aktualizacja 

COVID-19. Niepokojące odkrycie. Intymne efekty uboczne u ozdrowieńców

536

Coraz więcej osób musi zmierzyć się z powikłaniami po przebytym zakażeniu koronawirusem. Lekarze sprawdzili, czy obok tych najpopularniejszych, jak poczucie zmęczenia, pojawiły się inne, wpływające na życie intymne.

COVID-19. Niepokojące odkrycie. Intymne efekty uboczne u ozdrowieńców
Dr Dena Grayson (YouTube, Dr. Dena Grayson)

Koronawirus spowodował zamieszanie na całym świecie. Obawa przed zakażeniem wywołała wprowadzenie środków ostrożności najwyższego poziomu. Okazuje się, że niekiedy samo zakażenie może być bezobjawowe, a katastrofalne w skutkach okażą się dopiero konsekwencje po przebyciu choroby. Problemy z koncentracją, przyspieszone bicie serca czy nademierne poczucie senności to tylko niektóre z nich.

Dr Dena Grayson zwróciła uwagę na powikłania, które mogą pojawić się u mężczyzn. Te mogą wpływać na ich zdrowie seksualne i reprodukcyjne. Fakt ten może niepokoić, zwłaszcza że konsekwencje mogą występować do końca życia. Specjalistka od chorób zakaźnych przyznaje, że mężczyźni mogą cierpieć na długotrwałe problemy z zaburzeniami erekcji. Wywiad ze specjalistką dostępny jest w sieci.

Zjawisko ma dotyczyć części zakażonych mężczyzn. Badacze z Journal of Endocrinological Investigation przyznają, że nie jest to najważniejszy problem, jednak warto ich zdaniem się nad nim pochylić. Erekcja to złożony proces obejmujący emocje, naczynia krwionośne, mózg, hormony, mięśnie i nerwy. W momencie, gdy któryś z czynników jest uszkodzony, proces nie może zostać przeprowadzony.

Pomimo tego, że jest to sprawa trywialna dla pacjentów na oddziałach intensywnej terapii, zaburzenia erekcji są prawdopodobną konsekwencją COVID-19 u osób, które przeżyły - przyznali badacze.

Koronawirus na świecie

Sytuacja pandemiczna jest w wielu krajach krytyczna. W Stanach Zjednoczonych codziennie odnotowuje się teraz rekordy nowych zakażeń i zgonów. Większość państw ze zniecierpliwieniem oczekuje na rozpoczęcie procesu szczepień. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się prawie 67 milionów ludzi. Ponad półtora miliona z nich zmarło.

Zobacz także: Nowa kategoria biedy. Szlachetna Paczka pomaga ludziom dotkniętym pandemią
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić