Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|
aktualizacja

Duża zmiana przy granicy. Obowiązuje od dziś

9
Podziel się:

Od 1 lipca będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące zakazu zbliżania się do granicy polsko-białoruskiej. Tym samym wygasa rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 obrębach ewidencyjnych na terenie województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego.

Duża zmiana przy granicy. Obowiązuje od dziś
Granica polsko-białoruska (Getty Images, Artur Widak)

Nowe zasady na granicy polsko-białoruskiej już obowiązują. Wygasło rozporządzenie MSWiA o czasowym zakazie przebywania w 183 obrębach ewidencyjnych na terenie województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego, a jednocześnie w życie weszło rozporządzenie, na mocy którego wprowadzono zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej.

W związku z zaawansowaniem prac nad budową zapory na granicy polsko-białoruskiej, MSWiA nie widzi konieczności przedłużenia zakazu przebywania w strefie nadgranicznej na obecnych zasadach. Rozporządzenie MSWiA z 28 lutego 2022 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi nie będzie obowiązywać od 1 lipca 2022 r - podkreślono na gov.pl.

Zaznaczono też, że wprowadzenie zakazu przebywania 200 m w odległości od granicy ma związek z instalacją elektronicznych elementów budowanej zapory. Wspomniany zakaz obowiązywać będzie co najmniej do 15 września.

Co w praktyce oznaczają te zmiany? Teraz na teren przygraniczny mogą przyjeżdżać m.in. turyści. Takiej możliwości nie było od wielu miesięcy.

Nie zbliżaj się do granicy. Złamiesz zasady? Będzie mandat

Z rozporządzenia wojewody wynika, że pas objęty zakazem zbliżania się na odległość 200 metrów ma 203,5 km długości. Został on wytyczony od trójstyku granic państwowych Polski, Białorusi i Litwy do znaku granicznego nr 498, oraz od północnego brzegu rzeki Bug do znaku granicznego nr 444.

Kto wejdzie na ten teren, może zostać ukarany mandatem. Tutaj też liczymy oczywiście na odpowiedzialność turystów i osób, które będą w pobliżu linii granicy, aby pomimo tego, że już tutaj jest swoboda poruszania się, aby wykonywały polecenia służb, zachowywały się odpowiedzialnie, nie podchodziły pod linię granicy - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska, cytowana przez Wirtualną Polską.
Zobacz także: Coraz droższe wakacje. Psycholog ma dla rodziców jedną radę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
ZiomZG
miesiąc temu
Cesarz Tussk straszy Polaków, że chleb może kosztować 30zł. Judasz nic nie wspomniał o covidzie, a przede wszystkim o wojnie! Przecież brak zboża jest przez wojnę i dlatego takie ceny!!! Dlaczego ten człowiek tak jątrzy???
doniek
miesiąc temu
Przy granicy pinokio wykupił za bezcen grunty
optymista
miesiąc temu
Dr.Putin raz dwa pokona czołgami i rakietami tamę i wyzwoli umęczony naród Polski z pod jarzma KC PiSPO
Rex
miesiąc temu
Budowaniem zapory. Czołgów to nie powstrzyma bo wystarczy nawet 1. Więc powstrzyma zwierzęta i uciekinierów przed obowiązkiem szczepień. Ale ja nie zamierzam uciekać, jestem wilkiem. Też potrafię zabijać.
JM58
miesiąc temu
Bardzo słusznie, tak trzymać!
J23
miesiąc temu
Łukaszenka otwiera ruch bezwizowy dla polaków a my budujemy na granicy z Białorusią mur na prawie 4 metry, to w którym kraju jest dyktatura ja się pytam no w którym?
trendowaty
miesiąc temu
Ztym ruchem bezwizowym dla polakow przez lukaszenke to jakas sciema takim kundlom jak on i jego otoczenia sie nie wierzy , dlatego przemyslcie to placy bo bedzie placz i zgrzytanie zebami tych ktorzy sie na to zlapia
Twój nick
miesiąc temu
Ile daczy pisowskich aparatczyków powstało w okolicy, przy okazji budowy ogrodzenia?
M.K.
miesiąc temu
Rząd i decydenci zachowali się wzorowo. Jestem z was dumna. Życzę sukcesów w pracy i domu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić