Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 
aktualizacja 

Dwa razy zmieniał płeć. Nakrył go prezes drużyny z Pomorza

64

Policja zatrzymała poszukiwanego listem gończym 55-latkiego Andrzeja D.-C. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że poszukiwany ukrywał się na Pomorzu jako Joanna P. I grał w żeńskim klubie piłkarskim Checz Gdynia na pozycji bramkarki — podaje portal trojmiasto.pl.

Dwa razy zmieniał płeć. Nakrył go prezes drużyny z Pomorza
Dwa razy zmieniał płeć. Nakrył go prezes drużyny z Pomorza (Facebook, Pixabay)

Policja zatrzymała Andrzeja D.-C. 24 lutego w Tczewie (woj. Pomorskie). Wpadł, bo został rozpoznany przez prezesa żeńskiego klubu piłkarskiego Checz Gdynia. Grał tam na pozycji bramkarki.

55-latek, za którym sąd wydał list gończy trafił do jednego z nadmorskich aresztów. (...)Mężczyzna nie krył swojego zdziwienia, mimo iż o fakcie, że jest osobą poszukiwaną zapewne wiedział. Ponadto chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej, aby utrudnić czynności organom ścigania dwukrotnie zmieniał tożsamość, a nawet płeć - informuje st. asp. Aleksandra Freus z biura prasowego KMP we Wrocławiu.

Ta historia zdaje się być gotowym scenariuszem na film akcji. W 2001 roku Andrzej D. ma 30 lat. Jest policjantem we Wrocławiu. Po raz pierwszy daje się we znaki przełożonym kiedy występuje w Telewizji TVN przy pozorowanym zatrzymaniu do programu Krzysztofa Rutkowskiego. Za to zachowanie mężczyzna dostaje naganę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Myślał, że nikt nie zauważy. Kamery nagrały, jak kradnie

Andrzej D. staje się Joanną P.

W 2006 roku Andrzej D. przestaje istnieć. I to dosłownie, bo zmienia płeć. Od teraz jest Joanną P. Ma nowy PESEL i dowód osobisty. Tego starego (z danymi Andrzeja D.) nie oddaje do urzędu, bo jak sama mówi — dokument zaginął.

Joanna P. otwiera kancelarię prawną. Nie płaci jednak swoim pracownikom składek ZUS – za co w 2010 roku otrzymuje karę grzywny. W tym czasie jeden z klientów kancelarii twierdzi, że został oszukany na 7 000 złotych.

Wątek londyński, Amber Gold i hotelarstwo

W międzyczasie wraca Andrzej D. Jest potrzebny "na papierze". Na jego dane Joanna P. otwiera nową firmę.

W Londynie powstaje spółka Dobrzyniecki & Partners Law Office LLP. Jest nie tylko kancelarią prawną. Rejestruje się też w oficjalnym spisie lobbystów w Sejmie i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych - podaje portal trojmiasto.pl

Tutaj Joanna zwana też Andrzejem rozpoczyna oszustwo na większą skalę. W 2012 roku obiecuje poszkodowanym w aferze Amber Gold reprezentować ich. Mówi, że wytoczy zbiorowy pozew przeciw Skarbowi Państwa. Ile osób dało się oszukać na Amber Gold i na "londyńską kancelarię"? Tego nie wiadomo.

Ponowna zmiana płci i wyrok

W 2013 roku znika Joanna P. Ponowna korekta płci zostaje potwierdzona przez sąd i Joanna jest teraz... Andrzejem D.-C. Mężczyzna zaczyna prowadzić fundacje. Zostaje nawet odznaczony jako "Przyjaciel Dziecka".

Później mężczyzna zostaje zarządcą hotelu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Częste zmiany tożsamości i płci sprawiają, że czuje się coraz pewniej. Nie wypłaca pracownikom hotelu pensji. Pomija też składki ZUS i zdrowotne. Za te czyny otrzymuje już realną karę - 2,5 roku więzienia.

Sprawę rozgryzł prezes żeńskiego klubu piłki nożnej

W 2023 roku Andrzej D.-C. zapada się pod ziemię. Sąd wydaje za poszukiwanym list gończy. Ostatecznie wpada, bo policję powiadamia prezes klubu Checz Gdynia. Mężczyzna orientuje się, że Joanna P. (za którą Andrzej D.-C. się podawał) zbyt często zmienia wersje wydarzeń.

Niby mówiła, że jest prawnikiem, ale kiedyś wymknęło się jej, że jednak finansistą i prowadzi fundację... Po kolejnych rozmowach uznałem, że to przestaje trzymać się kupy. Po nitce do kłębka dotarłem do reportażu "Gazety Wrocławskiej" i "Gazety Prawnej" sprzed lat. Okazało się, że nasza kierownik jest poszukiwana do kary odbycia więzienia - powiedział prezes klubu Mateusz Bieszke dla trojmiasto.pl

Ostatecznie Andrzej D.-C. zostaje aresztowany w lutym 2024 roku. Aktualnie odbywa karę 2,5 roku pozbawienia wolności w więzieniu w Gdańsku. Na wolność wyjdzie najwcześniej w 2026 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić