Grzegorz Puda tłumaczy, jaka jest przewaga dzieci ze wsi nad miastowymi

38

Grzegorz Puda był gościem TVP Info. Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w rozmowie przekonywał, że dzieci ze wsi są bardziej odpowiedzialne, a w przyszłości lepiej będą sobie radzić w pracy.

Grzegorz Puda tłumaczy, jaka jest przewaga dzieci ze wsi nad miastowymi
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. (PAP)

Minister Grzegorz Puda w rozmowie z TVP Info podzielił się swoim spostrzeżeniem dotyczącym tego, jak postrzegana jest wieś w kraju. Zdaniem ministra Polacy nie doceniają wsi oraz nie mają do niej należytego szacunku. A przecież wieś to 90 proc. kraju.

Konieczne też jest budowanie takiej świadomości społecznej na temat rangi zawodu rolnika, na temat rangi zawodu młodego rolnika. Warto powiedzieć, że to mleko nie bierze się z kartonu, jak wiele młodych ludzi w miastach do dzisiaj uważa - powiedział Grzegorz Puda w rozmowie z TVP Info.

Zdaniem ministra "pokolenie dobrobytu" często wychowywane jest bez wartości. Słabość tego pokolenia zweryfikować miała pandemia.

To pokolenie dobrobytu, tak często wychowywane bez wartości, jest coraz słabsze i pokazała to pandemia. Tu szanowni państwo wygrywa wieś - mówił Grzegorz Puda.

Dlatego te dzieci, które miały szczęście wychowywania się na wsi nie tylko uczą się większej odpowiedzialności. Zdaniem ministra w przyszłości będą sprawdzały się lepiej na rynku pracy.

Tych dzieci w tych szkołach, dzieci w rodzinach rolniczych uczone są pracy, odpowiedzialności, obowiązkowości, są, można powiedzieć, dużo bardziej odporne na stres, dużo bardziej zaradne i są zdrowsze. Efekt jest taki, że to właśnie one będą kiedyś będą tymi najbardziej pożądanymi kandydatami na rynku pracy - zauważył minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska wieś nie jest odpowiednio doceniania nie tylko przez rodaków. Problemem są też pieniądze. W rozmowie w TVP Info Grzegorz Puda zauważył, że zbyt niski procent funduszy UE przekazywany jest wsiom.

Dotychczas z polityki spójności na wieś, gdzie mieszka przecież ok. 40 proc. ludzi i zajmuje ponad 90 proc. powierzchni Polski, trafiło tylko nieco ponad 10 proc. środków. To jest wyzwanie również, a może przede wszystkim dla ministra rolnictwa. Z tym wyzwaniem moi poprzednicy również nie potrafili sobie poradzić -powiedział Grzegorz Puda.
Zobacz także: "To chore i niezrozumiałe". Piotr Zgorzelski zdumiony słowami ministra Grzegorza Pudy
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić