aktualizacja 

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Ten sondaż wiele wyjaśnia

138

Do tej pory tzw. pełną dawkę szczepionki na COVID-19 przyjęło tylko 57 proc. Polaków. Dlaczego nasi rodacy nie chcą się szczepić? Odpowiedź na to pytanie niesie sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Dlaczego Polacy nie chcą się szczepić? Ten sondaż wiele wyjaśnia
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Cavan Images)

Najwięcej ankietowanych uważa, że Polacy odmawiający szczepień twierdzą, że te preparaty są po prostu niebezpieczne. Taką odpowiedź wskazało 64,5 proc. respondentów.

46,8 proc. Polaków uczestniczących w sondażu United Surveys uznało, że ich rodacy się nie szczepią, gdyż uważają, że nie ma żadnej pandemii koronawirusa. 41,7 proc. pytanych ocenia z kolei, że ludzie co prawda wierzą w istnienie koronawirusa, ale nie przyjmują szczepionki, bo się go nie boją.

44,9 proc. ankietowanych uważa, że niechcący się szczepić nie ufają nauce, a 41,5 proc. - że nie ufają państwu - podkreśla rmf24.pl.

Z badania wykonanego na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" dowiadujemy się też, że 40,7 proc. osób sądzi, że osoby, które się nie szczepią, po prostu nie chcą ulegać presji, a przyjmowanie takich preparatów wiążą z ograniczeniem ich wolności osobistej.

32,2 proc. respondentów ocenia, że niechętni do przyjęcia szczepionek znają kogoś, komu one zaszkodziły. 31,9 proc. respondentów podkreśla z kolei, że Polacy się nie szczepią, bo ich bliscy są przeciwko tym preparatom.

Koronawirus w Polsce. Dlaczego nasi rodacy się nie szczepią?

33,7 proc. badanych uważa, że część niezaszczepionych nadal waha się nad przyjęciem preparatu. 17,4 proc. twierdzi natomiast, że Polakom... po prostu nie chce się szczepić. 3,9 proc. sądzi, że nie mają czasu. 2,4 proc. z kolei nie ma zdania w tym temacie.

Sondaż przeprowadzono 21 stycznia metodą telefoniczną CATI na 1000 badanych - przekazano na rmf24.pl.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić