Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może zaskoczyć

44

Wielki Piątek jest bardzo ważnym dniem dla katolików. W kościołach rozważana jest męka Jezusa Chrystusa, który umiera na krzyżu. Zastanawiasz się, czy w Wielki Piątek (7 kwietnia) trzeba iść do kościoła? Znamy odpowiedź na to pytanie.

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Odpowiedź może zaskoczyć
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock)

Wielki Piątek kojarzony jest przez chrześcijan z męką Jezusa Chrystusa i jego śmiercią na krzyżu. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Katolikom towarzyszą natomiast chwile zadumy i modlitwa.

Wielu Polaków wyrusza do kościołów. Czy jest to konieczne? Warto zaznaczyć, że Wielki Piątek nie znajduje się na liście świąt nakazanych. W związku z tym nie ma obowiązku modlitwy w świątyni.

W Wielki Piątek w kościołach odbywa się Liturgia Męki Pańskiej. Nie usłyszymy dźwięku organów, a wszelkie pieśni odśpiewane będą bez użycia instrumentów. W kościołach dochodzić będzie do adoracji krzyża.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poseł reaguje po materiale WP. "Przygotujemy zawiadomienie do prokuratury"

Zgodnie z tradycją, po komunii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Następnie kapłan wystawi go do adoracji.

Msza święta w Wielki Piątek?

Czy w Wielki Piątek odbywają się msze święte? Otóż nie. To jedyny dzień w roku, w którym nie ma Eucharystii. Wierni skupiają się wyłącznie na Liturgii Męki Pańskiej, która ma wywoływać możliwie jak najwięcej refleksji.

Ważnym elementem Wielkiego Piątku jest też wymowny gest księdza. Kapłan kładzie się przed ołtarzem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedział jeden z duchownych, a jego słowa przytoczono na stronie internetowej swmarcin-jarocin.com.

W Wielki Piątek ksiądz, który przewodniczy liturgii Męki Pańskiej, wykonuje gest leżenia krzyżem, oddając w ten sposób cześć ołtarzowi. Ołtarz ten (w tym dniu obnażony) symbolizuje Chrystusa. Ksiądz więc pada przed Chrystusem, który za nas oddaje życie na krzyżu. Ten gest leżenia krzyżem ukazuje sytuację człowieka po grzechu, sytuację człowieka upadłego. A jednocześnie ten upadły człowiek ma nadzieje, że Chrystus będzie jego odkupicielem, że Chrystus go podniesie z upadku grzechu - wyjaśnił.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić