg Wehrmachtu, jeden z podstawowych pojazdów wykorzystywanych przez Niemców podczas wojny. Zdaniem prokuratury, 84-letni mieszkaniec Kilonii naruszył ustawę o kontroli broni wojennej.

Czołg to nie jedyne znalezisko funkcjonariuszy w piwnicy seniora. Mężczyzna miał też torpedę, moździerz i działo przeciwlotnicze dużego kalibru. Oprócz tego policjanci zabezpieczyli karabiny maszynowe, pistolety półautomatyczne i automatyczne oraz ponad tysiąc sztuk amunicji.

bETHbUXX

Zdaniem prokuratury, 84-letni mieszkaniec Kilonii naruszył ustawę o kontroli broni wojennej. Taki arsenał, według niemieckiego prawa, nie może się znajdować w posiadaniu lub użytkowaniu osób prywatnych. 84-latek podczas rozprawy sądowej nie chciał skomentować sprawy.

Amunicja warta 216 tys. euro, czołg - nawet 1 mln

Teraz sąd ma ocenić, czy znaleziona broń i czołg w istocie są zakazane. Obrońcy oskarżonego jako argument wskazują, że oskarżony zajmował się jedynie ich renowacją, a cały arsenał był nieuzbrojony, a więc bezużyteczny. Według opinii ekspertów, broń w takim stanie może kosztować nawet 216 tys. euro.

bETHbUYd

Jeszcze drożej kosztuje słynny czołg Wehrmachtu. Jak poinformował właściciel nielegalnej broni, w 2018 roku amerykańskie muzeum zaproponowało 84-latkowi 1 mln euro za to, aby historyczna maszyna trafiła do ich kolekcji. Miały też ponieść wszystkie koszty związane z przewiezieniem Panthera do Stanów Zjednoczonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETHbUYy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(561)
Były mieszkan...
4 miesiące temu
Najwięcej znalezisk miała ekipa św.pamięci Wojtka J. w Wałbrzychu jeszcze po wysadzeniu wejścia do hal remontowych do dziś stoi jeszcze kilka nie sprawnych czołgów a na terenie kasyna wojskowego po którym już na Gliniku są tylko ruiny do dziś nożna znaleźć coś ciekawego na inne ciekawostki można natrafić w starej kolejce wąskotorowej od tunelu pociągu Adolfa do zamku Książ ale pamiętajcie tam jest metan i bez sprzętu nie ma co się zapuszczać tak samo od szybu wentylacyjnego na ul. Świdnickiej dalej w kierunku kompleksu Riese do ciekawostek też należy duża ilość przejść podziemnych jak np.od Kalkomani do byłej Porcelany Wałbrzych czy komendanta Waldenburga do Gestapo obecnie pogotowie-komenda policji miejskiej pod którą są jeszcze zalane piętra w głąb. Była zajezdnia za politechniką to też obecnie zasypane wejście do fabryki a takich wejść jest jeszcze w Wałbrzychu kilkadziesiąt. Jadąc np.na Nowe miasto mijamy stary schron do którego wejście od strony ulicy jest zamurowane nie wszystkie wejścia są zasypane po lasach i polach jeszcze można sobie Wałbrzyskie podziemia pozwiedzać tylko niestety podniosły się wody gruntowe i dużo jest pozalewanych. Jeśli chodzi o broń to tak jak czołg wyciągnięty z rzeki przeważnie już wyjechały z Polski lecz dla chętnych takich znalezisk dalej zostaje teren podziemnej fabryki pod Świebodzicami lecz w kierunku na Waldenburg była też wydzielona część do produkcji broni chemicznej i radzę uważać.
Tetryk z PRL
4 miesiące temu
"Taki arsenał, według niemieckiego prawa, nie może się znajdować w posiadaniu lub użytkowaniu osób prywatnych". O co chodzi, jaka prywata ?. Hauptmann mu kazał, to zamaskował czołg przed ofensywą. Potem nikt się już nie dopominał.
olo_58
4 miesiące temu
co za intelygent wypisuje takie tytuły? ("w piwnicy czołg"?)
bETHbUYz
Stef
6 miesięcy temu
Wrócił z wojny i zapomniał oddać. Wehrmacht specjalnie się nie dopominał
Jadzia
6 miesięcy temu
A zlotego pociagu nie mial????? Cos ucichlo o nim, pewnie poszukiwaczom pociagu mosad pogrozil palcem bo to przeciez zloto żymian......
Jam ci to
6 miesięcy temu
To gdzie on mieszkał? W mojej piwnicy zmieścił bym może silnik od pantery, a ten miał pół armii.
aster111
6 miesięcy temu
trzymal na czarno godzine ,teraz jest tyle konfliktow ,jakby co to jak znalaz
Mario. Pl
6 miesięcy temu
Ten artykuł ukazał się już 4 lata temu w Niemczech 🤣🤣🤣
Nick
6 miesięcy temu
W nagraniu powiedziano że dziadek ten czołg kupił jako złom z Anglii, to tak żeby było ciekawiej.
Marvin
6 miesięcy temu
Nie wiem kto PiS ten artykuł, pierwsze zdjęcie z 2015r. Nie przedstawia czołgu Panther, sprawa stara i o ile mi wiadomo zakończona na korzyść właściciela czołgu. Plus Niemcy idioci wytargali go beż gąsienic, uszkadzając czołg, posesję oraz kawał drogi publicznej
Wojtas
6 miesięcy temu
Teraz dziadziusia postawią przed sądem.zeby mu zabrać to co wartościowe. Zabrać mu i dać Państwu żeby mogło ono się sycić. Jak by czołg był warty 5 euro to sądu by nie powoływano
Tomasz
6 miesięcy temu
Duża ta piwnica
Mm27
6 miesięcy temu
Mógł dziadzio przekazać do polskiej armii. Mielibyśmy jedyny sprawny czołg w wojsku.
bETHbUYr
Jarosław
6 miesięcy temu
Dlaczego Mularczyk nie położył na nim swojej ręki w ramach reparacji wojennych?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić